زنان تحصیلكرده بیكار 3 برابر آقایان هستند/ باز شدن گره ای از مشكلات زنان سرپرست خانوار

تهران - ایرنا - معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر تعداد زنان تحصیلكرده بیكار در كشور 3 برابر تعداد آقایان است كه باید برای اشتغال آنها اقدامات جدی انجام داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، معصومه ابتكار روز سه شنبه در نشست امضای انعقاد تفاهم نامه بین بانك قرض الحسنه مهر ایران و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور اجرایی شدن «طرح اندوخته بانوان مهر ایران» با موضوع اعطای تسهیلات قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار، افزود: توجه به موضوع اشتغال بانوان باید در دستور كار همه مسئولان اجرایی قرار گیرد البته تاكنون نیز برنامه ریزی های خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی تصریح كرد: اینكه بانك قرض الحسنه مهر ایران با امضای این تفاهم گام مهمی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار برمی دارد، اقدامی بسیار ارزشمند است و در واقع گره ای از زندگی زنان سرپرست خانوار باز می كند.
ابتكار ضمن تقدیر از بانك قرض الحسنه مهر ایران برای اعطای تسهیلات 3 میلیون تومانی به 33 هزار زن سرپرست یا بدسرپرست خانوارها در كشور ادامه داد: این تفاهم نامه خاص زنان سرپرست خانوار است و در واقع این افراد از یك تسهیلات قرض الحسنه با كارمزد 4 درصد بهره مند می شوند.
وی خاطرنشان كرد: پیش از این نیز برای زنان سرپرست خانوار تدابیری با ارگان ها و مسئولان اجرایی كشور اندیشیده شده است و به جز بانك قرض الحسنه مهر ایران با بانك های دیگر نیز مذاكراتی انجام شده و با برخی از این بانك ها نیز به تفاهم رسیده ایم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اضافه كرد: علاوه بر زنان سرپرست خانوار، تلاش ما این است كه تسهیلات اشتغالزایی و كارآفرینی به بانوان داده شود.
وی اظهار داشت: همچنین بانك قرض الحسنه مهر ایران با ایجاد صندوق های خانگی، یك سیاست دوستدار خانواده دارد و باید اعلام كنیم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز حامی این سیاست ها است و به زودی آنها را احضا خواهیم كرد.
ابتكار ادامه داد: حمایت از صندوق های خانوادگی نیز از دیگر برنامه های این بانك به شمار می رود و اگر یك خانواده صندوقی را تشكیل دهد ما هم حمایت می كنیم، این كار بسیار ارزشمندی است و باید مورد حمایت قرار گیرد.
وی همچنین از مدیرعامل بانك قرض الحسنه مهر ایران دعوت كرد تا گزارشی از اقدامات این بانك در راستای حمایت از بانوان را در كارگروه خانواده سالم این معاونت ارائه دهد چون یكی از رویكردهای معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، تقویت بنیان های خانواده و خانواده های گسترده در كشور است.
ابتكار ادامه داد: متاسفانه اكنون مساله خانواده گسترده در حال كمرنگ شدن است و این نوع حمایت ها می تواند بسیار به تقویت این موضوع كمك كند.
به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار ، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و مرتضی اكبری ، مدیر عامل بانك قرض الحسنه مهر ایران روز سه شنبه در محل این معاونت تفاهمنامه همكاری امضا كردند.
قرار است براساس این تفاهمنامه از فردا زنان سرپرست خانوار با سپرده ٢٠٠ هزار تومانی می توانند مبلغ 30 میلیون ریال را دریافت كنند.
اهداف این تفاهمنامه، توزیع فرصت ها، منابع و امكانات میان زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و دختران خود سرپرست هرگز ازدواج نكرده به منظور رفع نیازهای ضروری و همچنین راه اندازی و یا توسعه مشاغل خانگی و كسب و كارهای خرد، كوچك و ارزش آفرین است.
موضوع این تفاهمنامه نیز همكاری طرفین در اعطای تسهیلات قرض الحسنه سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و دختران خودسرپرست هرگز ازدواج نكرده سراسر كشور، از محل منابع سپرده قرض الحسنه پس انداز بانك به مبلغ یك هزار میلیارد ریال و در راستای اجرایی شدن طرح اندوخته بانوان مهر ایران و با رعایت منابع و مصارف بانك و همچنین تسهیل در شرایط اعطای تسهیلات قرض الحسنه به سایر بانوان كشور است.
براساس آمارها بیش از 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد.
اجتمام ** 7268 ** 1418
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** ناشر: مریم برزآبادی