جمعيت زنان چاق در مازندران بيش از 2 برابر مردان است

ساري - ايرنا - معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران وضعيت سلامت بانوان استان را ' نگران كننده ' توصيف كرد و گفت كه بررسي ها نشان مي دهد 44 درصد زنان بالاي 18 سال مازندران اضافه وزن دارند در حالي كه اين رقم براي مردان 19 و 9 دهم درصد است.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، محسن اعرابي روز شنبه در شوراي توسعه و برنامه ريزي استان در ساري از چاقي ، فشار خون ، قند خون و كلسترول به عنوان مهم ترين شاخص هاي سلامت هر فرد ياد كرد و افزود كه وضعيت زنان مازندران در مقايسه با مردان در اين شاخص ها وختم تر است .
وي گفت : ارزيابي ها در زمينه فشار خون افراد بالاي 25 سال در استان نشان مي دهد 36 درصد زنان مازندراني داراي فشار خون بالا هستند ، در حالي كه آمار مردان 29 و 8 دهم درصد است .
او از ابتلاي 16 و يك دهم درصد از زنان مازندران به قند خون خبر داد و افزود كه آمار مردان دچار قند خون بالا 9 و چهار دهم درصد است .
اعرابي آمار زنان مازندراني مبتلا به كلسترول خون بالا را 37 درصد اعلام كرد و گفت كه آمار مردان مبتلا به اين وضعيت 27 و يك دهم درصد است .
مازندران بر اساس نتايج آخرين سرشماري نفوس و مسكن حدود سه ميليون و 300 هزار نفر جمعيت دارد كه بيش از نيمي از آنان را زنان تشكيل مي دهند .
افزايش آمار شهر نشيني ، تغيير سبك زندگي ، ماشيني شدن كشاورزي و مصرف غذاهاي پرحجم ، پرچربي و فست فودي در كنار كم تحركي از جمله عوامل اثرگذار بر شاخص هاي سلامت است كه در سال هاي اخير بيش از همه زنان مازندراني را درگير كرده است.
مازندران تنها استان در كشور است كه بر اساس آمار سرشماري همچنان 43 درصد از جمعيت آن در روستاها زندگي مي كنند ولي تغيير سبك زندگي روستائي با ماشيني شدن كشاورزي و از هم گسيختن زنجيره توليد سبب خانه نشين شدن زنان روستائي نيز شده است .
زنان روستائي مازندران پيش از اين نه تنها بخشي از سنگيني بار كشاورزي را بر دوش داشتند ، بلكه با پرورش مرغ و ماكيان ، سبزي و گلكاري در حياط منزل ، زندگي پرتحرك و پر جنب و جوشي را در كنار خانه داري با پخت و پز روزانه انواع غذاهاي سنتي تجربه مي كردند .
در حال حاضر نه تنها بافت كلي بسياري از روستاهاي مازندران چهره شهري به خود گرفته است ، بلكه نوعي آپارتمان نشيني نيز به خاطر كمبود زمين و افزايش جمعيت در اين مناطق در حال رشد است .
اين در حالي است كه مصرف غذاهاي پرحجم مانند انواع خورشت و برنج همچنان وعده هاي اصلي غذائي روستائيان اين خطه را تشكيل مي دهد كه نه تنها سرشار از كالري است ، بلكه به اعتقاد كارشناسان تغذيه به علت كم تحركي ، چاق كننده نيز است .
*** تدوين سند كاهش خطر بيماري هاي غير واگير
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران همچنين اعلام كرد كه براي افزايش شاخص سلامت و كاهش مرگ و مير ناشي از بيماري هاي غيرواگير ، سند كاهش عوامل خطر اين دسته از بيماري ها در استان تدوين شده است .
وي گفت كه در اين سند سعي شده تا با استفاده از ظرفيت تمامي دستگاههاي اجرايي مرتبط با حوزه سلامت ، با عوامل اصلي خطرآفرين براي سلامت جمعيت استان مقابله شود.
اعرابي از رژيم نادرست غذائي و ورزش نكردن به عنوان ريشه هاي اصلي بيماري هاي غيرواگير در استان ياد كرد و افزود : با كنترل اين مسائل مي توان ، وضعيت مناسب سلامتي را براي افراد استان مازندران ايجاد كرد .
بر اساس آمارهاي رسمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ، 75 درصد از مرگ و ميرهاي استان ناشي از چهار بيماري سرطان ، بيماري هاي تنفسي مزمن ، ديابت و بيماري هاي قلبي و عروقي است .
خبرنگار : فاطمه قنبري قاديكلايي ** انتشاردهنده : حسن فلاحتي
2096/1654

سرخط اخبار استان‌ها