مقامات آمریكایی: سفر ترامپ به داووس با وجود تعطیلی دولت امكان پذیر است

تهران - ایرنا - مقامات ارشد دولت آمریكا گفتند: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوی آمریكا می تواند با وجود تعطیلی دولت، طبق یك سفر برنامه ریزی شده در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس شركت كند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری رویترز، یكی ازمقامات آمریكایی درباره این كه در صورت تعطیلی دولت فدرال، كدام فعالیت های دولتی می توانند ادامه یابند، به خبرنگاران گفت: ترامپ می تواند مطابق با مجوز قانونی اش در اجرای دیپلماسی، این سفر را انجام دهد.
به نوشته این خبرگزاری، با وجود مخالفت اولیه برخی ازمشاوران ترامپ با شركت وی در مجمع جهانی اقتصاد، آنها در نهایت گفته اند كه ترامپ به عنوان اولین رئیس جمهوری كه از زمان بیل كلینتون در سال 2000 در این نشست حضورمی یابد، به دنبال جلب توجهات به رشد اقتصادی و رونق بازار سهام آمریكا است.
یك مقام ارشد دولتی آمریكا دراین زمینه گفت انتظار می رود ترامپ در این نشست سخنرانی كرده و با برخی از رهبران جهان دیدار كند.انتظار می رود وی با سخنرانی دراین اجلاس جهانی از كشورهای جهان برای سرمایه گذاری در آمریكا و بهره گرفتن از سیاست های مربوط به تنظیم مقررات وكاهش مالیاتی دعوت كند و ضمن تاكید بر برنامه خود در خصوص « در اولویت بودن آمریكا» خواستار تجارت دو جانبه و عادلانه تر شود.
ترامپ در كمپین انتخاباتی اش، جهانی شدن را عامل به یغما بردن مشاغل تولید در امریكا دانست كه به موجب ان شركت ها با تغییر مكان به كشورهایی مانند مكزیك به دنبال كاهش هزینه های كارگری بودند.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز هفته گذشته با اشاره به تصمیم ترامپ برای شركت در مجمع جهانی داووس، پیش بینی می كرد كه سفر ترامپ اعتراضات خشونت باری را مشابه با آنچه كه در ابتدای قرن بیستم رخ داد، تحریك كند.
مجمع جهانی اقتصاد، امسال از 23 تا 28 ژانویه (3 تا 8 بهمن) در شهر داووس سوییس برگزار می شود.
شنبه هفته گذشته (23 دی) حدود 500 نفر از مخالفان جهانی سازی در برابر مجلس سوییس راهپیمایی كردندكه برخی ازآنان پلاكاردهایی دردست داشتند كه روی آنها نوشته شده بود: «كاپیتالیسم آینده ای ندارد»، « ترامپ را بكشید.»
خبرگزاری فرانسه از ژنو نیز پیشتر گزارش داد كه گروهی از فعالان سوئیسی دادخواستی را با هدف جلوگیری از شركت ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد تنظیم كرده اند.
دولت آمریكا از ساعت 24 به وقت محلی (هشت و 30 دقیقه صبح به وقت تهران)به دلیل اختلافات نمایندگان مجلس سنا درباره بودجه و تصویب نشدن بودجه تعطیل شد. سازمان‌های فدرال از طریق بودجه سالانه مصوب تامین مالی می‌شوند. اما در حال حاضر كنگره آمریكا بدلیل اختلاف نظر بر سر چگونگی هزینه بودجه از تصویب بودجه بلندمدت بازمانده است.
در پی تعطیل شدن دولت فدرال، تنها برخی كارمندان دولت كه حضور آنها از جمله در بخش‌های نظامی و اورژانس ضروری است، به كار خود ادامه خواهند داد؛ اتفاقی كه از سال 1995 تاكنون سه بار - به طور معنی‌دار - رخ داده است.
با تعطیل شدن دولت، تنها خدمات ضروری دولتی از جمله در حوزه امنیت ملی، ترافیك هوایی، سوانح غیرمترقبه، زندان‎ها و اورژانس به كار خود ادامه می‌دهند.
آخرین بار، دولت آمریكا در سال 2013 برای 16 روز به تعطیلی كشیده شد.
اروپام**9158**1590
انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

سرخط اخبار جهان