جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 كل كشور در مجلس

تهران- ایرنا- بررسی لایحه بودجه سال1397 كل كشور در كمیسیون تلفیق مجلس پایان یافت و این لایحه به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، رسیدگی نهایی به این لایحه كلان اقتصادی از یكشنبه آینده در خانه ملت آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، رسیدگی به لایحه بودجه سال آینده كل كشور روز گذشته پس از 25 روز در كمیسیون تلفیق مجلس شورای پایان یافت.
اعضای كمیسیون تلفیق از پنجم دی ماه بررسی این لایحه را آغاز كردند كه كلیات لایحه در جلسه دهم دی ماه با اكثریت آرا تصویب شد و پس از آن وارد جزییات آن دند.
گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی روز گذشته به هیات رییسه مجلس ارائه شد و هیات رییسه نیز پس از چاپ این گزارش را در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داد تا آنان پیشنهادهای خود را در مورد مفاد مصوبات كمیسیون تلفیق به مجلس ارائه كنند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش كمیسیون تلفیق مجلس، 10 روز فرصت دارند تا پیشنهادهای خود را به هیات رییسه مجلس ارائه كنند تا این پیشنهادها در كنار گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود.
بررسی لایحه بودجه 97 كل كشور از یكشنبه هفته آینده - هشتم بهمن- در دو نوبت صبح و عصر و در صورت لزوم در سه نوبت در مجلس شورای اسلامی آغاز می شود و بنا به گفته هیات رییسه مجلس شورای اسلامی بررسی آن دو هفته به طول می انجامد و احتمالا تا 22 بهمن ماه بررسی این لایحه در مجلس تمام می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، لایحه بودجه سال 1397 كل كشور را 19 آذر به عنوان نخستین لایحه بودجه دولت دوازدهم برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم كرد.
رییس جمهوری در زمان تقدیم لایحه بودجه سال آینده گفت: اگر بخواهم بودجه را در یك جمله خلاصه كنم این است كه برمبنای اشتغال فراگیر و رفع فقر و ایجاد عدالت است، همچنین سقف بودجه مورد نظر دولت برای سال آینده 11 میلیون و 949 هزار و 354 میلیارد و 674 میلیون ریال است.
در لایحه بودجه سال آینده، منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملك دارایی های سرمایه ای و مالی، افزون بر چهار میلیون و 249 هزار میلیارد ریال است.
از مهم‌ترین مصوبات كمیسیون تلفیق در لایحه بودجه سال 97 كل كشور می‌توان به عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال 97، تعیین قیمت 55 دلاری برای نفت و دلار 3500 تومانی، ممنوعیت افزایش حقوق مقامات در سال آینده، پلكانی شدن افزایش حقوق و تعیین سقف 18 درصدی برای افزایش حقوق كارمندان و تعیین معافیت مالیاتی حقوق‌های زیر دو میلیون و 300 هزار تومان در ماه برای كارمندان و زیر یك میلیون و 800 هزار تومان در ماه برای اصناف،ایجاد 800 هزار شغل جدید و اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای بودجه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، اختصاص 174هزار میلیارد ریال در جهت حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان اشاره كرد.
از تغییرات مهمی كه در كمیسیون تلفیق مجلس نسبت به لایحه دولت ایجاد شد می توان به افزایش وام ازدواج از 10 میلیون تومان به 15 میلیون تومان، عدم تغییر قیمت حامل های انرژی و عدم افزایش عوارض خروج از كشور نام برد.
علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی كمیسیون تلفیق مجلس با بیان این كه تقریبا تمام پیشنهادهای دولت در كمیسیون تصویب شده است، یادآور شد: در برخی موارد بنا بر خرد جمعی پیشنهاد دولت حذف شد و در جای دیگر به پیشنهاد دولت افزوده شد.
وی افزود: در این جلسات تلاش شد كه هم نظر دولت و هم وضعیت مردم در نظر گرفته شود و در مصوبات كمیسیون اعمال شود.

**جزییات تغییرات بخش درآمدی لایحه بودجه در كمیسیون تلفیق مجلس
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در ابتدا وارد بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور شدند، در نخستین مصوبه ای كه اعضای این كمیسیون مجلس تصویب كردند، نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 كل كشور تامین شد و اعضای كمیسیون تلفیق مجلس با پیشنهاد دولت در لایحه موافقت كردند.
