آلودگی هوای لرستان و تعطیلی مدارس پلدختر و رومشگان

خرم آباد - ایرنا - وضعیت كیفی هوای شهرستان های پلدختر، كوهدشت و رومشگان در استان لرستان به دلیل بروز پدیده ریزگردها در شرایط خطرناك قرار دارد كه این موضوع باعث تعطیلی مدارس شهرستان های پلدختر و رومشگان شده است.

به گزارش ایرنا مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان روز شنبه با اعلام وضعیت خطرناك هوای این استان گفت: هوای شهرستان پلدختر با 10 برابر حد مجاز و شهرستان های كوهدشت و رومشكان با 6 برابر حد مجاز در شرایط خطرناك قرار دارند.
مهرداد فتحی بیرانوند با بیان اینكه شهرستان های دوره چگنی، خرم آباد و سلسله با آلودگی 2 برابر حد مجاز در شرایط ناسالم قرار دارند، افزود: وضعیت هوای شهرستان های دورود، بروجرد و ازنا در شرایط سالم قرار دارد.
وی كانون این گرد و غبار را كشور عراق اعلام كرد و افزود: شهروندان از فعالیت هایی كه منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، خودداری كنند.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان از شهروندان خواست تا حد امكان از خروج غیر ضروری از منازل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری كنند و سفرهای غیر ضروری در سطح شهر را كاهش دهند.
فتحی بیرانوند گفت: بیماران قلبی و تنفسی و مبتلایان به آسم در فضاهای باز فعالیت نكنند و تا حد امكان از حضور در سطح شهر خودداری نمایند.
وی به مدیران مدارس و مهدهای كودك توصیه كرد كه تمام فعالیت های فیزیكی و ورزشی در مهدهای كودك، مراكز پیش دبستانی و مقاطع تحصیلی مدارس را حذف كنند.
وی به عموم شهروندان توصیه كرد به اندازه كافی آب بنوشند تا با شست و شوی دستگاه گوارش و رفع عطش و خشكی دهان، اثرات ناشی از آلودگی هوا كاهش یابد.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: شهروندان در این ایام از شیر، میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده كنند.

** تعطیلی مدارس نوبت صبح و بعدازظهر پلدختر به دلیل آلودگی هوا
فرماندار پلدختر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: وضعیت كیفی هوای شهرستان پلدختر به دلیل آلودگی 10 برابر حد مجاز، خطرناك اعلام شده و به همین دلیل نوبت صبح و بعد از ظهر مدارس پلدختر امروز شنبه به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده اند.
نعمت اله دستیاری از شهروندان خواست از تردد غیر ضروری در خارج از منازل خود خودداری كنند و تا حد امكان كودكان، سالمندان، خانم های باردار و افرادی كه دارای مشكلات ریوی و تنفسی هستند از منزل خارج نشوند.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مدارس شهرستان رومشگان به دلیل بروز پدیده ریزگردها تعطیل شده است.
به گزارش ایرنا عصر جمعه باد شدید و سپس باران و برف سراسر استان لرستان را فرا گرفت.
مدارس برخی نقاط لرستان مانند الیگودرز، دلفان، سلسله و بروجرد به دلیل بارش سنگین برف و شهرستان های پلدختر و رومشگان به دلیل بروز پدیده ریزگردها تعطیل شدند.
7274/3022
خبرنگار: مریم نریمانی ** انتشاردهنده: احسان كردی