ثبت نخستين المپياد بين‌المللي دانش آموزي سلول‌هاي بنيادي

تهران-ايرنا- رئيس كميته علمي المپياد دانش‌آموزي سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي از برنامه‌ريزي‌هاي انجام‌شده براي ثبت نخستين المپياد بين ‌المللي دانش آموزي در اين حوزه با نام مقدس جمهوري اسلامي ايران در جهان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمي ايرنا از مركز معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، پيمان كيهان ور گفت:براي نخستين بار المپياد دانش‌آموزي سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي در سطح بين‌المللي در مركز ملي استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزارت آموزش‌وپرورش با نام مقدس جمهوري اسلامي ايران انجام خواهد شد؛ اين المپياد جزء معدود المپيادهايي است كه در نظر دارد نگاه مبتني بر نگرش فناوري و كارآفريني را در ميان دانش آموزان تسري دهد.
رئيس كميته علمي المپياد دانش‌آموزي سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي با اشاره به اين نكته كه هر كشوري بنيان‌گذار المپيادي باشد دفتر و نهاد اصلي آن، در همان كشور مستقر مي‌شود، بيان كرد: اين المپياد نيز نخستين المپياد بين‌المللي در حوزه خود خواهد بود. نخستين المپياد بين‌رشته‌اي است كه در آن از منابع فيزيك، آمار، زيست‌شناسي و همين‌طور شيمي دوره متوسطه دوم سؤال طرح مي‌شود.
كيهان ور اظهار كرد: همچنين المپياد دانش‌آموزي سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي تنها المپيادي خواهد بود كه علاوه بر بحث انفرادي و تيمي به شكل مرسوم، تيم‌هايي متشكل از كشورهاي مختلف به‌صورت چندمليتي تشكيل خواهد شد و به رقابت خواهند پرداخت؛اين موضوع نشان‌دهنده تفكر جمهوري اسلامي ايران در راستاي صلح و همكاري تيمي در نظام جهاني است.
وي در توضيح مراحل اجرايي شدن اين المپياد بين‌المللي بيان كرد: در حال حاضر شوراي راهبردي المپياد دانش‌آموزي هر دو هفته يك‌بار با توليت مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان در آن مركز تشكيل مي‌شود، كه اعضاي اين شورا متشكل از مسئولين ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي سلول‌هاي بنيادي، امور بين‌الملل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و دفتر امور بين‌الملل مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش مي باشد و در حال حاضر آخرين خروجي آن تدوين و اصلاح اساسنامه نخستين المپياد بين‌المللي سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازسابي است و پيش‌بيني مي‌شود تا يك هفته ديگر اين اساسنامه نهايي شود.
علمي**9031**1440
خبرنگار: عادل پازيار* انتشار: گلشن
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@