در تبصره یك بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور در خصوص درآمدهای دولت از محل فروش نفت و میعانات گازی تصویب كردند كه از درآمدهای نفتی دولت، 14.5 درصد سهم شركت ملی نفت، 32 درصد صندوق توسعه ملی، 3 درصد مناطق نفت خیز و گازخیز و 53 درصد دیگر به دولت برمی گردد كه با فرض قیمت هر بشكه نفت 55 دلار و قیمت هر دلار 3500 تومان و همچنین مبنای 2 میلیون و 600 بشكه از محل فروش نفت عددی را حدود 101 هزارمیلیاردتومان داریم.
سهم دولت از درآمدهای نفتی حدود 28 میلیارد دلار، شركت ملی نفت 7.3 میلیارد دلار،مناطق نفت خیز و گازخیز 5 هزار میلیارد تومان، صندوق توسعه ملی 16 میلیارد دلار است.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 2 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور ضمن تامین نظر دولت در لایحه بودجه، دولت را مكلف كردند تا بدهی های خود را به بخش خصوصی،تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال،دارایی‌ها و سهم الشركه كه متعلق به دولت است و همچنین موسسه‌های وابسته به دولت از طریق جدول ماده 18 پرداخت كند كه حدود یك هزار و 220 میلیارد تومان هزینه دارد.
اعضای كمیسیون تلفیق همچنین در بررسی تبصره 3 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور تصویب كردند، تسهیلات تامین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح ها علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل معادل 30 میلیارد دلار تعیین شد.
همچنین بر اساس بند دیگری از این تبصره، به دولت اجازه دادند برای اجرای طرح ها نسبت به اخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا كمك بلاعوض تا مبلغ 5 میلیارد دلار از دولت ها، موسسات مالی خارجی و بین المللی اقدام كند.
در این تبصره نیز اعضای كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نظر دولت را تامین كردند.
در تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور، درخصوص سقف معافیت مالیات، حقوق و دستمزد، سقف معافیت حقوق و مزایای ماهیانه كاركنان دولت 2 میلیون تومان و سالانه 24 میلیون تومان درنظر گرفته شد و همچنین معافیت مالیات بخش خصوصی نیز به میزان 18 میلیون تومان در سال تصویب شد كه البته این مصوبه نیز نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 كل كشور را تامین كرد.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در بندی از تبصره 6 این لایحه مصوب كردند كه عوارض آب، برق، گاز در سال 97 نسبت به سال 96 افزایش قیمتی نخواهد داشت و عوارض آب، برق و گاز در سال آینده برابر با قانون مصوب سال 96 باقی می ماند در این مصوبه نیز نظر دولت در لایحه تامین شد.
اعضای كمیسیون تلفیق در تبصره 8 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور ضمن تامین نظر دولت، شهرداری‌ها را مكلف كرد قانون كاهش آلودگی هوا را اجرا كنند و بر این اساس مبالغ جریمه از محل متوقف كردن خودروهای فاقد معاینه فنی در جهت كاهش آلودگی هوا و توسعه و بهره‌برداری از حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران اختصاص می‌یابد.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 9 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور نیز نظر دولت را تامین كردند و بر این اساس به دانشگاه‌ها و مراكز آموزشی و پژوهشی، پارك‌های علم و فناوری اجازه دادند تا سقف عملكرد درآمدی سال 96 از بانك‌ها تسهیلات اخذ كنند، این سیاستی است كه می‌تواند برای اجرای ماموریت به این مراكز به عنوان منبع مالی كمك كند.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در بند ب تبصره 9 لایحه بودجه سال 97 كل كشور با پیشنهاد دولت مبنی بر اختصاصی كردن درآمدهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات كل آموزش و پرورش استان‌ها مخالفت كردند.
اعضای این كمیسیون در بند ه تبصره 9 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور ضمن تامین نظر دولت، به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شد به منظور ساماندهی، بهینه‌سازی و كاربری بخشی از املاك و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره‌برداری از آنها اقدام كند.
