افشاگری های جدید در مورد نحوه اعطای میزبانی جام جهانی 2022

تهران - ایرنا - تارنمای خبری «دیلی میل» انگلیس نوشت: یك مقام كمیته پیشنهاد میزبانی استرالیا برای جام جهانی 2022 در كتابی جزییاتی از نحوه اعطای میزبانی جام جهانی برای سال 2022 را افشا كرد. در این كتاب پرده از نحوه فعالیت نهاد حاكم بر فوتبال جهان و روند اعطای میزبانی جام جهانی بر می دارد.

«دیلی میل» روز یكشنبه نوشت: كتاب جدیدی قرار است روزهای آینده عرضه شود. این كتاب پرده از فساد در فوتبال و فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برمی دارد و برای نخستین بار نوری از درون به فرآیند میزبانی جام جهانی 2018 و 2022می تاباند.
بونیتا مرسیادس یك مقام كمیته پیشنهاد میزبانی استرالیا برای جام جهانی 2022 كه بعدها به افشاگری دست زد، مصاحبه ای در طول دو روز با سپ بلاتر رئیس سابق فیفا در ماه نوامبر گذشته انجام داد.
دیل میل به نقل از بخش هایی از این كتاب نوشت: سپ بلاتر رئیس سابق فیفا قبل از اعطای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر، در تماس تلفنی با باراك اوباما رئیس جمهوری سابق آمریكا به وی گفته بود كه آمریكا احتمالا در رقابت برای كسب میزبانی شكست می خورد.
بلاتر كه مدعی شده است برای اعطای میزبانی جام جهانی 2022 به آمریكا همیشه تلاش كرده، در این مصاحبه به شرح تغییر آرا در سال 2010 پرداخته است.
مرسیادس خود نحوه رشوه دهی این كمیته به فیفا برای خرید رای را برملا كرد. او گزیده ای از كتاب جدید خود را در مورد نحوه عملكرد فیفا به تارنمای خبری دیلی میل بیان كرد.
بلاتر گفت: زمانی كه مشخص شد آمریكا حق میزبانی جام جهانی 2022 را بدست نخواهد آورد، او و سونیل گولاتی رئیس فدراسیون فوتبال آمریكا چند روز قبل از اعلام رسمی با اوباما تماس گرفتند.
بلاتر گفت: ما با اوباما تماس گرفتیم و به او گفتیم كسب میزبانی برای شما بسیار دشوار است. او فهمید چه اتفاقی افتاده و از من تشكر كرد.
اوباما در طول فرآیند پیشنهاد میزبانی به بلاتر نامه نوشته بود و این دو در سال 2009 در كاخ سفید دیداری داشتند.
بلاتر در آن زمان گفت كه تصمیم كمیته اجرایی فیفا این بوده است كه روسیه حق میزبانی جام جهانی 2018 را كسب كند و آمریكا در سال 2022 این جام را برگزار كند.
وی خاطر نشان كرده بود كه روسیه كشور فوتبالی و شایسته ای است كه تاكنون میزبان این جام نبوده است. جام جهانی 2022 به آمریكای شمالی می رود؛ چرا كه این بار نوبت كنفدراسیون فوتبال آمریكای شمالی، مركزی و كارائیب (كونكاكاف) است.
وی گفت: حامیان مالی، هواداران، شبكه های تلویزیونی در آمریكا برای ما خیلی خوب است و بازگشت جام بعد از 30 سال به فوتبال كمك می كند.
اما بلاتر تاكید كرد: بعد از آنكه میشل پلاتینی رئیس سابق اتحادیه فوتبال اروپا گفت كه رای او و سایر آرای اروپا به نفع قطر است، می دانستم كه قطر حق میزبانی را كسب می كند.
وی گفت: این تصمیم بعد از دیدار پلاتینی و ساركوزی اتخاذ شد. پلاتینی و سایر كشورهای اروپایی همه به قطر رای دادند.
نیكلاس ساركوزی رئیس جمهوری وقت فرانسه در كشور خود با اتهاماتی در مورد نقشی كه در فرآیند اعطای میزبانی جام جهانی 2022 داشته، روبرو است. بلاتر پیشتر ادعا كرده بود ساركوزی در جلسه ای با حضور ولیعهد قطر، به پلاتینی فشار آورده بود رای خود را تغییر دهد.
بلاتر همچنین در مورد توافق خود با میزبانی قطر گفت كه با سران قطر در مورد اینكه محمد بن همام در انتخابات ریاست فیفا 2011 برای كسب این كرسی با او رقابت نكند، به توافق رسید. اما بن همام به رقابت در انتخابات ادامه داد و چند روز قبل از رای گیری كنار رفت تا بلاتر بدون هیچ رقیبی به ریاست فیفا برگزیده شد.
بلاتر گفت كه بعد از نامه الكترونیكی كه به شیخ جاسم آل ثانی ولیعهد قطر فرستادم و نه به علت نقض قوانین اخلاقی فیفا از طرف بن همام این امر اتفاق افتاد.
وی گفت: همه فكر می كنند او به خاطر اتهام تخلف كنار رفت. این موضوع هیچ ارتباطی با اتهام ها ندارد. این به خاطر آن بود كه قطر به او گفته بود كنار برود. آنها به من قول داده بودند. شیخ جاسم در زوریخ ، در جلسه ای با حضور ما سه نفر به او گفت كناره گیری كند.
بلاتر همچنین اظهار داشت كه شبكه تلویزیونی الجزیره قطر با پرداخت 100 میلیون دلار به فیفا در صورت كسب میزبانی جام، قبل از رای گیری موافقت كرد.
بلاتر به علت پرداخت غیرقانونی دو میلیون فرانك در سال 2011 به پلاتینی، به مدت شش سال از هرگونه فعالیت در فوتبال محروم شد.
ورزشی**1584**1545
مترجم:مولوی