28 درصد محصولات كشاورزي دامغان با سامانه نوين آبياري توليد مي شود

سمنان - ايرنا - فرماندار دامغان گفت : 28 درصد محصول بخش كشاورزي اين شهرستان معادل 25 هزاركيلوگرم به صورت گلخانه اي و با سامانه هاي نوين آبياري توليد مي شود.

علي اصغرمجد روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : به دليل محدوديت منابع آبي، خشكسالي هاي متوالي بايد سطح كشت هاي متراكم ، كشت هاي كم آبخواه و گلخانه اي در دامغان افزايش يابد تا به اشتغال پايدار و درآمدزايي مطلوب برسيم.
وي يكي از اولويت هاي اين بخش دامغان را استفاده از آب سطحي اعلام كرد و اظهارداشت : با توجه به شرايط اقليمي منطقه بايد در اين شهرستان بيشترين ميزان توليد كشاورزي با استفاده از كمترين ميزان منابع آبي برداشت شود.
به گزارش ايرنا، در چهار سال گذشته بيش از يكهزار هكتار از اراضي كشاورزي دامغان به سامانه هاي نوين آبياري تجهيز شد.
وي نصب كنتورهاي هوشمند را يكي از راه كارهاي مديريت منابع آبي برشمرد و خاطرنشان كرد : تاكنون اقدامات مطلوبي در اين بخش شهرستان انجام شده و بنا بر گزارش رسيده از 200 حلقه چاه موجود بخش كشاورزي دامغان 170 حلقه مجهز به كنتورهاي هوشمند و حجمي شده است.
فرماندار دامغان با بيان اين كه توسعه آبياري نوين به‌ منظور صرفه‌جويي در مصرف آب در بخش كشاورزي از سياست‌هاي مهم و جدي دولت است، تصريح كرد : دامغان همواره از اين سياست مهم دولت بهره زيادي برده و تجهيز چندين هزار هكتار از اراضي كشاورزي و باغي به سامانه هاي نوين به دليل استقبال كشاورزان استان اتفاق افتاده است.
استان سمنان داراي يك ميليارد و 250 تا 300 ميليون متر مكعب آب زيرزميني و سطحي است كه 87 درصد از آب استحصالي در اين استان كويري، در حوزه كشاورزي، چهار درصد در بخش صنعت و 9 درصد نيز در بخش شرب به مصرف مي رسد.
شهرستان دامغان بيش از 2هزار و 500 هكتار اراضي كشاورزي و باغي دارد.
استان سمنان بيش از 40 هزار بهره بردار كشاورزي دارد و حدود 87 درصد از آب توليدي در اين استان در حوزه كشاورزي مصرف مي‌شود.
استان سمنان 198 هزار هكتار اراضي باغي و زراعي دارد.
7339/6026
*خبرنگار: محمدرضا يوسف نژاد **انتشار دهنده : جانعلي فتحي
براي آگاهي از تازه‌ترين اخبار و رويدادها در استان سمنان به نشاني IRNASEMNAN@ كانال اخبار ايرنا سمنان مراجعه كنيد.

سرخط اخبار استان‌ها