همچنین در تبصره 10 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور، شركت‌های بیمه‌ای مكلف شدند 275 میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث را طی جدولی كه بر اساس فروش بیمه هر یك از شركت‌های بیمه‌ای تعیین و به تصویب شورای عالی بیمه برسانند، این وجوه را در اختیار سازمان راهداری، نیروی انتظامی و اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به كاهش تصادفات هزینه شود.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 11 لایحه بودجه ضمن تامین نظر دولت، مقرر كردند دعاوی درمورد حفظ بیت‌المال به ویژه در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف است.
اعضای این كمیسیون در تبصره 11 مقرر كردند در صورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه رانندگی توسط مالكان تا پایان آذر 97 جریمه دیركرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال 96 بخشیده شود كه در این تبصره نیز نظر دولت تامین شد.
كمیسیون تلفیق در مصوبه دیگری دستگاه‌های اجرایی را مجاز كرد از محل فروش اموال مازاد نسبت به بازخرید كاركنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش خدمت به افرادی كه بر اساس قانون بازخرید یا بازنشسته می‌شوند، اقدام كند.
دولت در تبصره 14بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 كل كشور، پیشنهاد افزایش قیمت حامل های انرژی را داده بود كه اعضای این كمیسیون با این افزایش قیمت مخالفت كردند، بر اساس پیشنهاد دولت قرار بود 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش حامل های انرژی درآمد كسب و این درآمد به سمت تولید و اشتغال هدایت شود.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس پس از مخالفت با این پیشنهاد دولت، به قوه مجریه اجازه دادند از محل املاك تملیكی تا سقف 10 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد و این درآمد به سمت تولید و اشتغال برود.
همچنین نمایندگان در بررسی بخش درآمدی پیشنهاد دولت در بخش اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را تصویب كردند كه بر اساس آن، دولت 37 هزار میلیارد تومان در این زمینه می تواند اختصاص دهد.
اعضای كمیسیون تلفیق رقم پیشنهادی دولت را در تبصره 15 بخش درآمدی تصویب كردند. دولت پیشنهاد كرده است از 23 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی، هفت هزار میلیارد تومان برای كاهش فقر مطلق به افراد تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ، سه هزار و 300 میلیارد تومان برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم و سه هزار و 700 میلیارد تومان برای بخش سلامت اختصاص یابد.
در بخش درآمدی تبصره 14 لایحه بودجه سال 97 در بخش حامل های انرژی طبق پیشنهاد دولت مبنی بر این كه از محل افزایش حامل های انرژی 17 هزار و 400 میلیارد تومان درآمد كسب می شود و این میزان به همراه 15 هزار میلیارد تومان دریافتی از صندوق توسعه ملی و مشاركت بانك ها به همین میزان كه عددی حدود 65 هزار میلیارد تومان می شود برای تولید و اشتغال هزینه می شود مورد موافقت اعضای كمیسیون تلفیق مجلس قرار گرفت.
همچنین اعضای این كمیسیون در بخش دیگری تصویب كردند تا 110 هزار میلیارد تومان بدهی افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت تهاتر شود و به عنوان بدهی دولت به بانك مركزی در سرفصل خاصی ثبت و درج شود ،بدون این كه پایه پولی تغییر كند كه این موضوع اثرات روانی، اقتصادی و گردش پولی جدید در جامعه به وجود می آورد.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در بخش درآمدی این لایحه نظر دولت را در مورد جریمه غایبین خدمت سربازی تامین كردند كه بر این اساس برای صدور كارت معافیت برای افراد زیر دیپلم 10 میلیون تومان، دیپلم 15 میلیون تومان، فوق دیپلم 20 میلیون تومان، لیسانس 25 میلیون تومان، فوق لیسانس 30 میلیون تومان تعیین شد.
همچنین دكترای عمومی علوم پزشكی 35 میلیون تومان، دكترای تخصصی غیرپزشكی 40میلیون تومان و دكترای تخصصی علوم پزشكی و بالاتر 50 تومان تعیین شد.
با تصویب اعضای كمیسیون تلفیق به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال 10 درصد مازاد بر جریمه پایه اضافه می‌شود. همچنین برای مشمولان متأهل 5 درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند 5 درصد مجموع مبلغ جریمه كسر می‌شود.
در بند دیگری از این مصوبه، فرزندان مشمولان تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی 70 درصد تخفیف دارند و تا پایان سال 97 به صورت نقد و اقساط می‌توانند مبلغ جریمه را پرداخت كنند و پس از تسویه كارت آنها صادر می‌شود.
