قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید اجرایی شود

اصفهان-ایرنا -رییس هیات مدیره نظام پرستاری استان اصفهان گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری كه معرف منزلت و ارزش اقتصادی حرفه پرستاری است باید اجرایی شود.

به گزارش ایرنا، احمدرضا نیك یزدان روز سه شنبه در مراسم جشن روز پرستار و تجلیل از پرستاران نمونه استان اصفهان افزود: ما كمبود پرستار را در همه جا حس می كنیم و تعداد نیروهایمان در حد نصف استاندارد جهانی است و به اندازه نیروی موجود، كمبود پرستار داریم.
وی با اشاره به اینكه قانون بهره وری از دیگر قوانینی دانست كه در كشور بخوبی اجرا نمی شود، یادآور شد: هشت سال از تصویب این قانون می گذرد ولی هنوز حتی در مراكز خصوصی هم بطور كامل اجرا نشده است.
یزدان نیك با ابراز تاسف نسبت به وجود تبعیض و بی عدالتی در نظام سلامت كشور تصریح كرد: باید پرستاران در تصمیم گیری ها دخالت داده شوند و فرصت رشد و ارتقا مدیریتی نظام سلامت برای آنها فراهم شود.
وی افزود: احساس نبود عدالت و تبعیض، احساس خوبی نیست و خیلی از پرستاران ما از نبود عدالت در نظام سلامت كشور گله مندند.
رییس هیات مدیره نظام پرستاری استان همچنین با استناد به سخنان وزیر بهداشت و درمان گفت: ایشان گفته اند كه مسئولان باید گوشهایشان را بازتر و تحملشان را بیشتر كنند و نگذارند صداها به فریاد و فریادها به اعتراض تبدیل شود و ما هم با صدایی نرم از زبان جامعه پرستاری سخن می گوییم، به این امید كه گوش شنوایی برای شنیدن پیدا شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی استان اصفهان نیز در این مراسم تعداد پرستاران ثبت شده در كشور را حدود ١٢٠ تا١٣٠ هزار نفر عنوان كرد و گفت: با توجه به این رقم و رقم استاندارد كه حدود 8/1 پرستار به ازای هر تخت بیمارستان است، فاصله زیادی داریم.
بهروز كلیدری افزود: ما كوشیده ایم كه هر روز وضعیت توانمندسازی سیستم ارائه دهنده خدمات پرستاری را بهبود بخشیم، ولی بدلیل كمبود نیروی انسانی، فشارهایی وجود دارد و این نشان می دهد كه مسئولان حوزه تربیت نیروی پرستاری متناسب با نیازها پیش نرفته اند و باید برای جبران این مشكل تلاش بیشتری صورت گیرد.
وی نیاز به پرستار در حوزه درمان استان اصفهان را یك نیاز واقعی عنوان كرد و افزود: پذیرش پرستار در بیمارستان ها از محل درآمد بیمارستان ها صورت گرفته است كه این امر باعث كاهش درآمدهای اختصاصی و تشدید دغدغه پرستاران و بی عدالتی در پرداخت ها شده است.
وی تصریح كرد: باید چارت نیروی انسانی مراكز درمانی به روز شود و نیروهای مورد نیاز از محل درآمدهای اختصاصی جذب نشوند، بلكه از محل بودجه های كشور جذب صورت گیرد تا امنیت نسبی نیروها فراهم شود.
جامعه پرستاری استان اصفهان شامل هفت هزارو 400 پرستار شاغل در مراكز آموزشی- درمانی، بهداشتی- درمانی، بیمارستان ها، خیریه ها و سازمان تامین اجتماعی است.
به گزارش ایرنا، قانون تعرفه خدمات پرستاری 10 سال است كه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده اما هنوز اجرایی نشده است.
قانون تعرفه خدمات پرستاری، قانونی است كه بر اساس آن از هزینه های بیمه ها كاسته و در كنار آن خدمات پرستاری دیده می شود اما اجرای آن پس از گذشت 10 سال بدلیل آنچه كه 'كمبود منابع' خوانده می شود، به تعویق افتاده است.
رئیس كل سازمان نظام پرستاری كشور گفته است: با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بین 600 هزار تومان تا یك میلیون و 400 هزار تومان(بطور میانگین یك میلیون تومان) به حقوق هر پرستار اضافه می شود.
قانون بهره وری نیز همان قانون ارتقای بهره وری كاركنان بالینی نظام سلامت معروف به قانون كاهش ساعت كار پرستاران است كه بصورت لایحه از سوی دولت در سال 1388 با اكثریت آراء قاطع نمایندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
این قانون پس از تائید شورای نگهبان، توسط رئیس جمهوری به دستگاه ها ابلاغ شد و دانشگاه های علوم پزشكی ملزم به اجرای آن شدند و از اول مهر 1390 نیز در سراسر كشور لازم الاجرا شد.
مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور مقامات محلی و مسئولان بهداشت و درمان استان در سالن نقش جهان مجتمع فرهنگی نگین سپاهان شهر اصفهان برگزار شد.
در این مراسم از 262 پرستار نمونه و خانواده های پرستار شهید مدافع حرم استان اصفهان تجلیل شد.
در استان اصفهان بیش از هشت هزار پرستار زن و مرد در مراكز درمانی و بیمارستانی مشغول فعالیت هستند.
استان اصفهان همچنین دارای یك دانشكده پرستاری و مامایی است كه از سال 1347 در دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در قالب آموزشگاه عالی پرستاری، فعالیت خود را آغاز كرده است.
حدود یكهزار و 280 دانشجو در رشته های پرستاری، مامایی و اتاق عمل در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا در این دانشكده تحصیل می كنند.
روز جهانی پرستار، هر سال در كشورهای دیگر در روز 12 ماه مه و در ایران همزمان با سالروز تولد حضرت زینب (س) گرامی داشته می شود.

گ/6027/7141*** خبرنگار زهرا باغبان* انتشار: شكراللهی