فرماندار: كم آبی در بانه یك مشكل و بحران جدی است

سنندج - ایرنا - فرماندار بانه گفت: با توجه به كاهش بارش ها و خشكسالی بی سابقه، این شهرستان با كمبود منابع آبی و بحران جدی كم آبی مواجه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد فلاحی روز سه شنبه در دومین نشست اعضای شورای منابع آب شهرستان اظهار كرد: با انتقال اضطراری آب سد عباس آباد به شبكه آب شرب، مشكل كم آبی در بانه تا حدودی بر طرف می شود اما همچنان با بحران كم آبی مواجه ایم.
وی با باین اینكه حل مشكل كم آبی در بانه نیازمند همكاری مردم و صرفه جویی در مصرف آب است، افزود: آب سد بانه تقریبا تمام شده و آب شرب شهر از طریق سد عباس آباد تامین می شود ولی برای سال های آینده باید منابع دیگری برای تامین آب شرب بانه داشته باشیم.
فلاحی با بیان اینكه حفظ و ذخیره سازی آب با بارش برف تامین می شود، تاكید كرد: با توجه به اینكه منابع آبی بانه جزء آب های سطحی و جاری است، بارش برف سبب تامین و ذخیره آب می شود حا آنكه امسال بارش برف نسبت به سال های گذشته كاهش زیادی داشته است.
وی یكی از مهمترین مشكلات روستاهای شهرستان را كمبود آب شرب دانست و یادآور شد: یكی از مشكلات جدی در تامین آب روستاها كمبود منابع آبی است كه با وجود تلاش های فراوان منابع آب زیرزمینی دیگر در روستا یافت نمی شود.
فلاحی اضافه كرد: نیاز اصلی شهرستان تامین آب شرب است و تامین آب كشاورزی در اولویت دوم قرار دارد كه باید اعتباراتی برای تامین آب داشته باشیم.
فرماندار بانه گفت: در حوزه آبرسانی به روستاها اقداماتی انجام شده ضمن اینكه بخشی زیادی از محلات شهر حاشیه ای شهر هم آبرسانی شده است.
وی یكی از ضعف های شهرستان را عدم ترویج مصرف بهینه آب دانست و از رسانه ها و فعالان مدنی خواست مردم را به صرفه جویی در مصرف بهینه آب تشویق كنند چرا كه كمبود آب در شهرستان یك مشكل جدی است.
به گفته فلاحی، باید سیاست خود را در زمینه آب از مدیریت تولید به سمت مدیریت مصرف تغییر دهیم و این موضوع مهم در دستور كار حفظ منابع آب قرار گیرد.
رئیس امور آب بانه هم در این نشست گفت: هم اكنون 500 هزار متر مكعب از آب سد بانه باقی مانده كه تنها 200 هزار متر مكعب از این آب قابل برداشت است و سد عباس آباد نیز 2 میلیون و 900 هزار مترمعكب ذخیره آب دارد.
انور كریمی كانی اظهار كرد: میانگین بارش ها در این شهرستان طی دی ماه امسال 78 میلی متر بود و در سال گذشته نیز 37 میلی متر بارش داشتیم.
وی افزود: سال آبی از ابتدای مهر شروع می شود كه میزان بارش در ابتدای سال آبی جاری 277 میلی متر و سال گذشته آبی 210 میلی متر بود ولی میزان بارش ها نسبت به دراز مدت 32 درصد افزایش داشته است.
كریمی كانی یادآور شد: با توجه به تحقیقات انجام شده میزان بارش ها در اسفند امسال و فروردین سال آینده نرمال می شود كه امیداویم كاهش بارش ها، در ماه های آینده جبران و مشكل كمبود آب كمتر شود.
به گزارش ایرنا، شهرستان بانه 27 هزار مشترك آب دارد كه بخشی از محلات حاشیه ایی همچنان از امتیاز آب شرب شهری محروم هستند و آب مصرفی این مناطق از چاه های عمیق تامین و یا روزانه با تانكر به صورت سیار توزیع می شود.
شهرستان بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 كیلومتری غرب سنندج واقع شده است.
خبرنگار: زینب طلایی**انتشار دهنده: سلیمانی
7469/9102

سرخط اخبار استان‌ها