۳۰ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۰
کد خبر: 82801722
۰ نفر
باران، برف و گرد و خاك؛ پدیده های متفاوت هوای كشور

استانها - ایرنا - آسمان كشور از جمعه گذشته تا پیش از ظهر امروز (شنبه) با دو پدیده متفاوت ریزگردها و ریزش برف و باران رو به رو است.

به گزارش ایرنا، در حالی كه مردم چند استان كشور از بارش برف و باران شادمانند و بسیاری به ویژه كودكان به جنب و جوش در آمده و برف بازی می كنند در برخی استان ها اهالی به سبب گرد و غبار ناخرسند از این وضعیت ترجیح دادند برای ایمنی از عوارض زیانبار ریزگردها اوقات خود را در خانه سپری كنند.
بر پایه پیش بینی سازمان هواشناسی، با ورود سامانه بارشی به كشور از جمعه گذشته وزش باد شدید در جنوب غرب و غرب كشور و در برخی مناطق همراه با گرد و خاك آغاز كه با ادامه فعالیت آن بارش برف و باران در شمال غرب و جنوب غرب، بلندی های زاگرس پیش بینی می شود.
همچنین با حركت این سامانه به سمت شرق در روز شنبه - امروز - از فعالیت آن در شمال غرب و جنوب غرب كاسته می شود و عمده فعالیت آن به صورت بارش باران در استان های حاشیه دریای خزر، مركز و مناطقی از جنوب و بارش برف در بلندی های البرز و بارش باران و برف در استان های واقع در جنوب رشته كوه های البرز خواهد بود.
فعالیت این سامانه از فردا یكشنبه به طور نسبی كاهش می یابد به طوری كه در این روز بارش پراكنده باران و وزش باد در نیمه شرقی كشور پدیده غالب خواهد بود سپس این سامانه روز دوشنبه از مرزهای شرقی كشور بیرون می رود.

** اصفهان
با اعلام اداره آموزش و پرورش اصفهان، مدارس نوبت صبح روز شنبه شهرستان های فریدن، خوانسار، فریدونشهر، بویین و میاندشت در غرب استان اصفهان روز شنبه به سبب بارش برف تعطیل شد.
بارش برف در این شهرستان ها از جمعه شب گذشته آغاز و تا بامداد شنبه ادامه داشت؛ اداره كل هواشناسی اصفهان پیش بینی كرده بخش غربی این استان از امروز شنبه با افزایش ابر و وزش باد شاهد بارش برف و باران خواهد بود.

** چهارمحال و بختیاری
پس از یك دهه خشكسالی و بی بارشی، برف در آخرین روز دی 96 چهارمحال و بختیاری را سپیدپوش كرد تا بام ایران امسال بی نصیب از این نعمت الهی نباشد.
به دنبال بارش برف، باران و كولاك در بامداد شنبه، رفت و آمد در گردنه چری و شاه منصوری شهرستان كوهرنگ، حلوایی و مروارید حد فاصل لردگان - بروجن تنها با زنجیر چرخ امكان پذیر است.
بارش برف و باران در دیگر مناطق استان نیز به صورت پراكنده جریان دارد و بر اساس گزارش هواشناسی تا 24 ساعت آینده ادامه دارد.
بارش برف همچنین باعث تعطیلی مدارس شهرستان های كوهرنگ و بن در چهارمحال و بختیاری شد.

** قزوین
نخستین برف زمستانی قزوین صبح شنبه در این شهر بر زمین نشست.
بر اساس پیش بینی هواشناسی، با ورود سامانه ناپایدار بارشی از عصر جمعه ضمن بارش برف و باران در مناطق مختلف استان قزوین، احتمال كولاك در كوهستان ها و گردنه های استان نیز وجود دارد.
برای امروز شنبه با شمالی شدن جریانات هوا كاهش 10 درجه ای دما نیز پیش بینی شده است.
گردنه های قسطین لار و بهرام آباد واقع در مسیرهای الموت - قزوین، كوهین واقع در مسیر قزوین - رشت، هجیب در جاده بویین زهرا - ساوه و طالقان در مسیر آبیك - طالقان اكنون شاهد بارش برف است.
همه جاده های استان اكنون با وجود بارش برف باز است و رفت و آمد در آنها جریان دارد.

** یزد
بارش ها از بامداد شنبه در استان یزد آغاز شد و در مناطق كم ارتفاع به شكل باران و در كوهستان ها و نقاط سردسیر بویژه بلندی های شیركوه و كوه های تفت و مهریز به صورت برف بود.
وزش باد شدید، همراه با گرد و خاك در برخی ساعت ها از دیگر پیامدهای سامانه جدید بارشی در 24 ساعت آینده استان یزد است ضمن اینكه صبح امروز شنبه جاده میبد به یزد، شاهد وزش باد شدید همراه با گرد و خاك بود.

