ماه های پركار فدراسیون شطرنج/ استادان بین المللی در راه ایران

تهران - ایرنا - رئیس فدراسیون شطرنج روز چهارشنبه گفت: تاكنون 18شطرنج باز مطرح خارجی برای حضور در جام بین المللی فردوسی مشهد اعلام آمادگی كرده اند.

«مهرداد پهلوان زاده» در گفت و گو با ایرنا درباره برگزاری چند رویداد مهم تا پایان امسال اظهاركرد: مسابقات شطرنج بین المللی جام فردوسی در سه جدول از 11 تا 18اسفند ماه و با حضور نمایندگان كشورهای خارجی برگزار می شود و تاكنون حضور نمایندگانی از آلمان، ایتالیا، سوئیس، انگلستان، مالزی، افغانستان، دانمارك، اسلواكی، چك، روسیه، گرجستان، غنا، هند، صربستان، آذربایجان، عراق، اوكراین و پاكستان در این رقابت ها قطعی شده است.
رئیس فدراسیون شطرنج اضافه كرد: جام فردوسی به عنوان یكی از جام های معتبر در فدراسیون جهانی شطرنج موسوم به فیده به ثبت رسیده است و هر ساله با حضور شطرنج بازان برتر دنیا در مشهد برگزار می شود.
پهلوان زاده گفت: همچنین مسابقات شطرنج آزاد بین المللی جام فجر در رده های سنی مختلف و با حدود 400 شطرنج باز در روز های 13 تا 21 بهمن ماه به میزبانی شهر آمل در مازندران برگزار می شود. پس از آن هم رقابت های بین المللی جام كارون با حضور 300 بازیكن داخلی و خارجی در سه جدول نوجوانان، استادان و آماتورها از 28 بهمن ماه جاری آغاز خواهد شد.
رئیس فدراسیون شطرنج گفت: پس از پایان رقابت های جام كارون اردوی تیم ملی برگزار می شود.
پهلوان زاده به برگزاری شانزدهمین دوره رقابت های شطرنج بین المللی جام خزر اشاره كرد و آن را بزرگترین رویداد ورزشی در رشته شطرنج در داخلی كشور معرفی كرد و گفت: این رقابت ها در رده های مختلف در روزهای 8 تا 15 اسفندماه امسال و در 9 دور به روش سوئیسی به میزبانی گیلان برگزار می شود. بر این اساس این رویداد در جدول های جداگانه بازیكنان دارای درجه بین المللی بالای 2000 ، زیر 2000 ، شطرنج بازان زیر 14 سال و بازیكنان زن برگزار می شود و پیش بینی می شود شمار شركت كنندگان به 600 نفر برسد.
وی از بر پایی نخستین اردوی تیم ملی شطرنج زنان ایران برای حضور در دو رویداد آسیایی و جهانی در سال آینده خبر داد و افزود: این اردو از دوم تا پنجم بهمن در استان گلستان و با حضور شطرنج بازانی نظیر سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور، مبینا علی نسب، مطهره اسدی، آناهیتا زاهدی فر، وصال حامدی نیا و هما علوی در حال برگزاری است.
رئیس فدراسیون شطرنج گفت: این اردو زیر نظر دو مربی داخلی و یك مربی بین المللی برگزار می شود.
وی افزود: این اردو در سه مرحله تا قبل از آغاز رقابت های شطرنج جام ملت های آسیا به میزبانی بنگلادش ادامه دارد و در نهایت یك تیم پنج نفره به این رقابت ها اعزام خواهند شد.
پهلوان زاده اضافه كرد: البته با برگزاری فینال رقابت های قهرمانی مردان كشور كه با حضور 12شطرنج باز برتر از 18اسفند ماه به میزبانی بوشهر برگزار می شود، در پایان تركیب تیم ملی برای شركت در رقابت های جام ملت های آسیا مشخص می شود. بر این اساس یك تیمی از شطرنج بازان زن و مرد نیز به المپیاد جهانی كه مهرماه سال آینده در گرجستان برگزار خواهد شد، اعزام می شوند.
پهلوان زاده درباره مرحله نهایی شانزدهمین دور رقابت های لیگ برتر شطرنج كشور موسوم به جام اندیشمندان افزود: این مرحله با حضور 10 تیم شركت كننده در روزهای 10 تا 12 بهمن ماه جاری به میزبانی اصفهان برگزار می شود و دو تیم دانشگاه آزاد بندرعباس به عنوان صدرنشین و سایپا تهران مدعی قهرمانی این دوره، رقابت نزدیكی برای قهرمانی در فصل جاری لیگ برتر شطرنج كشور دارند.
تیم دانشگاه آزاد بندرعباس با 59 امتیاز و تیم سایپا با 55 امتیاز در جایگاه اول و دوم رده بندی لیگ برتر شطرنج كشور قرار دارند.
تیم های خانه شطرنج اردبیل و همدان، شهرداری رشت و تبریز، مهاب قدس تهران، دریا برج شیراز، دامون ساخت شمال ساری، ذوب آهن اصفهان، سایپا تهران و دانشگاه آزاد بندرعباس تیم های حاضر در لیگ برتر شطرنج ایران هستند كه پیشتر در نیم فصل نخست تیم رخ در رخ تهران به دلیل آنچه مسائل مالی عنوان شد انصراف داد و پس از آن نیز تیم مدرسه شطرنج پاییز اهواز در هفته نخست نیم فصل دوم بر اساس اعلام فدراسیون شطرنج از مسابقات كنار گذاشته شد.
البته تیم های دنیا فلز رشت، بانك سرمایه، نخ و رنگ همدان، تایدواتر هرمزگان و راه و شهرسازی لرستان كه در فصل گذشته لیگ برتر شطرنج ایران تیم داشتند، در این فصل حضور ندارند.
تیم دانشگاه آزاد بندرعباس با تركیب استاد بزرگ پویا ایدنی، استاد بزرگ پوریا درینی، استاد بین المللی علیرضا فیروزجاه، استاد بین المللی آرین غلامی و استاد بزرگ زنان میترا حجازی پور از 15 دیدار 59 امتیاز كسب كردند و تیم سایپا قهرمان پانزدهمین دوره لیگ برتر شطرنج با 55 امتیاز در رده دوم جدول لیگ برتر ایستاده است.
سایپا تهران با تركیب استاد بزرگ احسان قائم مقامی، استاد بین المللی محمدامین طباطبایی، استاد بزرگ پرهام مقصودلو، استاد بزرگ امیررضا پوررمضانعلی و استاد بزرگ بانوان آتوسا پوركاشیان در این دوره از رقابت ها حضور دارد.
همچنین تیم شهرداری تبریز یكی از تیم های مطرح شطرنج ایران كه در فصل گذشته در میانه راه از ادامه رقابت ها انصراف داد. این تیم بار دیگر در شانزدهمین دوره لیگ حضور یافته و تاكنون با انجام 15 دیدار و با كسب 46 امتیاز در دره سوم جدول لیگ برتر ایستاد.
دامون ساخت شمال مازندران با كسب 46 امتیاز در رده چهارم جدول قرار دارد و دریا برج شیراز با 15.5امتیاز قعرنشین جدول لیگ برتر است.
تیم شطرنج سایپا سال گذشته با كسب 84.5 امتیاز قهرمان لیگ برتر شطرنج كشور شد و تیم های ذوب ‌آهن با 73.5 امتیاز و دامون ساخت شمال با 60 امتیاز به مقام دوم و سوم رسیدند.
ورزشی**9250**1545
خبرنگار:گلی سفیدزاده

سرخط اخبار ورزش