چالش ايمني در كلانشهر مشهد/ داغ ماندگار پلاسكوها بر دل

مشهد- ايرنا- وقوع حادثه و آتش سوزي در كلانشهرها پديده دور از ذهني نيست و همه ساله شاهد حوادث تلخي هستيم كه بعضا به واسطه نبود امكانات مناسب خسارات جبران ناپذيري در پي دارد ولي متاسفانه در كلانشهرها از جمله مشهد بين سرانه ايمني و رسيدن به استانداردها فاصله زياد و معناداري وجود دارد.

به گزارش ايرنا، يكسال پيش در چنين روزي آتش سوزي ساختمان 17 طبقه پلاسكوي تهران با 54 سال قدمت، عنوان نخست تمام رسانه ها بود؛ آتش برافروخته در پلاسكو داغي بر دل ملت ايران بود كه 19 آتش نشان و چهار نفر ديگر در اين آتش سوزي جان باختند.
همواره با بروز يك حادثه و آتش سوزي سنگين نظير پلاسكو، بحث ايمني براي برهه اي در كلانشهرها داغ مي شود اما با گذشت زمان دوباره بي توجهي به سرانه ايمني و رسيدن به استانداردها به فراموشي سپرده مي شود.
كلانشهر سه و نيم ميليون نفري مشهد نيز با پذيرا بودن سالانه حدود 30 ميليون زائر و گردشگر داراي بيش از 30 ساختمان و برج بالاي 20 طبقه است ولي از لحاظ سرانه ايمني فاصله معناداري تا رسيدن به استانداردها دارد.

**فاصله زياد سرانه ايمني مشهد تا رسيدن به استاندارد
معاون فني و پشتيباني سازمان آتش نشاني مشهد در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: بين سرانه ايمني مشهد و رسيدن به استانداردها فاصله زياد و معناداري وجود دارد.
آتشپاد دوم حميدرضا كافي نيا افزود: هميشه از سازمان آتش نشاني انتظار مي رود در مواقع بروز حريق و حادثه در كمترين زمان ممكن در محل حاضر شده و به سرعت با كمترين ميزان خسارت اوضاع را مديريت كند، اين خواسته بحق و وظيفه سازمانهاي آتش نشاني است اما براي تحقق اين مهم بايد زيرساختها و تجهيزات لازم نيز فراهم باشد.
وي ادامه داد: طبق استانداردهاي ايمني به ازاي هر 50 هزار نفر جمعيت بايد يك ايستگاه آتش نشاني و براي هر 2500 نفر يك آتش نشان وجود داشته باشد. ساكنان ثابت مشهد با احتساب جمعيت زائر و مسافر حدود پنج ميليون نفر در نظر گرفته مي شود اما هم اينك تنها هزار آتش نشان و 49 ايستگاه آتش نشاني در اين شهر فعاليت دارند.
معاون فني و پشتيباني سازمان آتش نشاني مشهد خاطرنشان كرد: همچنين به ازاي هر سه هزار نفر بايد يك شير هيدرانت در سطح شهر وجود داشته باشد، ليكن تاكنون در سطح اين كلانشهر تنها 750 شير هيدرانت جانمايي و نصب شده است.
كافي نيا گفت: اين در حالي است كه بايد يكهزار و 400 شير هيدرانت، 100 ايستگاه آتش نشاني و 2 هزار آتش نشان در سطح شهر مشهد وجود داشته باشد ولي در اين شاخصها نيز تا رسيدن به استاندارد 50 درصد فاصله داريم.
وي خاطرنشان كرد: همچنين طبق استانداردها تا پنج متري محل نصب شيرهاي هيدرانت نبايد خودروي پارك شود تا در صورت وقوع حريق بتوان بدون مشكل آبگيري خودروهاي آتش نشاني را از اين شيرها انجام داد ولي اين مهم نيز در شهر مشهد، علي رغم مكاتبات متعدد با مسئولان امر، به هيچ وجه رعايت نمي شود.
كافي نيا افزود: در ابتداي امسال سازمان آتش نشاني مشهد، طرح و نامه درخواست نصب علائم ترافيكي در مجاورت شيرهاي هيدرانت براي عدم توقف خودرو در آن محدوده ها را به سازمان ترافيك و معاونت حمل و نقل شهرداري مشهد ارسال كرد كه تا كنون تنها در اطراف 15 شير هيدرانت علائم ترافيكي نصب شده است.
وي تاكيد كرد: در مجموع براي رسيدن آتش نشانان و امدادگران به محل آتش سوزي و حوادث و انجام عمليات در لحظات طلايي، كه نقش بسزايي در كاهش ميزان خسارات اعم از جاني و مالي دارد، بايد تجهيزات و شرايط لازم از طريق تخصيص بودجه وافي و كافي با توجه ويژه به همه نيازهاي اين حوزه پرمخاطره و حساس فراهم شود.