**زنجان
به علت بارش برف و لغزندگی راههای استان تردد خودروها در مسیر زنجان - طارم و همه گردنه ها با زنجیرچرخ امكان پذیر است.
بامداد شنبه 50 مسافر 15 دستگاه خودرو سواری در مسیر زنجان - طارم كه در میان برف و كولاك مقطعی گرفتار شده بودند با تلاش نیروهای هلال احمر، راهداری و پلیس راه به مناطق امن انتقال و اسكان داده شدند.
با توجه به بارش برف، یخبندان و سرمای هوا، مدارس نوبت صبح شنبه مقطع ابتدایی نواحی یك و 2 شهری و روستایی زنجان، همه مقاطع تحصیلی شهرستان های سلطانیه و ایجرود تعطیل شد.

** آذربایجان شرقی
بدنبال بارش برف در روز جمعه راه های 90 روستای شهرستان بستان آباد بسته شد و عوامل راهداری در حال بازگشایی این مسیرها هستند.
با وجود این، اكنون مسیرهای اصلی این شهرستان باز و تردد در آنها جریان دارد.
بارش برف و سرمای هوا، همچنین باعث تعطیلی فعالیت نوبت صبح مدارس شهرستان های هشترود، بستان آباد و چاراویماق این استان شد.
پلیس راه آذربایجان شرقی تاكید كرده به علت بارش برف و باران، همه مسیرهای برون شهری استان لغزنده بوده و رعایت مقررات رانندگی در شرایط زمستانی ضروری است.

** آذربایجان غربی
بارش برف در آذربایجان غربی نیز فعالیت نوبت صبح شنبه مدارس شهرستان های سلماس، خوی، سردشت، پیرانشهر و تكاب را تعطیل كرد.

** البرز
بارش برف روز شنبه در البرز سبب كندی حركت خودروها در جاده كرج - چالوس و طالقان شده است.

** كهگیلویه و بویراحمد
بارش برف سبب تعطیلی فعالیت نوبت صبح و بعد از ظهر شنبه مدارس ابتدایی شهر مارگون در شهرستان بویراحمد شد.
پروازهای شماره 3704 تهران به یاسوج و 3705 یاسوج به تهران نیز امروز به علت شرایط نامناسب هوا و نبود دید افقی برای فرود هواپیما در فرودگاه یاسوج لغو شده است.

** كرمانشاه
اداره نظارت و پایش اداره كل محیط زیست كرمانشاه نیز اعلام كرد به علت ورود توده گرد و غبار و آلودگی هوا، وضعیت چهار شهرستان استان امروز در وضعیت بحران و هشدار قرار دارد.
بر اساس این گزارش، با احتساب میانگین 6 ساعته هوای شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب اكنون در وضعیت بحران و با احتساب میانگین هشت ساعته هوای شهر كرمانشاه در وضعیت هشدار قرار دارد.
گرد و غبار شدید، مدارس صبح شنبه همه مقاطع تحصیلی شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب را به تعطیلی كشاند.
صبح شنبه میزان دید افقی در شهرستان قصرشیرین 400 متر بود، همچنین وقوع تندباد در قصرشیرین و سرپل ذهاب باعث واژگونی چند كانكس و برچیدن چادرهای اسكان موقت زلزله زدگان شد.

** كردستان
بارش برف كه از دیروز جمعه در بیشتر مناطق كردستان آغاز شده بود رفت و آمد خودروها را در راه های این استان با كندی مواجه كرد.
به علت بارش برف سنگین در مسیر گردنه خان بانه، مسافران 100 دستگاه خودرو گرفتار شدند كه با تلاش نیروهای امدادی نجات داده شدند.
بر پایه اعلام مسئولان كردستان، 30 درصد راه های روستایی شهرستان بانه به علت بارش برف بسته شده كه كار بازگشایی آنها از بامداد شنبه آغاز شده است.
آلودگی هوا همچنین فعالیت همه مدارس نوبت صبح شنبه شهرستان سنندج و منطقه كلاترزان را تعطیل كرد.
بر پایه اطلاع روابط عمومی آموزش و پرورش كردستان، به علت بارش شدید برف، لغزندگی معابر و سرما، فعالیت نوبت صبح مدارس ابتدایی و متوسطه اول مناطق شهری و روستایی شهرستان های بانه، بیجار، مریوان و قروه، همه مدارس مقاطع تحصیلی شهرستان دیواندره و پیش دبستانی و ابتدایی شهرستان بانه تعطیل است.
همچنین گرد و غبار در استان كردستان پروازهای صبح روز شنبه از مبدا تهران به مقصد سنندج را لغو كرد.

