اعتبار آموزشی پیش دبستان درمناطق محروم و 2زبانه 30درصد افزایش یافت

بوشهر - ایرنا- معاون آموزش ابتدایی آموزش وپرورش گفت: با اجرای رویكرد ایجاد عدالت آموزشی دولت برای حمایت از پیش دبستانی ها در مناطق محروم و 2 زبانه میزان تخصیص اعتبارات با 30درصد افزایش از 540 به 740 میلیارد ریال افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، رضوان حكیم زاده روز شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: هم اكنون در بسیاری از مناطق محروم و 2 زبانه بالای 90 درصد كودكان پیش دبستانی با حمایت دولت از آموزش های لازم برخوردار هستند.
وی با بیان اینكه پیش دبستانی یك دوره رسمی آموزشی است كه 20 درصد زیر پوشش دولت و 80 درصد با مشاركت مردم اداره می شود اضافه كرد: پوشش تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی در دولت تدبیر و امید به 68 درصد رسیده است كه این عملكرد بسیار مثبتی برای آموزش و پرورش است.
حكیم زاده ادامه داد: همچنین براساس مصوبه ها و قوانین بالادستی درمناطق عشایری آموزش پیش دبستانی باید رایگان و در كنار دانش آموزان چند پایه به این امر پرداخته شود.
وی با اشاره به ترك تحصیل برخی دانش آموزان بویژه دختران گفت: با وجود اینكه پوشش تحصیلی دانش آموزان در مقطع ابتدایی به 99 درصد می رسد ولی هنوز در برخی مناطق به دلیل مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برخی از دختران مجبور به ازدواج زودهنگام می شوند كه انتظار می رود با همكاری بین سازمانی و شوراها بتوان زمینه تحصیل این گروه از دانش آموزان نیز فراهم شود.
حكیم زاده درباره اهمیت مشاركت دستگاه ها با آموزش و پرورش گفت: مشاركت ها نباید محدود به پشتیبانی و ساخت و ساز باشد بلكه باید همه جانبه برای هم افزایی انجام گیرد.
وی تاكید كرد: برای جلوگیری از انجام كارهای موازی باید با آموزش و پرورش در انجام هر چه بهتر كارها مشاركت كرد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش با تاكید بر ایجاد عدالت آموزشی اضافه كرد: عدالت آموزشی به معنی ایجاد عدالت در فرصت های یادگیری است ودر مناطق دوزبانه تنها با زیرپوشش قرار گرفتن همه نوآموزان در مقطع پیش دبستانی امكان پذیر است.
وی یادآور شد: براساس آمارها در مناطق 2 زبانه دانش آموزانی كه دوره پیش دبستانی را گذرانده اند تكرار پایه اول ندارند و این به معنی ایجاد فرصت برابر برای كودكان است.
حكیم زاده تاكید كرد: تلاش می شود در مناطق 2 زبانه و محروم كشور پوشش پیش دبستانی به 100 درصد افزایش یابد.
وی در باره آموزش دانش آموزان اتباع خارجی گفت: براساس دستور رهبر معظم انقلاب و حمایت دولت تدبیر و امید برای نخستین بار میزان پوشش تحصیلی این گروه از دانش آموزان به 11 درصد می رسد.
حكیم زاده اضافه كرد: برهمین اساس در زمان حاضر 550 هزار دانش آموز اتباع خارجی در مدارس كشور ثبت نام كرده اند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره اهمیت شوراهای آموزش و پرورش گفت: شورای آموزش و پرورش ظرفیت بسیار خوبی برای نظارت و مشاركت مردم بعنوان ذینفعان اصلی به شمار می رود.
وی اضافه كرد: براین باوریم كه ارتقای پیشرد اهداف آموزش و پرورش با مشاركت همه نهادها و سازمان ها میسر می شود و آموزش و پرورش باید بعنوان مساله اول هر استان به شمار رود.
حكیم زاده اطهار كرد: با نگاه جدید و فعال كردن ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش می توانیم شاهد تحولات خوبی در زمینه مشاركت و نظارت آحاد جامعه باشیم.
حكیم زاده گفت: در مقطع ابتدایی سرمایه خوبی از همكاران وجود دارند كه بیشتر كمبودها را با تلاش خود جبران می كنند.
وی در مورد تامین نیروی انسانی مورد نیاز افزود: با توجه به كمبود نیرویی كه ممكن است در آینده با آن روبه رو باشیم متناسب با ظرفیت ها جذب نیرو باید داشته باشیم و براساس هماهنگی های صورت گرفته با مسئولان دانشگاه فرهنگیان و ماده 28 انتظار می رود در این زمینه مشكلی نداشته باشد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درباره اهمیت شوراهای آموزش و پرورش گفت: شورای آموزش و پرورش ظرفیت بسیار خوبی برای نظارت و مشاركت مردم بعنوان ذینفعان اصلی به شمار می رود.
وی در مورد آموزش زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی افزود: در دوره ابتدایی هیچ آموزش زبان انگلیسی وجود ندارد و براساس اسناد بالادستی و سند برنامه درسی ملی برای هر دوره موضوعاتی مشخص شده است.
حكیم زاده گفت: براساس برنامه درسی مصوب كشور آموزش زبان انگلیسی در پایه هفتم باید انجام شود و جزو برنامه درسی مقطع ابتدایی نیست.
در حاشیه این آیین به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرورش جشنواره صنایع دستی، خرما، غذا و بازی های بومی و محلی و دستاوردهای معلمان با حضور معاون آموزش ابتدایی در دبستان سعادت بوشهر برگزار شد.
مدیركل آموزش و پرورش استان بوشهر در این آیین گفت: در این جشنواره بومی محلی كارها، دست سازهای دانش آموزان و معلمان به عنوان وسایل كمك آموزشی و انواع غذاهای محلی استان به نمایش گذاشته شده است.
ناصر كرمی افزود: دراین جشنواره بومی محلی 120 آموزشگاه مقطع ابتدایی، 20 پیش دبستانی و چهار هنرستان دخترانه شركت كردند.
وی اظهار كرد: همچنین دانش آموزان در این جشنواره پنج بازی بومی محلی شامل هفت سنگ، تیرامومه، هلهله گرگ چمبری وتخم مرغ رنگینه را ارائه كردند.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: خدانظرخواجه

سرخط اخبار فرهنگ