ستاري: ايران نبايد از فرآيند تبديل علم و فناوري به ثروت عقب بماند

كرج - ايرنا - معاون علمي و فناوري رييس جمهوري گفت كه امروز كشورهاي پيشرفته جهان در جهت تبديل علم و فناوري به ثروت حركت مي كنند و موفقيت هايي كسب كرده اند كه ايران نيز بايد از دنيا عقب نماند.

به گزارش ايرنا، سورنا ستاري روز شنبه در آيين رونمايي از داروي ضد سرطان نئوفور كه در شركت سيناژن و با حضور معاون اول رييس جمهوري و وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در استان البرز برگزار شد، افزود: چنين ظرفيت هاي بايد مورد حمايت قرار گرفته و آموزش هاي كاربردي در جهت تبديل آموزش به ثروت و اقتصاد ارائه شده و اين موضوع در دستور كار قرار گيرد.
معاون علمي و فناوري رييس جمهوري گفت:تربيت مهندس و فناور در حوزه بيوتكنولوژي را بايد از دانشگاه ها انتظار داشته باشيم چراكه ضرورت دارد دانش طراحي را فراگرفته و اجرايي كنيم.
وي با بيان اينكه بعد از انقلاب در ايران با رشد 40 برابري دانشجويان مواجه بوديم، افزود: با حمايت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اكنون در حوزه بيوتكنولوژي شاهد پيشرفت هاي چشمگيري هستيم ولي اين مقدار كافي نيست.
ستاري افزود: قدرت دانش فني در اين واحد توليدي دارويي بسيار حائز اهميت بوده و با اتكا به اين امر در منطقه و حوزه بيوتكنولوژي پيشتاز است.
داروي ضدسرطان نئوفور ظهر شنبه با حضور معاون اول رييس جمهوري، معاون علمي و فناوري رييس جمهوري و وزيران بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و صنعت، معدن و تجارت در واحد توليدي سيناژن البرز رونمايي شد.
به گزارش ايرنا، اين دارو براي نخستين بار در كشور ساخته شده و براي پيوند مغز استخوان كاربرد دارد.
ميزان سرمايه گذاري براي توليد اين دارو ٨٠٠ ميليارد ريال است و براي ٢٥٠ نفر نيز اشتغال مستقيم ايجاد كرده است.
ظرفيت توليد سالانه اين كارخانه ٤٠ ميليون ويال داروهاي خوراكي و ٢٠٠ ميليون ويال داروي بيماري هاي خاص است.
قيمت وارداتي اين دارو ٢٨ ميليون تومان است كه با توليد آن در داخل به ٩ميليون و ٢٠٠ هزار تومان كاهش مي يابد.
در آيين رونمايي از اين دارو همچنين اعلام شد كه شركت دارويي سيناژن توانسته براي نخستين بار در تاريخ توليد دارو در كشور گواهينامه استاندار توليد بهينه دارو اروپا جي.ان.پي را دريافت كند.
معاون اول رييس جمهوري در ادامه سفر يك روزه خود به استان البرز، ظهر شنبه واحد توليدي زيست دارو دانش را به بهره برداري رساند.
در جريان بهره برداري از اين واحد توليدي كه در شهرك صنعتي بهارستان كرج واقع است، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهوري، محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت و سيد حسن قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، معاون اول رييس جمهوري را همراهي مي كردند.
ظرفيت توليد اين واحد 5 ميليون عدد انواع قرص سيستم ايمني، 25 هزار عدد نوتركيب و ديگر داروها است كه قابليت صادرات را به كشورهاي خاورميانه دارد.
بر اساس اين گزارش، اين واحد توليدي با سرمايه گذاري هزار و 50 ميليارد ريال ايجاد شده و براي 130 نفر به طور مستقيم شغل ايجاد كرده است.
معاون اول رييس جمهوري در بدو ورود به استان البرز از پروژه ملي احداث ادامه بزرگراه همت بازديد كرد و در جريان پيشرفت اين پروژه قرار گرفت.
افتتاح واحد توليدي با 10 خط مدرن توليد فرآورده هاي غذايي و حجيم شده در شهرك صنعتي البرز با ايجاد 1500 شغل جديد از پروژه هايي بود كه با حضور جهانگيري به بهره برداري رسيد.
جهانگيري در ادامه اين سفر اكنون به شهرك صنعتي بهارستان كرج رفته تا چند پروژه توليدي را در اين شهرك صنعتي به بهره برداري برساند و پس از آن نيز در شركت توليد دارو سيناژن حضور مي يابد.
معاون اول رييس جمهوري كه رياست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي را نيز بر عهده دارد، عصر امروز همچنين در نشست شوراي اداري استان البرز با رويكرد اقتصاد مقاومتي حضور مي يابد.
٢٠٩٨/1535خبرنگار: مريم صوفي**انتشار دهنده:داريوش غفاري