سرمایه گذاری صنعتی كشور امسال بیش از 23 درصد رشد داشته است

كرج - یرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت كه از صدور جوازهای تاسیس برآورد می شود كه میل به سرمایه گذاری روند رو به رشد داشته و امسال 23 درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته ایم.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح واحد تولیدی مواد غذایی در شهرك صنعتی نظرآباد كه روز شنبه با حضور معاون اول رییس جمهوری صورت گرفت، افزود: به رغم تمام محدودیت ها، صنعت كشور به خصوص در دولت تدبیر و امید روند رو به رشد خود را طی كرده است.
وی با بیان اینكه 50 درصد از واحدهای تولیدی كشور با بالای 50 درصد ظرفیت تولید می كنند، ادامه داد: در استان البرز كه هفتمین پایگاه صنعتی ایران است، سال گذشته هزار و 256 پروانه بهره برداری جدید صادر شده كه نشان دهنده برتری قابل توجه واحدهای جدید نسبت به واحدهایی كه از دنیای مدرن عقب مانده و تعطیل شده اند، دارد.
شریعتمداری گفت: استان البرز در ماه های گذشته از رتبه بیست و هفتم به رتبه اول در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ارتقا یافته است.
وی با اشاره به اینكه این واحد صنعتی كه امروز افتتاح شد با مشكلاتی مواجه است كه باید در رفع آن اقدام كرد، افزود: یكی از معضلات اساسی واحدهای تولیدی نرخ بالای سود بانكی است چراكه با نرخ سود بالای 23 درصدی، واحدهای صنعتی با مشكل مواجه شده و نرخ بازده در واحدها پاسخگویی سود بانك ها نیست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: انتظار می رود كاهش نرخ بهره متناسب با تورم در شورای پول و اعتبار مطرح شود.
شریعتمداری تاكید كرد: موسسات مالی و اعتباری راغب به پرداخت اعتبار به واحدهای زود بازده هستند و برای واحدهای صنعتی بزرگ شرایطی را برای تسهیل به طور ویژه در نظر ندارند.
وی با بیان اینكه اشتیاق به تاسیس صنعت نشان از عملكرد و طی طریق صحیح دولت تدبیر و امید دارد، گفت: در البرز محدودیت 120 كیلومتری داریم كه نام البرز از قلم افتاده و مستثنی نشده است، ضرورت دارد با رعایت الزامات زیست محیطی البرز نیز مانند قم استثنا در زمینه احداث صنایع در شعاع 120 كیلومتر قرار گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البرز پیشتاز در فناوری های نوین است و همواره حدود 10 درصد از صادركنتدگان نمونه ما از البرز هستند. البرز چند قومیتی است و رنگین كمانی از ایران زیبا است و باید از این فرصت استفاده كرد.
1535/2098خبرنگار:مریم صوفی**انتشار دهنده:داریوش غفاری