رئيس اتاق ايران: توجه به بازار غذاي حلال و گردشگري سلامت در كشور يك ضرورت است

تهران - ايرنا - رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران با اشاره به ظرفيت هاي بالاي كشور در بخش هاي پزشكي، توليدات غذايي و كشاورزي، خواستار توجه ويژه به مقوله گردشگري سلامت و ارتقاي سهم ايران از بازار غذاي حلال شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، «غلامحسين شافعي» امروز (سه شنبه) در نشست اعضاي هيات رئيسه اتاق ايران با سيدحسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در محل اين اتاق افزود: گردشگري سلامت از ظرفيت استثنايي در اقتصاد كشور برخوردار است و از طرفي، كشورهاي اطراف و همسايگان نياز شديدي به استفاده از اين ظرفيت ها دارند.
به گفته اين مقام مسئول، چنانچه گردشگري سلامت در كشور به درستي ساماندهي شود، نقش بيشتر و موثرتري در اقتصاد خواهد داشت.
وي با اشاره به گردش مالي بالاي بازار حلال در جهان گفت: سهم ايران از اين بازار بسيار ناچيز بوده و لازم است توجه بيشتري در اين زمينه انجام شود.
شافعي مهمترين سرمايه هر كشور را نيروي انساني و تاثيرگذار ترين موضوع در مسائل انساني را، بهداشت درمان و تغذيه عنوان كرد.
وي ادامه داد: بخش خصوصي و فعالان اقتصادي در سال‌هاي گذشته بر اساس مسئوليت‌هاي اجتماعي خود در بخش درمان داوطلبانه گامهاي موثري برداشته اند و «ان جي او ها»ي مختلفي با عناوين نيكوكاري در بخش سلامت شكل گرفت، اما براي بهره‌گيري و ساماندهي بيشتر اين بخش، نيازمند تعاملات بيشتري با دولت است.
شافعي با اشاره به فعاليت‌هاي برون‌مرزي قابل توجه بخش خصوصي در بخش سلامت، دارويي، پزشكي و به ويژه صنايع غذايي گفت: با توجه به شرايط اقليمي، ايران از پتانسيل بالايي برخوردار است، ضمن اينكه دارو و تجهيزات پزشكي در سالهاي گذشته سهم و نقش بالاتري در اقتصاد و بازارهاي جهاني يافته است.
به گزارش ايرنا، 24 ديماه گذشته به منظور تحقق اهداف سند چشم انداز20 ساله، قوانين و برنامه هاي توسعه اقتصادي - اجتماعي كشور و در اجراي فرمايشات رهبر انقلاب اسلامي مبني بر توسعه علمي و فناوري و تقويت اقتصاد مقاومتي و توسعه صنعت كشور و بالندگي اقتصاد دانش بنيان و استفاده از ظرفيت هاي متقابل موجود در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران، تفاهم نامه همكاري بين اين دستگاه ها تدوين و مبادله شد.
اخبار اقتصادي ايرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام*3065*1070*
خبرنگار: محمد ملك دار** انتشاردهنده: فرهاد راستي

سرخط اخبار اقتصاد