زنان باردار خراسان شمالي بيش از ميانگين كشوري كمبود ويتامين D دارند

بجنورد- ايرنا- مدير گروه بهبود معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي با بيان اينكه 95 درصد زنان باردار اين استان كمبود ويتامين D دارند گفت: ميانگين كمبود ويتامين D زنان باردار در سطح كشور 85 درصد است.

نسرين عليزاده روز شنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: اين شاخص طبق مطالعه و بررسي طرح ريز مغذي هاي ايران كه هر پنج سال در بين گروه هاي سني مختلف در كل كشور انجام مي شود به دست آمده است.
وي با بيان اينكه زنان باردار داراي شرايط ويژه هستند افزود: در سال هاي گذشته از ماه چهار بارداري مولتي ويتامين به زنان داده مي شد كه هم اكنون براي جبران كمبود ويتامين D طبق سياست كشور روزانه هزار واحد ويتامين D نيز توصيه مي شود.
وي بر مصرف اين قرص ها تاكيد كرد و افزود: زنان باردار بايد طبق دستور ويتامين D توصيه شده را مصرف كنند چرا كه كمبود ويتامين D باعث برداشت كلسيم مي شود كه پوكي استخوان و دندان شديد تر مي شود.
عليزاده در بخش ديگري از سخنانش گفت: طبق اين مطالعه 90 درصد زنان و 75 تا 80 درصد مردان اين استان نيز كمبود ويتامين D دارند.
به گفته وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور مردم ايران به اندازه كافي شير مصرف نمي كنند، توده استخواني ايرانيان نسبت به ساير كشورها كمتر است و 80 د رصد مردم ايران كمبود ويتامين D دارند و ميزان توده استخواني در ايران نسبت به ساير كشورها كمتر است.
مدير گروه بهبود معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي در بخش ديگري از سخنانش بر مصرف ماهي و جگر گوساله تاكيد كرد و افزود: ويتامين D در مجاوت نور خورشيد فعال مي شود ويتامين D و كلسيم مانع از نرمي استخوان مي شود.
عليزاده بر غني شدن آرد هاي نانوايي به ويتامين D نيز تاكيد كرد و گفت: هم اكنون اين برنامه در دست پيگيري است تا از اين راه اين كمبود را تا حدي جبران كنيم.

* راه هاي رفع كمبود ويتامين D را بشناسيم
دكتر مجيد كارانديش در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: تنظيم متابوليسم كلسيم و املاح معدني از جمله مهمترين نقش هاي ويتامين D است كه به حفظ استحكام استخوان ها و دندان ها كمك مي كند.
وي افزود: به تازگي مشخص شده اين ويتامين به شكل هورمون عمل كرده و تنظيم بسياري از فعاليت هاي سلولي از جمله تكثير و تمايز سلول ها به وجود آن نياز دارد.
كارانديش در خصوص راه هاي تامين ويتامين D در بدن گفت: اگر به طور مستقيم زير نور خورشيد قرار بگيريم بخش زيادي از نياز به ويتامين D برطرف مي شود.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: سنتز پوستي اين ويتامين در بسياري از افراد به اندازه كافي نيست چون در تمامي ساعات روز سنتز نمي شود و به شرايط مختلف جغرافيايي از جمله ارتفاع منطقه، عرض جغرافيايي و ساعات مختلف روز بستگي دارد.
وي اظهار كرد: در بيشتر نقاط ايران از حوالي حدود 10 صبح تا 2 بعد از ظهر، اين ويتامين مي تواند در پوست ساخته شود ولي يكي از عواملي كه مانع سنتز ويتامين در پوست مي شود آلودگي ها و يا وجود مانعي مانند شيشه، پنجره و يا كرم ضد آفتاب است؛ البته بيشتر از حد در معرض نور آفتاب قرار گرفتن عوارضي به دنبال دارد.
كارانديش گفت: اين ويتامين در مواد غذايي حيواني، كره و جگر وجود دارد ولي امروزه با توجه به شيوع بالاي چاقي، بيماري هاي قلبي و عروقي و اختلال در چربي هاي خون، تامين مقدار كافي ويتامين تنها از مواد غذايي، ممكن است عوارض جانبي را به همراه داشته باشد.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: احتمال افزايش كلسترول و چربي هاي اشباع با استفاده از اين نوع مواد غذايي وجود دارد و براي سالمندان و بيماران قلبي و عروقي توصيه نمي شود.
وي با بيان اينكه در بسياري كشورها مشكل كمبود اين ويتامين را با غني كردن مواد غذايي برطرف كرده اند افزود: يكي از بهترين گروه هاي غذايي لبنيات است كه به ويژه با غني سازي شير انجام مي شود.
كارانديش گفت: افراد مسن و يا كودكان به دليل مستقل نبودن در معرض كمبود اين ويتامين هستند چون براي خارج شدن از منزل و در معرض نورخورشيد قرار گرفتن به افراد ديگر وابسته هستند.
اين متخصص تغذيه و رژيم درماني اظهار كرد: در بسياري موارد با آزمايش و سنجش غلظت ويتامين در خون، كمبود يا ناكافي بودن آن مشخص مي شود به همين دليل يكي از برنامه هاي كشوري، توزيع مكمل ها در مدارس است.
وي اضافه كرد: در كمبودهاي شديد، تزريق آمپول ويتامين D، پيش از مصرف خوراكي توصيه مي شود و در كمبودهاي حاشيه اي نياز به تزريق نيست.
كارانديش در خصوص نشانه هاي كمبود ويتامين D گفت: علامت ظاهري براي شناسايي آن وجود ندارد مگر در كمبودهاي خيلي شديد يا خيلي طولاني كه در كودكان به صورت بيماري راشيتيسم (پاي پرانتزي) و به طور كلي پوكي استخوان بروز مي كند.
اين متخصص تغذيه خاطرنشان كرد: افراد بهتر است انجام آزمايش ها را در برنامه مراقبت هاي خود قراردهند و در صورت لزوم مصرف مكمل را طبق نظر پزشك انجام دهند.
خراسان شمالي 864 هزار نفر جمعيت دارد.
3007/ 6042/ خبرنگار: ربابه صانعي ** انتشار دهنده: سيد حسين قدسي

سرخط اخبار استان‌ها