سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران است

كرمانشاه- ایرنا- مسئول بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه، سرطان ها را بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران دانست و گفت: با حذف عوامل خطر می توان تا 40 درصد از مرگ و میر براثر سرطان ها در كشور جلوگیری كرد.

دكتر ویدا صنیعی روز چهارشنبه به مناسبت هفته آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان از اول تا هفتم بهمن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه در ایران حدود 92 هزار مورد جدید سرطان مشاهده می شود، این رقم در استان كرمانشاه را بین 2 هزار و 500 تا سه هزار مورد اعلام كرد.
او بیشترین میزان ابتلای به سرطان در استان كرمانشاه را به ترتیب سرطان های روده بزرگ، خون، معده و پوست ذكر كرد و گفت: نوع سرطان ها در میان مردان و زنان استان متفاوت است.
وی اظهار كرد: در مردان سرطان های معده، لوسمی، مثانه، روده بزرگ و پوست و در زنان نیز پستان، روده بزرگ، پوست و لوسمی بیشترین موارد را تشكیل می دهند.
وی با بیان اینكه سیستم ثبت سرطان به تازگی راه اندازی شده است، گفت: براساس آمارها میزان مرگ و میر براثر سرطان در ایران بالا است و یكی از دلایل آن تشخیص دیر هنگام است.
وی با بیان اینكه سرطان با افزیش سن در رابطه است اظهار كرد: در كشورهای پیشرفته غربالگری ها را به صورت مستمر انجام می دهند و از این رو با تشخیص زودهنگام آمارها را پایین می آورند اما در ایران تشخیص دیرهنگام یكی از دلایل بروز سرطان است.
وی با اشاره به اینكه در طرح تحول نظام سلامت، غربالگری به منظور تشخیص زودهنگام سرطان ها گنجانده شده است، گفت: حذف عوامل خطر مانند مصرف دخانیات، الكل و تغذیه مناسب از مهمترین راهكارهای پیشگیری از سرطان ها است.
او قلیان و سیگار را یكی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان دانست و گفت: برخی به غلط تصور می كنند كه قلیان ضرر ندارد اما به دلیل رطبوت ناشی از وجود آب بسیار خطرناك و سرطان زا است.
او عفونت ها را نیز از دلایل ابتلا به سرطان دانست و افزود: كنترل عفونت ها به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری ها از جمله سرطان امری ضروری است.
صنیعی سبك زندگی ناماسب، كم تحركی و رژیم غذایی غلط را از دیگر دلایل ابتلا به سرطان دانست و تاكید كرد كه ورزش، تغذیه مناسب، مصرف نكردن فست فودها می تواند به تامین سلامت افراد كمك كند.
'سرطان قابل پیشگیری و درمان با خود مراقبتی و امید'، شعار امسال هفته پویش ملی مبارزه با سرطان كشور است.
استان كرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت دارد كه در 31 شهر و 2 هزار و 600 روستا سكونت دارند.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی **انتشار دهنده:علی مولوی

سرخط اخبار استان‌ها