راه ارتباطی 60 روستای محصور در برف كردستان بازگشایی شد

سنندج - ایرنا - معاون راهداری اداره كل راهداری، حمل و نقل جاده ای كردستان گفت: با كمك عوامل راهداری راه ارتباطی 60 روستای استان كه در محاصره برف قرار داشت، بازگشایی شد.

محمدراشد مدرس گرجی شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این روستاهای محصور در برف بیشتر در شهرستان بانه قرار داشتند كه با كمك عوامل راهداری و اهالی روستاها راه ارتباطی آنها بازگشایی شد.
وی اظهار كرد: با شروع بارش برف از عصر دیروز(جمعه) در بیشتر مناطق استان، عملیات برف روبی و نمك پاشی در محورهای شهری و روستایی استان در چند نوبت انجام شده است.
وی با شاره به اینكه در هنگام بارش برف اولویت برف روبی بر جاده های اصلی و بین شهری است اضافه كرد: در طول این مدت عوامل راهداری به صورت آماده باش كامل بودند و بیش از یك هزار و 500 كیلومتر از جاده های استان را برف روبی و نمك پاشی كردند.
وی با اشاره به اینكه هیچ كدام از محورهای استان مسدود نبوده و تردد در آنها وجود دارد، اظهار كرد: تردد در گردنه خان(محور سقز بانه)، محور سقز به مریوان و گردنه ژالانه (سروآباد به هورامان) به دلیل برف و كولاك تنها با زنجیر چرخ امكان پذیر است.
مدرس گرجی گفت: عوامل راهداری علاوه بر برفروبی جاده های استان، به سرنشینان 100 خودرو گرفتار در برف رو كولاك امدادرسانی كردند.
وی از شهروندان خواست از سفرهای غیرضروری خودداری كرده و در صورت تردد در جاده های استان تجهیزات ایمنی و سوخت اضافی را همراه خود داشته باشند.
300 راهدار كردستان با بیش از 300 دستگاه ماشین آلات راهداری در طرح زمستانی بیش از 6 هزار كیلومتر از راه های استان را تحت پوشش قرار می دهند كه شامل یك هزار و 800 كیلومتر در مسیرهای بین شهری و چهار هزار و 200 كیلومتر راه روستایی است.
در سال جاری برای اجرای طرح زمستانی بیش از هفت هزار تُن نمك و 22 هزار تُن شن و ماسه در انبارهای 20 راهدارخانه استان ذخیره شده تا در مواقع ضروری مورد استفاده قرار بگیرد.
طبق اعلام هواشناسی كردستان سامانه بارشی از دیروز وارد آسمان استان شده و اواخر روز شنبه منطقه ما را ترك می كند.
با شروع بارش برف و باران این سامانه بارشی در كردستان بیشترین بارش در شهرستان بانه به میزان 45 میلی متر گزارش شده است.
امسال میزان بارندگی ها در كردستان با 124 میلیمیتر بارش، نسبت به سال زراعی گذشته 11درصد كاهش یافته است.
استان كردستان در یك منطقه سرد و كوهستانی قرار دارد كه میانگین بارش سالیانه آن 540 میلی متر و 2 برابر میانگین كشوری است.
خبرنگار: حسن حسین زاده**انتشار: عبدالله رحمانی
3034/ 3020

سرخط اخبار استان‌ها