۲ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۳۰
کد خبر: 82804468
۰ نفر
گیت های تردد ایرانی رونمایی شد

تهران- ایرنا- پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت گذرگاه های تردد (گیت ها) شدند كه نمونه های 'رابو و رابین' امروز -دوشنبه- در مراسمی رونمایی شد.

مدیر پروژه گذرگاه های تردد ایرانی روز دوشنبه در حاشیه این مراسم كه در سالن همایش جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این دستگاه در 14 مدل ساخته شده كه 'رابو و رابین' از جمله نمونه های آنها است.
مانی ملك افزود: صرفه جویی در مصرف انرژی، تردد آسان، اتصال به سیستم های كنترل تردد استاندارد و امكان تعبیه جهت نمای نورانی الكترونیكی از جمله ویژگی های این دستگاه ایرانی است.
وی، هشدار نسبت به وقوع زلزله را از جمله ویژگی های گذرگاه تردد نوع رابو اعلام كرد و گفت: در صورت وقوع زلزله این گیت ها باز می شوند و با استفاده از علایم نور و صدا هشدارهای لازم را به افراد حاضر در مكان می دهد.
مشاور ارشد رئیس جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی نیز به ایرنا گفت: تاكنون 14 نوع از این دستگاه ساخته شده كه مدل رابو نوع پیشرفته تر این دستگاه است.
ابوالفضل تابش با اشاره به این كه این طرح سال 86 آغاز شد، گفت: تاكنون تعدادی از این دستگاه ها تولید و در اختیار مجموعه های دولتی و خصوصی قرار گرفته است.
وی با اشاره به رفع مشكلات كشور به عنوان وظیفه اصلی جهاد دانشگاهی، خاطرنشان كرد كه این نهاد سه پژوهشگاه از جمله 'رویان' را در اختیار دارد كه در زمینه سلول های بنیادی و ناباروری به موفقیت های بزرگی دست یافته است.
تابش همچنین به فعالیت 24 پژوهشكده و دو پارك علم و فناوری در این مجموعه اشاره كرد و گفت: این فعالیت ها نشانگر تلاش جهاد دانشگاهی در حوزه انتقال فناوری و بومی سازی دانش فنی با تمام توان است و حمایت های مسوولان از این گونه مراكز، ضمن جذب نیروی های نخبه به عنوان سرمایه بزرگ كشور، زمینه توسعه و پیشرفت كشور را فراهم می كند.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: محتشمی پور