چين: هند، آمريكا و ژاپن در مسير مناسبات مانع تراشي نكنند

پكن - ايرنا - يك سخنگوي وزارت خارجه چين به كشورهاي هند، آمريكا و ژاپن توصيه كرد كه در مسير گسترش مناسبات سالم طرفين مانع تراشي نكنند.

به گزارش روز شنبه ايرنا 'لو كانگ' در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره اجلاس مسئولان اين سه كشور در روزهاي اخير در دهلي نو و ابراز نگراني آنها درباره حضور چين در آب هاي بين المللي، اقيانوس هند و درياي شرقي گفت: چين بر اساس مقررات بين المللي در مناطق مختلف حضور دارد و تهديدي عليه ديگر كشورها نيست.
تارنماي وزارت خارجه چين از قول وي آورده است چين بر اساس نظم بين المللي موجود و اصول برد -برد و همكاري با ديگر كشورها حركت مي كند و كاري خلاف مقررات بين المللي انجام نمي دهد.
سخنگوي چين تاكيد كرد در درياي شرقي هم چين فعاليت هاي مقرر انجام مي دهد و بهتر است ژاپني ها اين همه به دنبال اعتراض عليه پكن نباشند.
وي گفت: ژاپن از يك سو مي گويد مي خواهد روابط خود را با چين بهبود بخشد و از سوي ديگر در درياي شرقي به تنش ها دامن مي زند و اين دو جهتگيري با يكديگر همخواني ندارد.
درياي چين شرقي بخشي از آب‌هاي غربي اقيانوس آرام است كه در حدود يك ميليون و 243 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و در بين كشورهاي چين در غرب، تايوان در جنوب و جزاير ريوكو و كيوشو در شرق واقع شده است.
درياي چين شرقي از نظر ذخاير ماهيگيري بسيار غني است، همچنين در نيمه شرقي آن منابع نفت و گاز يافت مي‌شود كه همين موضوع سبب بروز مناقشه بر سر كنترل منطقه‌اي نيمه شرقي درياي چين شرقي بين چين و ژاپن شده است.
همزمان روزنامه ارگاني حزب حاكم گلوبال تايمز نوشته است كه با وجود همه چالش هاي موجود لازم است چين در اقيانوس هند حضور فعالتري داشته باشد.
اين نشريه همچنين از اينكه هند بتازگي يك آزمايش موشكي بالستيك با توان اتمي انجام داده ابراز نگراني نموده و آن را يك تهديد براي چين و ديگر كشورهاي دنيا دانسته است.
برخي از كارشناسان و تحليلگران در چين پس از اين آزمايش از اين كشور خواسته اند كه فن آوري هاي ضد موشكي را در اختيار گرفته و براي مهار اين تهديد آماده باشد.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان