نماینده مجلس:روند بازپرداخت سپرده های مردم در موسسات غیرمجاز امیدواركننده است

تهران - ایرنا - عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور، روند بازپرداخت سپرده مردم در موسسات غیرمجاز از سوی بانك مركزی را مثبت و امیدواركننده ارزیابی كرد و گفت: تاكنون ٩٨ درصد مردم به حق خود رسیده اند.

«شهاب الدین بی مقدار» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به روند ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز، گفت: اقدام های خوبی برای بهبود شرایط موسسات مالی و اعتباری و احقاق حق مردم از سوی بانك مركزی انجام گرفته است.
بی مقدار با بیان اینكه تسریع در احقاق حق مردم در موضوع موسسات غیرمجاز نیازمند منابع مالی كافی است، تصریح كرد: سران قوا اكنون رقمی در حدود ١١ هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته اند كه تا شناسایی اموال این موسسات با این اعتبار حق و حقوق مردم پرداخت شود.
وی با تاكید بر اینكه تاكنون روند پرداخت سپرده های مشتریان از سوی بانك مركزی مناسب بوده است، تصریح كرد: طبق اذعان مسئولان بدهی مشتریان تا ٢٠٠ میلیون تومان تاكنون پرداخت شده است كه این نشان از جدیت بانك مركزی در تسویه بدهی این موسسات به مردم دارد.
بی مقدار درباره اینكه برخی سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز معتقد به دریافت سود سپرده های خود یه شیوه قبل هستند، گفت: این موضوع شدنی نیست زیرا این موسسات در گذشته نیز طبق قانون سود پرداخت نكرده اند بلكه برای جذب مشتری بیشتر سود بالاتر نیز پرداخت كرده اند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سوال كه روند شناسایی اموال موسسات غیرمجاز در چه مرحله ای است، تصریح كرد: بانك مركزی در این حوزه ابزاری ندارد و دستگاه های دیگر مانند قوه قضاییه باید در شناسایی این اموال برای تسریع در ساماندهی این موسسات همكاری كند.
وی با بیان اینكه بسیاری از افرادی كه در پرونده موسسات مالی غیرمجاز دخیل هستند، اموال به دست آمده را به نام خود نكرده اند، افزود: مردم باید در شناسایی این نوع اموال كمك حال بانك مركزی باشند.
بی مقدار در پاسخ به اینكه تخلف اصلی مدیران و مسئولان موسسات غیرمجاز چیست؟، گفت: متاسفانه تخلف اصلی در خصوص شكل گیری این موسسات غیرمجاز را وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی وقت مرتكب شده زیرا اجازه ایجاد چنین موسساتی را داده است.
عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور، یادآور شد: تاكنون ٩٨ درصد سپرده گذاران در بسیاری از موسسات مالی غیرمجاز به حق خود رسیده اند و بقیه نیز با روند فعلی به طور حتم به سپرده خود خواهند رسید از این رو روند فعلی امیدوار كننده است.
به گزارش ایرنا، ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز از ابتدای دولت یازدهم در دستور كار بانك مركزی قرار گرفت به شكلی كه مرداد ماه امسال ولی اله سیف رئیس كل بانك مركزی از پایان ساماندهی موسسات غیرمجاز خبر داد و گفت: دیگر تا پایان امسال شاهد فعالیت هیچ موسسه غیرمجازی نخواهیم بود.
در آخرین اقدام بانك مركزی برای ساماندهی موسسات غیرمجاز در مجموع بانك مركزی با تصمیم كمیته منتخب سران سه قوه در مجموع 11 هزار میلیارد تومان خط اعتباری برای پرداخت به سپرده گذاران تعاونی های منحله فرشتگان، افضل توس، آرمان وحدت و البرز ایرانیان به بانك ها و موسسات اعتباری عامل اختصاص داد تا 98 درصد از سپرده گذاران این موسسات تعیین تكلیف شوند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025*6075
خبرنگار: لیلا جودی** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد