براي نخستين بار يك فيلم لبناني نامزد دريافت جايزه اسكار شد

بيروت-ايرنا- فيلم «توهين» (the insult) ساخته «زياد دويري» كارگردان لبناني به عنوان يكي از نامزدهاي بهترين فيلم خارجي در جشنواره اسكار تعيين شد. اين براي نخستين بار است كه يك فيلم لبناني نامزد اسكار مي شود.

به گزارش ايرنا، روز سه شنبه اسامي نامزدهاي جايزه اسكار سال 2018 اعلام شد و اين فيلم كه از سوي وزارت فرهنگ لبنان به عنوان نماينده اين كشور در جشنواره اسكار شركت كرده است، به همراه 4 فيلم «يك زن محشر» از شيلي، «بي‌عشق» از روسيه، «از جسم و روح» از مجارستان و «مربع» از سوئد در ليست نهايي دريافت جايزه بهترين فيلم غيرانگليسي قرار گرفت.
همچنين فيلم «آخرين مرد از حلب» ساخته «فراس الفياض» سوري نيز در ليست نامزدهاي بهترين فيلم مستند جاي گرفته است.
فيلم لبناني «توهين» كه در لبنان به نام «پرونده شماره 23» اكران شد، ماجراي مشاجره و درگيري يك جوان مسيحي به نام «توني» با يك كارگر فلسطيني پناهنده به لبنان را روايت مي كند كه پس از توهين به يكديگر، درگيري شان به دادگاه كشيده مي شود و تبديل به مسئله اي مي شود كه افكار عمومي را تحت تاثير قرار مي دهد و موجب شورش و اغتشاش مي شود.
اين فيلم يكي از پرفروش ترين فيلم هاي سال 2017 سينماهاي لبنان بود.
نمايش اين فيلم در لبنان اما منتقدان و معترضاني نيز داشته است.
زياد دويري لبناني كه مادري فلسطيني دارد براي فيلمبرداري بخش هايي از فيلم خود، مدتي در فلسطين اشغالي ساكن شده بود و براي دريافت مجوزهاي گوناگون در اين رابطه با دستگاه هاي مختلف رژيم صهيونيستي تعامل داشته است. وي همچنين چندين بار با شبكه هاي تلويزيوني و رسانه هاي مكتوب و شنيداري اسرائيلي مصاحبه هايي داشته است و اين امر باعث شد در لبنان تحت پيگرد قرار گيرد و اعتراض هايي به اكران آن بشود.
در لبنان هرگونه تعامل و عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي ممنوع است.
همچنين نمايش فيلم دويري در چند كشور عربي نيز با مشكل روبرو شد و در آخرين روزها به سبب اعتراضات گسترده فلسطينيان، از شركت در جشنواره فيلم رام الله كنار گذاشته شد.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئي