۳۰ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 82802148
۰ نفر
رویدادهای مهم خبری روز شنبه در افغانستان

كابل - ایرنا - علاقه مندی چین به همكاری نظامی با افغانستان، هشدار برای وضعیت شهر «فراه»، انفجار در استان «پكتیا»، كشته شدن 5 عضو القاعده در «ننگرهار» ؛ افزایش نظامیان اسپانیایی در افغانستان و رهایی 67 اسیر از دست طالبان در«هلمند» رویدادهای مهم خبری روز شنبه افغانستان است.

**علاقه مندی چین برای همكاری نظامی با افغانستان
«شانك ژیكسین» معاون سفیر چین در افغانستان اعلام كرد كه كشور آماده است برای پشتیبانی از دولت افغانستان در بخش نظامی همكاری و حمایت كند.وی روز شنبه در نشست بررسی روابط دو جانبه افغانستان و چین در كابل گفت كه دو كشور 63 سال روابط دوستانه و مسالمت ‌آمیز داشته و از ثبات یكدیگر نیز حمایت كرده اند.ژیكسین گفت كه كشورش تمایل دارد برای همكاری با افغانستان در بخش‌های مختلف از جمله بخش نظامی همكاری كند و ثبات و امنیت افغانستان برای چین اهمیت اساسی دارد از این رو تصمیم گرفته اند كه به افغانستان یاری رسانند.
وی نقش افغانستان را در اقتصاد منطقه بسیار مهم دانست و بیان داشت كه چین از این جهت در بخش‌های بازسازی و اجرای طرح ‌های توسعه ای افغانستان تاكنون حمایت كرده است.

**هشدار نماینده استان «فراه» در مجلس بابت وضعیت بد امنیتی این استان
«عثمانی فراهی» نماینده استان فراه در مجلس افغانستان در آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات زمستانی هشدار داد كه وضعیت امنیتی در شهر فراه مركز استان خطرناك شده و گروه طالبان در نزدیكی این شهرعملیات انجام می دهند .وی روز شنبه در نشست علنی مجلس از وزارت دفاع و كشور خواست كه به كمك فراه بشتابند تا این استان بدست طالبان سقوط نكرده است .فراهی گفت كه در حال حاضر وضعیت در فراه وخیم است و افراد طالبان در پنج كیلومتری مركز شهر مستقر شده اند.

**انفجار بمب مغناطیسی در گردیز یك كشته و زخمی برجای گذاشت
«عبدالله حسرت» سخنگوی استاندار «پكتیا» اعلام كرد كه ساعت 10 و 30 دقیقه روز شنبه یك بمب مغناطیسی جاسازی شده در یك خودرو منفجر شد كه بر اثر آن یك تن كشته و یك نفر دیگر نیز زخمی شد.وی گفت كه این انفجار در شهر «گردیز» مركز این استان رخ داد و تاكنون شخص یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است و همچنین در باره هویت افراد كشته و زخمی شده اطلاعاتی نداد.

**كشته شدن پنج عضو القاعده در «ننگرهار»
دفتر مطبوعاتی استانداری ننگرهار افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد كه در عملیات ویژه نیروهای امنیت ملی در این استان پنج عضو القاعده كشته شدند.این اطلاعیه افزوده است كه عملیات در منطقه «توتو» در شهرستان «شیرزاد» انجام شد كه در آن سه چچنی، یك پاكستانی و یك افغان از اعضای القاعده كشته شده اند و دو فرد مشكوك نیز دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفته اند.براساس اطلاعیه دفتر مطبوعاتی استانداری ننگرهار افغانستان این افراد مسئولیت آماده سازی مهاجمان انتحاری را در این استان و برخی از استان های هم جوار برعهده داشتند.

**احتمال افزایش نظامیان اسپانیا در افغانستان
منابع خبری افغانستان روز شنبه به نقل از وزیر دفاع اسپانیا نوشتند كه آن كشور قصد دارد نظامیان خود را در افغانستان افزایش دهد.براساس گزارش منتشر شده «ماریا دولرس دیكاسپدال» كه به افغانستان سفر كرده بود در دیدار با «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری این كشور وعده كرد كه شمار نظامیان خود را در افغانستان افزایش دهد.
وی افزوده است كه نظامیان كشورش در آموزش و امور مستشاری برای نیروهای افغان محدود خواهد بود اما در باره تعداد نظامیان جدید كه به این كشور اعزام خواهند شد، چیزی نگفته است.براساس آمار منابع افغانستان نظامیان اسپانیا در این كشور طی سال های 2001 میلادی تاكنون 102 كشته و زخمی داده اند.

**رهایی 67 اسیر از زندان های طالبان در «هلمند»
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع افغانستان روز شنبه با انتشار اطلاعیه ای خبر داد كه با هماهنگی قبلی این وزارتخانه ، نیروهای ویژه درعملیاتی در شهرستان «باغران» استان هلمند 67 زندانی را از زندان های طالبان رها كرده اند.
این اطلاعیه افزوده است كه در این زندان اسیران ارتشی و پلیس نگهداری می شدند كه طی این عملیات آزاد شدند.
وزارت دفاع افغانستان افزوده كه این افراد پس از رهایی به استان «ارزگان» انتقال یافتند و از آنجا به قندهار و كابل منتقل خواهند شد.البته برخی منابع محلی در اخباری تایید نشده اعلام كرده اند كه این اسیران آزاد شده از دست طالبان در جریان یك تبادل دو سویه زندانیان آزاد شده اند.
آساق*291*1104**166**انتشار دهنده: خسرو حسینی

سرخط اخبار جهان