**مشهد بيمارگونه رشد كرده است
رئيس شوراي اسلامي خراسان رضوي نيز در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: به دليل ضعف در مديريت شهرسازي در سالهاي اخير، كلانشهر مشهد رشدي قارچ گونه داشته و ساختمانها و برج هاي زيادي سر برآورده اند.
امير شهلا افزود: در ساخت و سازها كوچكترين نكات ايمني مدنظر شهرسازان نبوده است، شهر ما بيمارگونه و مانند سلولهاي سرطاني رشد كرده است.
وي ادامه داد: اين عدم توازن در همه حوزه ها وجود دارد، شهر متوازن رشد داده نشده و همگام با افزايش تراكم يك منطقه به سرانه خدماتي آن نيز توجهي نشده است .
عضو شوراي اسلامي شهر مشهد افزود: طرح تفصيلي مشهد مربوط به 39 سال قبل است، مديريت شهري نخواسته براي مشهد طرح تفصيلي جديد تهيه كند و به دليل گريز از محدوديتها هيچ رغبتي به نوسازي طرح 39 سال قبل نداشته است .
شهلا خاطرنشان كرد: طرح جامع شهر مشهد نيز كه يك ماه قبل رونمايي شد، بايد 10 سال قبل رونمايي مي شد.
وي ادامه داد: از اين رو امروز در زمان وقوع آتش سوزي آتش نشانان براي فرونشاندن آتش و نقاط دسترسي مشكل دارند كه حادثه برج سلمان و هتل روتانا در سال گذشته گواه اين مطلب است.
سخنگوي شوراي عالي استانها بيان كرد: همچنين كلانشهر مشهد سالانه پذيراي 30 ميليون زائر داخلي و خارجي است و به طور ميانگين روزانه 75 هزار مهمان در اين شهر داريم.
شهلا افزود: با توجه به شرايط ويژه مشهد، چارت سازماني نخستين كلانشهر زيارتي دنيا مانند ساير كلانشهرها بسته شده است كه اين امر ظلم در حق اين شهر است.
وي ادامه داد: هيچ شهري در دنيا اين حجم توريست را ندارد ولي اصلا ظرفيتي براي مشهد در قوانيني بالادستي ديده نشده و سهم ما از بودجه و اعتبارات ملي هر روز كاهش مي يابد.
رئيس شوراي اسلامي خراسان رضوي بيان كرد: خدمت رساني در اين شهر نياز به اعتبارات و بودجه ملي دارد، اعتبارات شهرداري حتي كفاف جمع آوري زباله اين تعداد زائر را نمي كند، و اين عادلانه و شرعي نيست از جيب مردم براي زائران هزينه كنيم.
وي افزود: شهرداري مشهد در مقوله ايمني تابع قوانين بالادستي است، سرانه مشخصي براي نيروي آتش نشان و اعتبارات ايمني داريم كه اگر بخواهيم كار بيشتري انجام دهيم ناگزيريم به استفاده از امكانات بخش خصوصي روي بياوريم.

** 12هزار و 523 عمليات آتش نشاني در مشهد و خسارت 2 هزار ميليارد ريالي به شهروندان
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد نيز به خبرنگار ايرنا گفت: 12 هزار و 523 حادثه و آتش سوزي ظرف 9 ماه نخست امسال در اين كلانشهر رخ داده است.
آتشپاد حسن جعفري افزود: در جريان اين آتش سوزي ها و حوادث 73 نفر از شهروندان مشهدي جان باختند، 695 نفر مصدوم شدند و هفت هزار و 115 نفر نيز توسط آتش نشانان از خطر نجات يافتند.
وي گفت: خسارت تحميلي به شهروندان در جريان اين ميزان آتش سوزي و حادثه بيش از 2 هزار ميليارد ريالي برآورد شده است.
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد با اشاره به وجود دست كم 300 ساختمان ويژه و بلندمرتبه در اين شهر ادامه داد: وضعيت ساخت و ساز و وجود خيابانها و معابر كم عرض در مشهد همواره امكان امدادرساني را با كندي مواجه مي سازد.
آتشپاد جعفري خاطرنشان كرد: البته در 10 سال اخير با ارتقاي توان عملياتي آتش نشاني به لحاظ كمي و كيفي ميزان خسارات وارده به مردم كاهش يافته است.
آتش پلاسكوها، برج هاي سلمان و روتانا با هر ميزان خسارت خاموش مي شود اما داغ شعله هاي اين آتش تا ابد بر دل حادثه ديدگان باقي است، لذا بايد با ارتقاي ضريب ايمني و كم كردن فاصله تا رسيدن به استانداردهاي ايمني، ميزان خسارات را تا حد ممكن كاهش داد و در ساخت و سازها به جاي توجه به درآمد به اصول و مباحث ايمني تاكيد داشت.
گزارشگر: ندا جواهرفر ** انتشار ددهنده: علي اصغر ايزدي
7505/5132

سرخط اخبار جامعه