مدیر حوزه علمیه اصفهان: برنامه های حوزه علمیه قم را پس از بومی سازی اجرا می كنیم

اصفهان - ایرنا - مدیر حوزه علمیه اصفهان گفت: حوزه علمیه اصفهان ادعای استقلال ندارد و برنامه‌های حوزه علمیه قم را پس از بومی سازی اجرا می كند.

به گزارش ایرنا، به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان آیت الله ' سید یوسف طباطبایی نژاد ' روز دوشنبه در دیدار مسئول مركز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه كشور افزود: اجرای برنامه های نوین در دستور كار حوزه علمیه اصفهان است كه به عنوان مثال قرار است بزودی طلابی كه سال نخست تحصیل خود را سپری می كنند، تنها دروس صرف، عقاید و احكام را یاد بگیرند.
وی در ادامه خواستار تقویت ارتباطات بین الملل حوزه علمیه قم شد و گفت: بهتر است به جای آموزش دادن زبان های مختلف به طلاب فارسی زبان و اعزام آنان برای تبلیغ به كشورهای هدف، از طلابی كه زبان دان هستند؛ استفاده شود.
مدیر حوزه علمیه اصفهان اضافه كرد: این طلاب بهتر از طلاب فارسی زبان بر زبان كشورها، مسلّط هستند و می توانند ارتباط مؤثرتری با مردم آن كشورها برقرار كنند.
وی افزود: به عنوان مثال در این زمینه می توان از خوزستانی های با استعداد كه بر زبان عربی تسلط دارند، بهره برد و یا از ظرفیت طلاب خارجی جامعه المصطفی استفاده كرد.
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تأكید بر تبیین و تشریح ولایت فقیه برای مردم كشورهای عربی بیان كرد: تنها افرادی كه هم لهجه مردم آن مناطق هستند و با آداب و رسوم آنان آشنایی دارند، می توانند بخوبی موضوع ولایت فقیه را برای آنان تبیین و تشریح كنند.
وی گفت: دولت نیز همین اشتباه را انجام می دهد و افرادی را به عنوان سفیر، رایزن اقتصادی و یا رایزن فرهنگی به كشورهای مختلف اعزام می كند كه بخوبی با زبان، فرهنگ و آداب و رسوم آن كشورها آشنا نیستند.
آیت الله طباطبایی نژاد بر حمایت مالی از مبلغان بین المللی تاكید كرد و گفت: لازم است مركزی برای جذب و تربیت افراد با استعداد و مسلط به زبان های خارجی راه اندازی شود.

* قم، منشأ نشر معارف اهل بیت (ع)
امام جمعه اصفهان با بیان اینكه قم مركز شیعه است و بر اساس روایات اسلامی، معارف اهل بیت(ع) از این شهر نشأت می گیرد، تصریح كرد: افتخار می كنیم در شهر مقدس قم و در جوار حضرت معصومه (س) تحصیل كرده ایم و هم اكنون حوزه علمیه اصفهان با حوزه علمیه قم ارتباط خوبی دارد.
آیت الله طباطبایی نژاد در بخشی از سخنان خود به انتشار اخبار در خبرگزاری حوزه و یا هفته نامه افق حوزه اشاره كرد و گفت: این اخبار باید مفید برای جامعه باشد زیرا صرف انتشار خبر، فایده ای ندارد.
وی با بیان ا ینكه این انتشار اخبار باید سبب تقویت فرهنگ و علم انسان شود، اظهاركرد: جمع آوری فتاوای جدید مراجع تقلید، بیان اصول اعتقادات به زبان ساده، تبیین و تشریح احادیث و موضوع ولایت فقیه باید مورد توجه قرار گیرد.
مسئول مركز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه كشور نیز در این دیدار با اشاره به چارت جدید حوزه علمیه اظهار كرد: این مركز در حوزه بین الملل، رسانه و خبرگزاری و تنظیم ارتباطات حوزوی با نهادهای گوناگون كشور در حال فعالیت است.
حجت الاسلام و المسلمین ' سیدمفید حسینی كوهساری ' افزود: دوره های آموزش زبان، مهارت افزایی و دانش افزایی برای طلاب مبلغ در كشورهای خارجی از جمله فعالیت های این مركز است.
مسئول مركز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه با اشاره به ارتباط خوب حوزه علمیه اصفهان و قم، گفت: خارج ساختن نشریه افق حوزه از فضای خبری به سمت مطالب تحلیلی، مصاحبه ای، ترویج مبانی انقلابی و توجه به ظرفیت استان ها از جمله برنامه هایی است كه در دستور كار این مركز ارتباطات و بین المللی حوزه های علمیه كشور قرار دارد.
2093 ** دریافت كننده و انتشار: اصغر دواتگر