اعضای این كمیسیون در مصوبه دیگری تصویب كردند درآمدهای مربوط به خدمات زمین‌شناسی، اكتشافات و خدمات آزمایشگاهی زمین‌شناسی اختصاصی محسوب می‌شود.
بر اساس مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق صندوق بازنشستگی فولاد در 55 درصد از سود شركت دخانیات سهم دارد و 100 درصد سود مربوط به صندوق بازنشستگی به حساب صندوق بازمی‌گردد و هر سال در جهت حقوق و درمان بازنشستگان فولاد مصرف می‌شود كه در این مصوبه نیز نظر دولت تامین شد.
واگذاری 50 هزار واحد مسكن مهر فاقد متقاضی با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی به كمیته امداد و بهزیستی در سال 97 از دیگر مصوبات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 بود كه در این بخش نظر دولت تامین شد.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در تبصره دیگری نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 كل كشور را تامین كردند كه بر این اساس، دولت تا سقف 26 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر می كند و منابع این بخش از اوراق را صرف طرح های نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های استانی می كند.

**جزییات تغییرات بخش هزینه ای لایحه بودجه در كمیسیون تلفیق مجلس
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در نخستین مصوبه بخش هزینه ای، با پیشنهاد دولت در لایحه در مورد عوارض خروج از كشور موافقت كردند، بر این اساس عوارض خروج از كشور برای سفرهای غیرعتبات عالیات 220هزار تومان تعیین شد كه این مصوبه دقیقا همانند مصوبه دولت در لایحه است
ولی اعضای این كمیسیون با نظر دولت در مورد عوارض سفر به عتبات عالیات مخالفت كردند، دولت در لایحه بودجه 97 پیشنهاد عوارض 110 هزار تومان برای سفر به عتبات عالیات را لحاظ كرده بود ولی بر اساس مصوبه مجلس عوارض برای زائران عتبات عالیات (سوریه،عراق، عربستان) بر اساس قانون بودجه سال 97 خواهد بود یعنی مبالغ عوارضی برای این بخش همانند سال گذشته خواهد بود و افزایش نخواهد یافت.
همچنین عوارض خروج از كشور برای زائران اربعین نیز كه قصد سفر به عراق را دارند كه مدت زمان آن 40 روز خواهد بود از پرداخت عوارض معاف هستند.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس دهم در مصوبه دیگری در بخش هزینه ای نظر دولت را تامین كردند كه بر این اساس، بانك های عامل مجاز هستند در سال 1397 مبلغ 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار از جمله منابعی كه با تصویب هیات عامل صندوق توسـعه ملـی در آن بانك ها سپرده گذاری شده است برای خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری براساس فهرست مورد توافق وزارتخانه ها و سـازمان های ذی ربط و سازمان برنامه و بودجه كشور و با تصویب هیات امنای آنها پرداخت كنند.
تضمین این تسهیلات پس از تصویب هیات امنا بر عهده مراكز فوق الذكر بوده و پس از تنفس دو ساله از محل درآمد اختصاصی آنها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمانبندی مورد تفاهم با بانك ها بازپرداخت می شود.
بر اساس مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق مجلس در بخش هزینه ای، حقوق و مزایای مستمر كاركنانی كه در سال 96 بیش از 50 میلیون ریال است و حقوق و مزایای مستمر مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات كشوری و مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره، رییسان دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات كشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و شهرداران مراكز استانها و دریافتی اعضای شوراهای اسلامی شهر مراكز استانها در سال 96 افزایش نمی یابد و هرگونه افزایش حقوق و مزایا، فوق العاده ها و كمك هزینه ها و ایجاد كمك هزینه جدید تحت هر عنوان و از هر محل ممنوع و تصرف غیرقانونی دراموال محسوب و مرتكبین مشمول مجازات مقرر در ماده 598 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) خواهند بود.
رییسان سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رییس مجلس شورای اسلامی ، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان، معاونین رییس جمهوری ، استانداران و سفرا ، معاونین وزرا مشمول این مصوبه می‌شوند.
ممنوعیت افزایش حقوق مقامات از پیشنهادات كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بود.
همچنین براساس مصوبه دیگری، دولت مكلف شد حقوق و مزایای مستمر گروه‌های مختلف حقوق بگیر دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات كشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیات علمی و قضات رابه گونه‌ای افزایش دهد كه متوسط رشد حقوق و مزایای مستمر كاركنانی كه در سال 96 كمتر از 50 میلیون ریال است، به صورت پلكانی نزولی، به میزان 10 درصد باشد كه حداكثر میزان افزایش 18 درصد خواهد بود.
