نبود رابط ناشنوا در تلویزیون مهم ترین مشكل اجتماعی ناشنوایان است

تهران - ایرنا - معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی كشور گفت: برخورداری از حق شهروندی یكسان از برنامه های سیما، بدیهی و اولیه ترین حقوق ناشنوایان به شمار می رود درحالیكه مهم ترین مشكل اجتماعی آنان ، نبود رابط ناشنوا در صدا و سیمای كشوری و استانی است.

رضا غلامی سلطان مرادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزاری 9 جلسه كارگروه ناشنوایان در سازمان بهزیستی ، افزود: از طریق مدیران ادارات كل بهزیستی استان ها با صدا و سیمای استانی مكاتبه كردیم تا رابط ناشنوای به سیمای استان مربوطه معرفی شود تا رابطان ناشنوا حداقل هفته ای یك بار اخبار را برای ناشنوایان ترجمه كنند كه برخی این كار را انجام دادند و برخی دیگر مقاومت كردند.
وی ادامه داد: علاوه بر اخبار ، برای ترجمه فیلم و سریال برای ناشنوایان نیز به رابط ناشنوا نیاز است كه در این زمینه موفقیت به دست نیاوردیم اما قصور از بهزیستی نیست.
وی تصریح كرد: ممكن است صدا و سیما برای این مساله پول مطالبه كند یا به دلیل مسائل استخدامی و تامین اعتبارات نتواند این كار انجام دهد.
مسئول كارگروه ناشنوایان سازمان بهزیستی كشور خاطرنشان كرد: برای زیرنویس كردن اخبار و فیلم ها برای ناشنوایان تاكنون دوبار با صدا و سیما مكاتبه انجام شده اما پاسخی دریافت نكردیم كه آخرین این مكاتبات مربوط به اسفند ماه سال گذشته بوده است .
غلامی سلطان مرادی افزود: نهادینه كردن كارهایی مانند زیرنویس كردن اخبار و فیلم ، كاری فراسازمانی و فراتر از حوزه اختیارات بهزیستی است و به این سادگی امكان پذیر نیست اما این نیاز جامعه ناشنوایان است ؛ ناشنوایان مانند ما هستند و فقط از نعمت شنوایی برخوردار نیستند و با این وجود از اولیه ترین حقوق شهروندی خود یعنی زیرنویس شدن فیلم و اخبار تلویزیون برای آنان محرومند درحالیكه همه شهروندان در برخورداری از امكانات، حقی مساوی دارند.
وی ادامه داد: امیدواریم در مكاتبات بعدی خود بتوانیم مسئولان صدا و سیما را متقاعد كنیم كه نیازهای ناشنوایان را در برنامه های خود مدنظر قرار دهند.
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی كشور گفت: البته می دانیم انجام اقداماتی مانند زیرنویس كردن فیلم و خبر ، هزینه بر است اما باید به نیاز ناشنوایان نیز توجه شود؛ بهزیستی نمی تواند برای همه موارد نیاز گروه هدف هزینه كند بطورمثال نمی تواند ناهمواری های خیابان را برای معلولان مناسب سازی كند یا هزینه زیرنویس را بدهد، این وظایف ارگان های دیگر است و قانون رسما هر وظیفه ای را بر عهده سازمانی گذاشته است.
غلامی سلطان مرادی افزود: ناشنوایان بیشترین ارتباطات خود را می توانند از طریق سیما برقرار كنند بنابراین صدا و سیما باید به حوزه ناشنوایان ورود كند و هر روز حداقل دو نوبت اخبار سراسری و فیلم ها را برای ناشنوایان ترجمه كند و حتی برنامه هایی مانند سخنرانی رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور را برای ناشنوایان با زیرنویس یا با استفاده از رابط ناشنوا، نمایش دهد.
وی اضافه كرد: با توجه به اینكه ناشنوایان مهم ترین كانال ارتباطی یعنی گفتار و زبان را با سایر افراد جامعه ندارند مقرر شد كه خواسته های آنان از طریق انجمن ها در بهزیستی بررسی شود.
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی كشور یادآور شد: ما با اعضای هیات مدیره كانون ناشنوایان ایران و انجمن خانواده ناشنوایان ایران و شعبات سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه ناشنوایان در استان ها، جلساتی داشتیم كه نمایندگان این انجمن ها در اواخر سال 94 ، درخواست هایی مرتبط با تجهیزات پزشكی و همچنین مسائل ارتباطات از بهزیستی داشتند.
غلامی سلطان مرادی افزود: در ابتدای سال 95 جلساتی با تشكل های مردم نهاد فعال در حوزه ناشنوایان داشتیم و در این سال كارگروه ناشنوایان در دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی كشور تشكیل شد.
وی اضافه كرد: درخواست های ناشنوایان از طریق این كارگروه احصا شد؛ درخواست ناشنوایان از مسائل فردی تا اجتماعی را در برمی گیرد بطورمثال یكی از درخواست ها مربوط به سمعك بود كه ما از انجمن ها خواستیم تا این كمبودها را بطور مصداقی، گزارش دهند تا آن را پیگیری كنیم؛ در نمایشگاه ها نیز تلاش كردیم غرفه هایی در رابطه با مهارت های زندگی و سمعك ، برگزار كنیم.
به گزارش ایرنا ، رابط ناشنوا شخصی است كه می تواند زبان اشاره ویژه ناشنوایان را برای افراد شنوا ترجمه كرده و منظور ناشنوا را به روشنی بیان كند و گفته های افراد شنوا را نیز برای افراد ناشنوا با زبان اشاره نمایش دهد.
همچنین، زبان اشاره ، سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است كه برای انتقال معنا به جای الگوهای صوتی یا نوشتاری در زبان از الگوهای علایم دیداری (تركیب همزمان شكل، جهت و حركت دستان، بازوها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افكار گوینده) در یك كلمه اشاره استفاده می‌كند.
هم اكنون 170 هزار ناشنوای شدید یا مطلق تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه كننده : سادات حسینی خواه ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
۰ نفر