سبد كالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می شود

تهران - ایرنا - مدیر كل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از توزیع سبد كالا بین اقشار حمایتی در آینده نزدیك خبر داد و گفت: مشمولان دریافت این سبد كالا می توانند با مراجعه به فروشگاه های طرف قرارداد، كالاهای مورد نیاز خود را خریداری كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مریم السادات میرمالك ثانی» روز شنبه در گفت و گویی با اعلام جزئیات توزیع سبد جدید كالا اظهار داشت: تاكنون سبد حمایتی در هشت مرحله توزیع شده و از تیرماه 93 به طور متوسط سالی یك تا 2 بار این كار انجام شده است.
وی ادامه داد: امسال این سبد كالا در ماه رمضان توزیع شد و انتظار می رود طی ماه‌های آینده كه البته زمان دقیق آن مشخص نیست، سبد جدید داده می‌شود.
میرمالك ثانی با یادآوری اینكه در سال 92 وزارت بازرگانی اقدام به ارائه سبد كالا كرد كه با مشكلات فراوانی همراه بود، گفت: در آن زمان سیستم توزیع دولتی كارآمد نبود، تعادل عرضه و تقاضا در مناطق مختلف وجود نداشت، بسیاری ازافراد از دریافت سبد جا می‌ماندند و گاهی بسیاری از افراد مجبور بودند ساعت ها در صف های طولانی منتظر باشند و در آخر حتی كالای مورد نظر را دریافت نكنند.
این مسئول در وزارت رفاه با بیان اینكه آن زمان افراد در انتخاب كالا آزاد نبودند و كالاهای از پیش تعیین شده را دریافت می داشتند ضمن آنكه اختلاف حساب و پرت منابع بسیار وجود داشت، افزود: به عنوان مثال با وجود تامین طرح به ارزش 16 هزار میلیارد ریال توسط دولت جهت توزیع در فروشگاههای طرف قرارداد مجموع ارزش كالای توزیع شده به مردم طبق حساب دفتری فروشگاهها 15 هزار میلیارد ریال بود و هزار میلیارد ریال اختلاف حساب دفتری وجود داشت.
مدیر كل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه با بیان اینكه سبد كالا در شیوه جدید آن به شكل الكترونیكی مدیریت می شود، ادامه داد: به همین منظور دستورالعمل اجرایی جدیدی در سال 93 از سوی وزارت رفاه تقدیم دولت شد و از همان سال كار آن آغاز شد، در دوره‌های قبل شناسایی دقیقی از افراد وجود نداشت به همه كالابرگ داده می‌شد اما اكنون برای هدفمند كردن، افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی كه در دهك‌های پایین درآمدی قرار دارند مشمول دریافت این سبد هستند البته هر فردی كه به عنوان قشر نیازمند شناسایی شده باشد و تحت این دو نهاد هم نباشد چنانچه به تأیید وزارت رفاه برسد، مشمول دریافت سبد خواهد شد.
وی گفت: در توزیع سبد قبلی 300 هزار دانش‌آموز در مدارس شبانه‌روزی مناطق محروم شناسایی شدند و این مبالغ به كارت بانكی آنها واریز شد.
میرمالك ثانی در مورد نحوه دریافت این سبد گفت:‌ خانواده های تحت پوشش بهزیستی و كمیته امام خمینی (ره) مشمول دریافت سبد كالا هستند ضمن آنكه افرادی كه مستمری‌بگیر این نهادها نیستند و فقط یك مورد خدمت دریافت كرده‌اند هم مشمول طرح می شوند..
مدیر كل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه تصریح كرد: در پی مشكلات دوره قبل وزارت رفاه برای طرح جدید فرآیند الكترونیكی ایجاد كرد به این صورت كه معادل نقدی ارزش سبد به كارت یارانه سرپرست خانوار واریز می شود این مبالغ از كف 30 هزار تومان تا سقف 120 هزار تومان است برای خانوار تك‌نفره 20 هزار تومان، دونفره 60 هزار تومان، سه نفر به بالا به ازای هر نفر 10 هزار تومان تا سقف 120 هزار تومان پرداخت می‌شود.
وی اظهار كرد: وقتی كارت یارانه سرپرست خانوارها شارژ می‌شود، این افراد می‌توانند به فروشگاه‌ها طرف قرارداد كه در تهران 9 فروشگاه انتخاب شده نظیر رفاه، شهروند و اتكا مراجعه و كالاهای خود را خریداری كنند، افراد در خرید كالا آزادی عمل دارند اما باید به این فروشگاه‌های طرف قرارداد مراجعه كنند.
میرمالك ثانی در مورد اینكه گفته می‌شود تزریق نقدی باعث تورم خواهد شد، گفت: در حالی سبد به شكل كالا در دوره قبل داده می‌شد كه فساد این اقلام غذایی را داشتیم، تاریخ مصرف آنها می‌گذشت، مرغ‌ها فاسد می‌شد و پرت منابع زیاد بود اما اكنون با واریز نقدی خیلی از مشكلات رفع شده و تورمی هم ایجاد نكرده است. از طرفی دستگاه‌های كارت‌خوان هم تحت كنترل هستند.
وی افزود: این حداقل سبد مطلوب است كه افراد می توانند براساس آن خوراك مورد نیاز خود را تامین كنند، ما تاكنون 18 هزار میلیارد ریال برای این طرح در 8 مرحله اختصاص داده ایم.
مدیركل دفتر حمایتی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: بحث تامین اعتبار مهمترین دغدغه ماست و ما در بقیه مراحل با مشكلی مواجه نیستیم.
وی با برشمردن شاخص های گرسنگی و تامین امنیت غذایی در جهان اظهار داشت: شاخص جهانی گرسنگی چهار مولفه دارد سوء تغذیه، لاغری، مرگ و میر و كوتاهی قد كودكان زیر 5 سال؛ایران در این زمینه رتبه 4 در بین كشورهای موفق در كنترل گرسنگی است كه رتبه ممتازی به حساب می آید.
این مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: ایران با كاهش 60 درصدی طی سالهای 1990 تا 2015 شاخص جهانی گرسنگی را از 18.5 درصد به 8.6 درصد رسانده كه بسیار چشمگیر بوده است.
وی كم كردن فاصله زمانی ارائه سبد و گستردگی افراد تحت پوشش از جمله افراد پشت نوبتی سازمان بهزیستی و كمیته امداد مانند كودكان مبتلا به سوء تغذیه زیر 6 سال، مادران باردار و شیرده و افرادی كه در آمدی كمتر از درآمد پایه و اولیه دارند و در مناطق محروم زندگی می كنند را از برنامه های وزارت تعاون برای كنترل گرسنگی برشمرد كه در صورت تامین اعتبار محقق خواهد شد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9123*2025
خبرنگار: زهره دریغ گفتار*انتشار دهنده: لیلا جودی

سرخط اخبار اقتصاد