ولي فقيه با دلسوزي و گذر از منافع شخصي جامعه را هدايت مي كند

قم ـ ايرنا ـ رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم گفت: ولي فقيه جامع الشرايط بر اساس آموزه هاي ديني و نقشه الهي و با دلسوزي و گذر از منافع شخصي جامعه را هدايت مي كند.

به گزارش ايرنا، آيت الله محمدتقي مصباح يزدي شنبه شب در جمع اساتيد و دانشجويان دانشگاه نيروي انتظامي با بيان اين كه خداوند متعال همه خلقت را بر اساس تدبير و حكمت آفريده و با قرار دادن غرايض، آنها را هدايت تكويني كرده است، اظهار داشت: انسان به عنوان اشرف مخلوقات داراي ظرفيت هاي عظيمي است و توسط انبياي الهي هدايت تشريعي شده است.
وي با بيان اين كه انسان ها هركدام حكم يك اتم را دارند كه در كنار يكديگر و برقراري ارتباط و تعامل، اجزاي جديد يعني واحدهاي اجتماعي را بوجود مي آورند، گفت: يك واحد اجتماعي هنگامي مي تواند مفيد و موثر باشد كه تحت مديريت صحيح بر اساس طرح و نقشه مناسب باشد.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: همان گونه كه هدايت تشريعي انسان ها توسط انبياي الهي ابلاغ شده، به همان ترتيب مديريت جامعه نيز توسط خداوند متعال به رسولان و ائمه اطهار(ع) واگذار شده است كه در زمان غيبت امام معصوم(ع) ولي فقيه جامع الشرايط وظيفه هدايت جامعه را بر اساس نقشه الهي برعهده دارد.
وي تصريح كرد: مساله ولايت فقيه چيزي جز اين واقعيت نيست و انسان ها براي رسيدن به سعادت و كمال حقيقي، نيازمند حضور در يك جامعه تحت مديريت فردي الهي هستند كه بر اساس آموزه هاي ديني جامعه را هدايت كند.
مصباح يزدي در پايان خاطرنشان كرد: امروز در پيشرفته ترين كشور جهان، فردي ديوانه حاكم شده است و اين جامعه در تمامي ابعاد اخلاقي و معنوي عقب مانده است و حتي در اقتصاد كه بسيار مدعي آن هستند نيز امروز ورشكست شده اند و اينها نتيجه دوري از مديريت و نقشه راه الهي است.
8146 / 1175 خبرنگار: سيد محمدرضا بهشتي پور ** انتشار: رضا عليمحمدي

سرخط اخبار استان‌ها