بخشی از آسیب های اجتماعی ناشی از نشنیدن صدای نسل جوان است

تهران - ایرنا - معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: بخشی از مشكلات امروز جامعه ما نشنیدن صدای نسل جوان و فقدان گفت ‌و گوهاست كه همین عامل می ‌تواند منشا بروز بسیاری از آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شود.

به گزارش ایرنا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معصومه ابتكار در كارگروه خانواده سالم این معاونت با موضوع گفت‌ و گوی ملی خانواده و بین نسلی افزود: به عقیده ما، گفت ‌و گوی ملی خانواده و بین نسلی یك ضرورت است البته این مساله بخشی از كار و برنامه ‌ریزی ‌های ما به شمار می‌ آید.
وی تصریح كرد: مشكلات زیادی در جامعه امروز مانند معیشت و اشتغال وجود دارد كه صرفا با گفت ‌و گو حل و فصل نخواهند شد.
وی تاكید كرد: اعتقاد ما بر این است كه با فعال شدن همه احزاب، انجمن‌ ها، سازمان های مردم نهاد و دیگر دستگاه ‌های دولتی با محوریت گفت‌ و گوی ملی خانواده و بین نسلی می ‌توان بخشی از مشكلات بوجود آمده در جامعه را بر طرف كرد.
ابتكار ادامه داد: ما از همه می‌ خواهیم كه در جلسات مختلف به صورت تخصصی و كارشناسی به آسیب ‌ها و معضلات نگاه و آنان را بررسی كنند، البته این جلسات و نشست‌ ها باید با حضور جوانان به صورت مرتب و دائمی برگزار شود تا یك جریان خوب اجتماعی در كشور به وجود بیاید.
وی خاطرنشان كرد: معاونت زنان كارگروه‌ های متعددی با موضوعات مختلف دارد كه به عنوان بازوی مشورتی دولت و معاونت امور زنان و خانواده به حساب می ‌آیند، چرا كه هریك از آنان را صاحب نظران، كارشناسان، اساتید، مدیران و متخصصان تشكیل می‌دهند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هدف اصلی تشكیل كارگروه‌ ها در معاونت امور زنان و خانواده را كمك در حوزه‌ های سیاستگذاری و برنامه ‌ریزی در این معاونت دانست و افزود: كارگروه‌ ها از پتانسیل‌ خوبی برخوردارند و می ‌توانند در جلب مشاركت، جریان‌ سازی‌ اجتماعی، رصد مسائل و دیده‌ بانی به معاونت و دولت كمك كنند.

** نیازمند طیف های مرجع و گفت و گوی ملی هستیم
ابتكار همچنین به طرح گفت‌ و گوی ملی خانواده از ابتدای تشكیل دولت دوازدهم اشاره كرد و گفت: امروزه خانواده‌ های ایرانی با شرایط خاصی مواجه هستند و ما به طیف ‌های مرجع و گفت ‌و گوی ملی خانواده نیاز داریم. بنابراین باید چارچوبی را برای این طرح و تحولاتی كه قبلا در خانواده‌ها اتفاق افتاده و قرار است در آینده رخ دهد ترسیم كنیم.
وی اضافه كرد: ما باید سازمان ‌های مردم نهاد(سمن‌ها)، انجمن‌ها و حتی احزاب را در استان ‌های مختلف در خصوص گفت ‌و گوی ملی خانواده فعال كنیم. همانطوری كه امروزه احزاب در حوزه محیط زیست فعالیت دارند و صاحب نظر هستند باید در حیطه خانواده نیز فعال باشند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینكه مسائل اجتماعی برای احزاب اعم از اصلاح ‌طلب و اصولگرا مهم است، اضافه كرد: چند روز قبل طی سفر به استان یزد در یكی از جلسات تمامی احزاب از جناح‌ها و سلایق مختلف حضور داشتند تا درباره مسائل اجتماعی و خانواده نظرات خود را بیان كنند.
وی ادامه داد: خوشبختانه استاندار یزد بعد از جلسه پیشنهاد تشكیل كارگروهی درخصوص گفت ‌و گوی ملی خانواده با مشاركت و حضور احزاب را داد تا همه جناح ‌ها به این موضوع مهم بپردازند.


** باور دهه هفتاد ها پاگذاشتن به دنیایی پر از ممنوعیت
ابتكار تصریح كرد: پیشنهاد می‌ كنیم احزاب، انجمن‌ها و سمن ‌ها گفت ‌و گوی ملی خانواده و بین نسلی و فاصله‌‌ ای كه بین خانواده ‌ها و جوانان به خاطر عدم شنیدن صدای آنان به ویژه دهه هفتادی‌ ها به وجود آمده را مورد توجه قرار دهند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: دهه‌ هفتادی‌ ها بر این باورند كه صدای آنها توسط مسئولان و خانواده ‌ها شنیده نمی‌شود و در دنیایی پر از ممنوعیت پا گذاشته ‌اند؛ یعنی هیچ‌كس قادر به درك آنان نیست. در مقابل، هم نسلی ‌های ما اعتقاد دارند كه دهه‌ هفتادی ‌ها انسان‌ های عجیب هستند چرا كه با اینترنت بزرگ شده‌اند و هر چیزی را در این فضا جست‌وجو می‌كنند.
وی اضافه كرد: با همكاری وزیر ورزش و جوانان، شهرداری تهران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی برنامه ‌ریزی ‌‌هایی شده تا نشاط را در جامعه ترویج دهیم، زیرا جامعه ما به امید و نشاط نیاز دارد.
اجتمام ** 7268 ** 1418
تنظیم: مهناز بیرانوند** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej