هنرمند گلستاني براي ساخت بزرگترين قرآن چوبي نيازمند حمايت است

گرگان – ايرنا – هنرمند پيكر تراش گلستاني به دنبال ثبت يك اثر بزرگ و ارزشمند در عرصه هنر و دين است و مي خواهد با استفاده از امكانات حداقلي و بودجه كم ، بزرگترين قرآن چوبي جهان را بسازد.

علي بهزاد فر كه ساكن شهرستان بندرتركمن در غرب استان گلستان است اين طرح بزرگ را با كمك گرفتن از5 استاد كار در ساحل اين شهرستان اجرا مي كند و به گفته اوهم اينك مقدمات اجراي آن تا حد زيادي فراهم است.
وي گفت كه يكي از ويژگي هاي اين طرح و ساخت قرآن با استفاده از چوب، هزينه اندك آن است كه البته آن هم به دليل بي مهري مسئولان شهرستاني توسط هنرمندان سازنده تامين خواهد شد.
اين هنرمند گلستاني به خبرنگار ايرنا اظهار كرد: با توجه به فراهم بودن كامل همه مقدمات؛ در صورت حمايت مسئولين ساخت اين قرآن چوبي را آغاز مي كنم .
بهزاد فر بيان كرد: خواسته اي دارم كه در اجرا و تكميل اين طرح موثر واقع مي شود و آن اختصاص مكاني موقت در ساحل بندرتركمن است تا هنرمندان بدون دغدغه و با آرامش كامل مراحل ساخت اين قرآن چوبي را انجام دهند.
وي گفت: طرح اوليه و ماكت اين قرآن آماده بوده و براساس برنامه ريزي ها در مدت زمان سي ماه و با حضور 5 استادكار به پايان خواهد رسيد.
بهزاد فر افزود: در سالهاي گذشته به ادارات و نهادهايي گوناگوني چون موسسه دارالقرآن ، فني و حرفه اي، صنايع دستي و ميراث فرهنگي مراجعه كرده و با ارائه طرح پيشنهادي براي ساخت قرآن چوبي از آنها طلب كمك كردم اما موفق به جلب نظر اين بخش ها نشدم.
وي ادامه داد: به دليل تامين نشدن مخارج اجراي اين طرح، پيگير دريافت وام براي خريد ادوات مقدماتي و چوب خام هستم تا اين كار بزرگ را انجام و به نام ايران ثبت كنم.
اين هنرمند با سابقه ادامه داد: بندرتركمن يكي از شهرهاي گردشگر پذير گلستان است كه ساخت اين طرح مي تواند در جذب مسافر و گردشگر و ماندگاري و اقامت بيشتر آنان موثر باشد.
هنرمند 52 ساله بندرتركمني اظهار كرد: شهروندان بندرتركمن به هنر و صنايع دستي با كارآيي در حوزه دين و معنويت علاقمند هستند و اطمينان دارم در مراحل گوناگون اين اثر ما را همراهي خواهند كرد.
بهزاد فر همچنين با بيان اينكه علاقه زيادي به آموزش اين هنر به علاقمندان دارم، افزود: اما شرايط تدريس اين هنر را به دليل فقدان مدرك تحصيلي دانشگاهي ندارم و به همين دليل نمي توانم حاصل سالها فعاليت هنري ام را در اختيار هنرجويان به خصوص نسل جوان قرار دهم.
وي كه 25 سال در اين رشته فعاليت دارد ، اضافه كرد: اين رشته ، بستر مناسب شغل مولد و پايدار براي جوانان است كه با كمترين هزينه و امكانات حداقلي مانند يك دست مقار؛ گيره و چوب ساب مي توان براي يك نفر شغل ايجاد كرد كه هم هنر اصيل ايراني از خطر فراموشي نجات يابد و هم به توليد كشور كمك شود .
وي كه نتوانسته به تدريس علاقه هميشگي اش بپردازد، كارگاه توليدي كوچكي راه انداخته و با كار و تلاش توانسته علاوه بر بكارگيري هفت نفر ، محصولات كارگاه خود را از طريق ايراني ها و مسافران خارجي به كشورهاي ديگر صادركند.
اين هنرمند پيكر تراش گلستاني يادآورشد: علاقمندان به صنايع دستي بسيارند و بايد فرصتي فراهم شود تا آنان پس از كسب آموزش هاي لازم بتوانند فعاليت مستقل خود را در رشته هاي مورد علاقه براي تامين معاش و توليد آثار فاخر هنري آغاز كنند.
بهزاد فر گفت: هنر را بصورت سنتي فرا گرفتم و سالها قبل هنگامي كه به دنبال گرفتن گواهينامه سازمان فني و حرفه اي بودم متوجه شدم حتي يك استاد مطرح در اين رشته وجود ندارد.
وي كه استاد كار درجه يك پيكرتراشي روي چوب است، افزود: در سالهاي اخير و با رونق آموزش ها ، چند استاد حرفه اي و متخصص در گلستان فعال شده و مي توانند با فعاليت در عرصه آموزش ، سازنده نسل جديد هنرمندان خلاق در استان و كشور باشند.
اين خالق اثرهاي چوبي ادامه داد: اگر فرصت مهيا شود براي هر دوره مي توان حدود 50 هنر جو تربيت و به بازار كار معرفي كرد.
بهزاد فر كه آثار زيادي از چوب خلق كرده است، گفت: الگوي مورد نظر براي رونق هنرهاي سنتي و صنايع دستي در گلستان بايد طرح اجرايي در لاله جين همدان باشد كه اين شهر كوچك را به كارگاهي بزرگ از سفالگري تبديل و با اتكا به آن رونق اقتصادي زيادي را نصيب اين منطقه كرد.
7333/3091/1648
خبرنگار: علي قاسمعلي ** تنظيم ميثم محسني** انتشار: پري سالارنيا