طبق مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق، پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضرروی كاركنان دولت و پاداش‌های مشابه به مقامات، روسا، مدیران و كاركنان كلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم از جمله وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران حداكثر معادل هفت برابر حداقل حقوق و مزایای موضوع قانون 76 قانون مدیریت خدمات كشوری در ازای هر سال خدمت ( تا سقف 30 سال) كه از لحاظ بازنشستگی و وظیفه ملاك محاسبه قرار می گیرد، خواهد بود.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین كردند كه بر اساس آن، شهرداری های كشور و سازمان های وابسته می توانند تا سقف هشت هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر كنند كه 50 درصد از این اوراق در زمینه طرح های قطار شهری و حمل و نقل صرف شود.
در مصوبه دیگری، دولت می تواند اسناد خزانه اسلامی با سررسید سه ساله برای طرح های تملك دارایی سرمایه ای، خرید تضمینی محصولات كشاورزی، بدهی های سازمان پایه ای بیمه سلامت و مطالبات تولیدكنندگان برق تا میزان 15 هزار میلیارد تومان منتشر كند، همچنین تا سقف پنج هزار میلیارد تومان بدهی های قطعی خود را با اشخاص حقیقی و حقوقی، تعاونی و بخش خصوصی از این محل تسویه كند.
بر اساس مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق مجلس كه نظر دولت تامین شد، دولت همچنین می تواند تا سقف 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید كمتر از یك سال برای پروژه های عمرانی منتشر كند كه سرمایه گذاری طرح های نفت و گاز با اولویت میادین مشترك توسط وزارتخانه های نفت و صنعت، تا سقف 5 هزار میلیارد تومان منتشر شود.
همچنین بر اساس مصوبه دیگری، وزارت نفت می تواند از طریق شركت های دولتی تابع خود تا سقف سه میلیارد دلار برای بازپرداخت بدهی سررسید شده پیمانكاران قرارداد بیع متقابل طرح های بالادستی نفت و گاز اختصاص دهد.
براساس مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق، دولت 70 میلیارد تومان برای طرح های آبرسانی در زمینه تامین آب شرب روستایی و عشایری باید اختصاص دهد و یك هزار و 280 میلیارد تومان نیز برای توسعه شبكه های برق روستایی و تولید برق تجدیدپذیر باید اختصاص دهد.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین كردند كه بر اساس آن، طرح های توسعه ای سازمان های توسعه ای بخش صنعت و معدن با مشاركت 51 درصدی بخش خصوصی و تعاونی كه شامل ایدرو و ایمیدرو انجام شود، همچنین بانك های عامل از محل منابع در اختیار و منابعی كه صندوق در اختیار این بانك ها سپرده گذاری كرده، تسهیلات ارزی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی و تعاونی و شهرداری ها در راستای توسعه حمل و نقل درون شهری و برون شهری ارائه كند.
براساس مصوبه كمیسیون تلفیق، بانك های عامل مجازند كه تا سقف 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار و منابع سپرده گذاری شده توسط صندوق توسعه ملی برای خرید تجهیزات و به روز رسانی آزمایشگاه ها، دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تسهیلات پرداخت كنند.
طبق مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق مجلس، دستگاه ‌های موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات كشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و شوراهای اسلامی شهر و روستا مكلف شدند به گونه ‌ای اقدام و نظارت كنند كه در سال 1397 تعرفه، عوارض و بهای خدمات از جمله تعرفه و ارزش نسبی خدمات بهداشتی و درمانی و دریافتی پزشكان نظام پزشكی، مهندسان نظام مهندسی ساختمان، كشاورزی، وكلا، كارشناسان دادگستری، نظام دامپزشكی و امثال آن، غیر از موارد مصرح در این قانون افزایش نیابد، بر این اساس، افزایش هر گونه تعرفه، عوارض و بهای خدمات توسط دستگاه ‌ها و نهادهای مذكور به هر نحو ممنوع است.
تعرفه خدماتی كه توسط بخش خصوصی به استناد موارد فوق‌ الذكر ارایه می ‌شود، مشمول این بند نبوده و تعرفه آنها معادل نرخ تورم اعلامی سال 1396 بانك مركزی افزایش پیدا می كند.
