۳۰ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۰
کد خبر: 82801408
۰ نفر
نظام آموزشي، تشكر تشكر

دو هفته نامه خط اول چاپ استان گيلان در شماره 14 ، مطلبي در قسمت يادداشت با عنوان نظام آموزشي، تشكر تشكر به قلم صاحب مقصودي منتشر كرده است.

درحاليكه لزوم آموزش ساير زبان ها به غير از انگليسي در جامعه بيش از پيش احساس مي شود، نظام آموزشي كشور ما در يك حركت عجيب، آموزش حتي همان زبان انگليسي را هم در مقاطع ابتدايي ممنوع كرده است.
امروزه و با پيشرفت فن‌آوري‌هاي روز، نياز به دانستن زبان‌هاي خارجي بيش از هر چيز ديگري نمود پيدا كرده است، يادگيري يك زبان خارجي مي‌تواند زندگي شما را به شيوه‌هاي زيادي بهبود بخشد و بر مواردي مانند سلامتي، فرصت‌هاي شغلي، رشد و توسعه‌ روابط فردي اثر بگذارد. وقتي زبان ديگري را بدانيد درهاي زيادي به روي‌تان گشوده مي‌شود تا مسير صعود را بپيماييد. در اين بين بايد به زبان انگليسي به عنوان يك زبان بين المللي و يكي از پركاربردترين زبان هاي دنيا بهاي بيشتري داده شود، چراكه از هر 5 نفر در جهان، يك نفر مي تواند به زبان انگليسي صحبت كند.
زبان انگليسي شانس شما را براي گرفتن يك شغل مناسب افزايش مي دهد زيرا يكي از مهارت هاي مهم براي كارفرمايان، دانستن اين زبان است. كار با ابزاري نظير كامپيوتر و انواع نرم افزارها مستلزم دانستن زبان انگليسي است. زبان اصلي اينترنت هم، انگليسي است و بسياري از وب سايت ها به اين زبان هستند. يادگيري بسياري از علوم و فنون و تجربيات، مستلزم دانستن زبان انگليسي است. تحصيل در بسياري از كشورها نياز به دانستن زبان انگليسي دارد. لازمه شركت در سمينارها و همايش هاي بين المللي كه فضاي مناسبي براي تبادل نظرات تخصصي و آشنايي با متخصصان مختلف دارند، زبان انگليسي است. پس از يادگيري موفقيت آميز زبان و گذراندن دوره هاي تربيت مدرس، مي توان تدريس زبان انگليسي را شروع كرد كه اين خود، داشتن يك شغل است. دانستن زبان انگليسي سبب افزايش اعتماد به نفس مي شود زيرا خود، يك مهارت مهم است.
محققان دريافته اند كه يادگيري زبان، كمك بسياري به تقويت نيمكره راست مغز مي كند و قدرت خلاقيت و نوآوري را افزايش مي دهد و همچنين سبب افزايش انعطاف پذيري ذهن و قدرت حافظه مي شود. يكي ديگر از دلايل مهم يادگيري زبان انگليسي، استفاده از آن در مسافرت هاست و دانستن زبان انگليسي كمك به مديريت زمان در سفر و كيفيت آن دارد. بسياري از منابع دانشگاهي بويژه در مقاطع بالا به زبان انگليسي است و در پژوهش ها و تحقيقات، زبان انگليسي كاربرد بسياري دارد. بنابراين يادگيري زبان انگليسي خيلي جذاب است!
و اكنون در عصري زندگي مي كنيم كه بايد تلاش كنيم علاوه بر انگليسي، آموزش ساير زبان ها را نيز آرام آرام در نظام آموزشي جا بياندازيم. اما اين سيستم آموزشي كهنه و مستهلك با افكار پوسيده، نه تنها اشتياقي به آموزش ساير زبان ها نشان نداده است بلكه طي بخشنامه اي آموزش زبان انگليسي در مقاطع ابتدايي را هم ممنوع اعلام كرده است.
انگار نظام آموزشي نمي خواهد پيشرفت كند، نمي خواهد رنگ تغيير ببيند، از زمان اولين مكتب خانه تا به امروز، از حربه نمره جهت تشويق كه نه جهت ترساندن دانش آموز براي درس خواندن بكار مي گيرد، ساليان سال است تخته سياه و نيمكت در مدارس وجود دارد، اگرچه در شهرهاي بزرگ تخته سياه به وايت برد و گچ به ماژيك تبديل شده است اما در بسياري از نقاط كشورمان همان تخته سياه و وايت برد هم وجود ندارد، حتي كلاس درس هم ندارند و در كانكس و يا فضاي باز به امر مهم تعليم و تربيت مي پردازند. از غولي به نام كنكور كه ديگر حرف نمي زنم.
حال از اين نظام آموزشي نه تنها انتظار تغيير و تحول ظاهرا نابجاست، بلكه بايد تقدير و تشكر هم كرد كه اجازه دادند زبان انگليسي در مدارس متوسطه و راهنمايي تدريس شود.
بنابراين اكنون كه همه باهم هستيم، نترسيد و فرياد بزنيد: نظام آموزشي، تشكر تشكر
2007

سرخط اخبار استان‌ها