پايتخت كتاب ايران درمرحله داوري اوليه / اوز و شيراز بخت هاي فارس

شيراز- ايرنا- معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس گفت: طرح هاي ارائه شده نامزدهاي هاي پايتختي كتاب ايران در مرحله داوري اوليه است و پرونده شيراز و اوز از طرح هاي شايسته و بخت استان براي كسب عنوان پايتختي كتاب است.

به گزارش ايرنا، مهدي اميدبخش، شنبه 30 دي در گفت و گو با ايرنا ابراز داشت: برآيند جلسه اي كه دو ماه پيش باحضور معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد برگزار شد اين بود كه توجه استان ها و شهرهاي كشور براي كسب عنوان پايتختي كتاب ايران در سال جاري بيشتر شده است درنتيجه با رقباي بيشتري در مقايسه با سال هاي گذشته روبه رو هستيم.
وي بيان كرد: با توجه به ميزان استقبال و افزايش در خواست پيش بيني مي شود امسال حدود 40درصد افزايش مخاطب در حوزه پايتختي كتاب نسبت به قبل داشته باشيم.
وي افزود: به نظر مي رسد گزارش شيراز و اوز (مركز بخش اوز لارستان در 340 كيلومتري جنوب شرقي شيراز) با اقبال مواجه شود و اين دو شهر از استان فارس از بخت هاي اصلي كسب عنوان پايتختي كتاب باشند.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس نيز درباره پايتختي كتاب گفت:طي سه سال گذشته براي شركت در اين برنامه تلاش هاي بسياري صورت گرفته است درحالي كه در سال نخست به دليل عدم هماهنگي با نهادهاي مدني و اجتماعي و ديركرد در عقد تفاهم ‌نامه‌ هاي مختلف، موفق به شركت در كارزار نشديم در سال دوم يعني در سال 1394 توانستيم در ميان 5 شهر نخست قرار گيريم و در سال 95 شيراز توانست به رتبه سوم دست يابد و دو روستاي فهليان شهرستان ممسني و روستاي خواجه جمالي از شهرستان ني‌ريز با عنوان روستاي دوستدار كتاب معرفي شدند.
بهزاد مريدي افزود: امسال چهار نامزد معرفي كرديم و چهار تفاهم نامه نيز در اين زمينه امضا شده است. زيرساخت هاي لازم فراهم شده و نمايندگان وزارت خانه و مدير كل دفتر ترويج و توسعه كتاب و كتابخواني به شهر‌هاي مختلف سفر كرده اند.
وي بيان داشت: وضعيت مطلوبي وجود دارد و دبيرخانه دائمي در اوز، شيراز، صدرا و آباده فعال شده است؛ همچنين طرح‌هاي بسيار خوبي نيز ارائه كرده ايم.
مريدي در اين خصوص به برگزاري فعالانه برنامه جام باشگاه هاي كتابخواني اشاره كرد و همكاري نهادهاي مدني را در زمينه مشاركت در اجراي طرح ها ستود و ابراز اميدواري كرد امسال بتوانيم عنوان پايتختي را براي فارس به ارمغان آوريم.
جشنواره انتخاب پايتخت كتاب ايران برگرفته از طرح انتخاب پايتخت كتاب جهان است كه از سال 2001 ميلادي از سوي سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي سازمان ملل متحد (يونسكو) آغاز شده است.
لقب پايتخت كتاب ايران به شهري اعطا مي‌شود كه براي تقويت جايگاه كتاب و كتابخواني تلاش‌هايي درخور توجه كرده باشد.
عنوان پايتختي كتاب ايران در نخستين دوره در سال 1394 به اهواز، در سال 1395 و در دوره دوم اين جشنواره، به شهر نيشابور در استان خراسان رضوي رسيد و شيراز نيز در اين دوره باعنوان يكي از نامزد‌هاي پايتختي كتاب، موفق به كسب مقام سوم شد.
پايتخت كتاب ايران در سال 1396 نيز بندر بوشهر بود.
امسال، چهار شهر شيراز، صدرا، آباده و اوز لارستان از استان فارس نامزد كسب عنوان پايتختي كتاب براي سال 1397 شده‌اند. ‌علاوه ‌بر اين چهار شهر، ديگر شهر‌ها و روستاهاي استان فارس نيز همچون داراب، ارسنجان، رستم، ممسني، روستاهاي فهليان، نورآباد، خواجه جمالي ني‌ريز، لايزنگان داراب، امام‌ زاده بزم بوانات، ظفرآباد و خان‌زنيان شيراز و روستاي كرشكي بيرم لارستان نيز در حوزه ترويج كتاب‌خواني گام هاي در خور توجهي برداشته‌اند.
آيين انتخاب چهارمين پايتخت كتاب ايران براي سال 1397 و 10 روستا و عشاير دوستدار كتاب قرار است هشتم اسفندماه 96 در سالن اجلاس سران در تهران و با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شود.
خبرنگار: سيده سميرا متين نژاد ** انتشار دهنده: غلامرضا مالك زاده
7375 /1876

سرخط اخبار استان‌ها