تعرفه و خدماتی كه توسط بخش خصوصی به استثنا موارد فوق ارایه می شود مشمول این ممنوعیت نیست و تعرفه آنها مطابق تورم اعلامی سال 1396 قابل افزایش است.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در این مصوبه نظر دولت را تامین كردند.

**جدول 17 ردیف های هزینه ای لایحه بودجه حذف شد
جدول 17 ردیف های هزینه ای كه مربوط به بودجه برخی از موسسات آموزشی و فرهنگی بود، حذف شد، اعتبار این بخش 200 میلیارد تومان بود كه 80 درصد این اعتبار به ایثارگران برای تسهیلات و 20 درصد دیگر در اختیار تسهیلات معلولان قرار گرفت.
اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین كردند كه بر این اساس، دولت مكلف شد برای حمایت از كشاورزان در قالب جبران بخشی از یارانه سود و كارمزد سود ، تسهیلات بانكی و كمك های بلاعوض ، پرداخت یارانه ها و سایر مشوق ها را از محل طرح های كمك های فنی ‌اعتباری بخش كشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دهد.
بر اساس مصوبه دیگر این كمیسیون دولت مكلف شد، بخشی از داروهای بیماران ناباروری را مشمول بیمه سلامت قرار داده و بخشی از هزینه بیماران متابولیك، ام اس و بال ‌پروانه ای و اوتیسم را همانند بیماران خاص محاسبه و پرداخت كند.
در مصوبه دیگری اعضای این كمیسیون نظر دولت را تامین كردند كه بر اساس آن، پرداخت های سازمان های بیمه گر درمانی پایه باید برای خدمات سرپایی تخصصی حداكثر طی مدت سه ماه پس از تحویل اسناد در شهرهای زیر 100هزار نفر اجرایی شود و ارایه كنندگان خدمات در سطوح مختلف مناطق فوق در اولویت قرار گیرند.
همچنین بر اساس مصوبه دیگری، به منظور تشویق مشتریان بانك و تسویه مطالبات بانك ها و موسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی خود را تا پایان شهریورماه 97 تسویه كنند ،بانك ها مكلف هستند جرایم مربوطه را ببخشند.
تمامی احكام صادره ورشكستگی علیه بانك های رسمی كشور كه صادر شده یا استناد می شود در هر مرحله ای متوقف و برای رسیدگی هیاتی متشكل از عضو كمیسیون اصل 90 مجلس، نماینده بانك مركزی،نماینده دادستان كل كشور و نماینده دیوان عالی كشور تشكیل و تصمیم گرفته می شود، حكم آن ها لازم الاجراست.
طبق مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق مجلس كه نظر دولت تامین شد، بنیاد شهید و امور ایثارگران می تواند به تعداد چهار هزار و 500 فقره وام مسكن از محل سهمیه سال 1397 را برای ایثارگرانی كه در سنوات قبل از این تسهیلات خود را استفاده كرده اند، مجددا تخصیص دهد.
بر این اساس، كلیه دستگاه های مشمول ماده 29 برنامه ششم توسعه و ماده پنج قانون مدیریت خدمات كشوری مجاز نیستند از سپرده گذاری كوتاه و بلندمدت خود نزد بانك سود دریافت كنند و حساب های آن ها كه تحت هر عنوانی قبل از تصویب این قانون افتتاح شوند، سود آنها به حساب های اختصاصی آن ها نزد دستگاه ، واریز و به صورت 100 درصد تخصیص یافته بر اساس قانون محاسبات عمومی هزینه شود، دیوان محاسبات مجاز به رسیدگی این حساب ها است.
باتلاش كمیسیون تلفیق بررسی لایحه بودجه سال 97 كل كشور روز گذشته در این كمیسیون پایان یافت و مصوبات این كمیسیون به عنوان گزارش كمیسیون تلفیق از لایحه بودجه سال آینده برای بررسی به نمایندگان مجلس ارائه شد.
حال باید منتظر بود آیا گزارش كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تامین می كند یا پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت در هر بندی از آن یا پیشنهادهای كمیسیون های تخصصی و نمایندگان در مجلس رای می آورد.
سیام** 9121**1336
گزارش :سمیه لاری**انتشار:مهرنوش خانزائی