۲ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۱۶
کد خبر: 82804522
۰ نفر
واكنش چين به گزارش امور دفاعي آمريكا

پكن - ايرنا - سخنگوي وزارت خارجه چين در واكنش به انتقاد آمريكا از چين در گزارش راهبردي دفاعي سال 2018 اظهار اميدواري كرد آمريكا با كنار گذاشتن تفكر جنگ سرد، با برخورد درست با جهان امروزه و رابطه با چين نگاه كند.

به گزارش ايرنا ' هوا چون اينگ' امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتي هفتگي خود در پكن افزود: گزارش آمريكا پر از تفكرات منسوخ جنگ سرد و بازي مجموع صفر است و با تحريك عمدي سياست دفاعي و خارجه چين و بزرگ نمايي رقابت راهبردي بين كشورهاي بزرگ، به صورت جدي يك اشتباه بزرگي مرتكب مي شود.
آمريكا در گزارش راهبرد دفاعي سال 2018 خود از چين انتقاد كرده و معتقد است هدف راهبردي چين در آينده، جايگزين شدن در جايگاه رهبري آمريكا در جهان است.
سخنگوي وزارت خارجه چين تاكيد كرد: چين همواره بر راه توسعه صلح آميز پافشاري مي كند و سياست نظامي دفاعي دارد، چين همواره در صلح جهان نقش سازنده، در توسعه جهان نقش اهدا كننده و در نظم و ترتيب جهان نقش حافظ داشته و اين بر جامعه بين المللي آشكار است.
او همچنين اظهار اميدواري كرد آمريكا به طور صحيح و درست با چين برخورد كرده و با اقدامات واقعي خود از مكانيسم تجارت چند جانبه حفاظت كند.
دولت آمريكا در گزارش سالانه به كنگره، حمايت خود از پيوستن چين به سازمان تجارت جهاني در سال 2001 را كاري اشتباه توصيف كرده و اقدامات چين را به مغايرت با مقررات تجارت آزاد در جهان متهم كرده است.
سخنگوي وزارت خارجه چين در واكنش به انتشار اين گزارش گفت: الحاق چين به سازمان تجارت جهاني و نقش اين كشور در سازمان هاي بين المللي، تنها به اظهارات آمريكا نيست چين پس از پيوستن به سازمان جهاني تجارت، ضمن علمي كردن وظايف خود و رعايت دقيق مقررات اين سازمان، خدمات شاياني به حركت موثر و توسعه مكانيسم تجارت چندجانبه جهان كرده است.
او گفت: كشورهاي ديگر از تجارت با چين سود برده اند و در عين حال، چين همواره به راه اصلاحات و درهاي باز خود پايبند بوده و با حمايت از اقتصاد جهان درهاي باز، محيط تجاري خود را بهبود داده و حامي و سازنده قاطع مكانيسم تجارت چند جانبه جهان به شمار مي رود.
هوا چون يينگ تاكيد كرد: آمريكا با اقدامات و صداي يكجانبه خود، چندجانبه گرايي تجاري را به چالش مي كشد و اعضاي سازمان تجارت جهاني نيز از آن ابراز نگراني كرده اند.
**آساق**1904**