** همدان
به علت بارش برف، سرما و لغزندگی معابر و جاده ها همه مقاطع تحصیلی صبح شنبه شهرستان های رزن، فامنین و مناطق سردرود، قهاوند، قروه درجزین و جوكار تعطیل است.
همچنین مراكز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی و متوسطه اول شهرستان تویسركان و منطقه قلقل رود صبح شنبه تعطیل اعلام شد.
فعالیت مراكز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی شهرستان های ملایر، كبودرآهنگ، اسدآباد، بهار و مناطق گل تپه، سامن و لالجین در نوبت صبح امروز شنبه تعطیل شد.
بارش برف همچنین موجب لغزنده شدن جاده های برون شهری این استان شده است.

** خراسان رضوی
بر پایه اعلام اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، میانگین شاخص كلی كیفیت هوای مشهد ساعت هشت صبح امروز 102 پی. اس. آی بود و بار آلودگی آن رو به افزایش است.
بر اساس این گزارش، در صورت ادامه آلاینده های هوا در ایستگاه های الهیه، حرم مطهر، سرافرازان و سمزقند نیز تا ساعت های دیگر هوای این شهر وارد وضعیت هشدار می شود.

** خوزستان
غلظت گرد و غبار در آسمان شهرستان شوش در شمال استان خوزستان نیز امروز شنبه به بیش از 30 برابر حد مجاز رسیده است.
میزان غلظت ذرات معلق هوای شوش در ساعت هشت صبح ٤٥٦٢ میكرو گرم بر متر مكعب اندازه گیری شده كه این میزان بیش از 30 برابر حد مجاز است.
در پی افزایش میزان آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار تمام ادارات و بانك های این شهرستان تعطیل اعلام شد.
شدت آلودگی آسمان در شمال خوزستان امروز موجب كاهش دید شده به طوری كه خودروها در جاده اندیمشك - شوش - اهواز چراغ روشن حركت می كنند.
گرد و خاك همچنین فعالیت ادارات و دستگاه های اجرایی 11شهرستان استان خوزستان را تعطیل كرد.

** ایلام
بر اساس اداره كل حفاظت محیط زیست ایلام، هوای مناطق مختلف این استان روز شنبه به علت غلظت بالای ریزگردها در وضعیت خطرناك قرار دارد.
میزان ریز گردها در هوای شهرستان های ایلام 15، ایوان 26، مهران 32، دهلران 34، آبدانان 6 و در شهر سه و در سرابله چهار برابر حد مجاز است.
میزان دید افقی نیز در شهرستان هایی ایلام و دهلران 100، بدره 200، مهران 600، ایوان و آبدانان 800 ، دره شهر یك هزار و لومار و سرابله 2 هزار متر رسیده است .
گرد و غبار همچنین فعالیت مدارس و مراكز آموزشی این استان در نوبت صبح را به تعطیلی كشاند.
فعالیت ادارات و بانك ها به استثنای مراكز خدمات رسان و امداد رسان روز شنبه در شهرستان های ایوان، مهران و دهلران نیز با و ساعت تاخیر آغاز شد.

** استان مركزی
بارش برف در استان مركزی نیز فعالیت روز شنبه مدارس شهرستان های شازند، سربند، آشتیان و خمین را به تعطیلی كشاند.
همچنین به علت بارش برف سنگین، سرمای هوا و لغزندگی معابر فعالیت مدارس دوره متوسطه اول و دوم شهرستان خمین و مدارس ابتدایی و پیش دبستانی شهرستان كمیجان امروز با یك ساعت تاخیر و مدارس نواحی یك و 2 شهر و روستای شهرستان اراك و شهرستان فراهان در تمامی مقاطع با 2 ساعت تاخیر آغاز شد.

** لرستان
برف همچنین در لرستان نوبت صبح مدارس شهرستان های سلسله، دلفان، ازنا، الیگودرز و مناطق بیرانشهر و زاغه خرم آباد را تعطیل كرد.
بارش سنگین باران همچنان در برخی مناطق لرستان ادامه دارد كه این بارش ها در بلندی ها، گردنه ها و مناطق كوهستانی و شهرستان های سردسیر استان به صورت برف است.
اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان نیز اعلام كرد كه راه 60 روستای شهرستان های سلسله و دلفان به علت بارش سنگین برف بسته شده است.
**تهیه و تنظیم : گروه اخبار استانها
6033