صادرات برق به كشورهای جنوبی روی میز وزارت نیرو

تهران - ایرنا - قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل از مذاكره با كشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق به این كشورها خبر داد و گفت: در این زمینه تصمیماتی اتخاذ و اقداماتی انجام شده است.

«علیرضا دائمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: طرح اتصال شبكه برق به كشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان از مدت ها قبل در دستور كار قرار گرفته بود كه اكنون این روند جلوتر رفته و معاونت برق وزارت نیرو در این ارتباط جلسه های متعددی با كشورهای همسایه جنوبی خلیج فارس برگزار كرده است.
وی در پاسخ به این پرسش كه «به جز عمان با كدام یك از كشورهای جنوبی خلیج فارس و دریای عمان می توانیم مبادله برقی داشته باشیم؟» گفت: سیاست ما این است كه در آینده ای نزدیك به هاب انرژی الكتریكی منطقه تبدیل شویم؛ یعنی حتی فارغ از ملاحظاتی كه ممكن است وجود داشته باشد، نقش مبادله گر برق در بین همه كشورهای منطقه را ایفا كنیم.
قائم مقام وزیر نیرو افزود: چشم انداز ما این است كه برق كشورهای جنوب، شمال، غرب و شرق را به یكدیگر متصل كنیم.
وی در این زمینه ادامه داد: در فصل هایی از سال، برخی كشورهای جنوبی مثلا قطر برقی بیشتر از میزان مصرف خود تولید می كند كه در صورت اتصال ایران به شبكه برق این كشور، می توانیم برق اضافی را به اروپا ترانزیت و حق ترانزیت دریافت كنیم.
دائمی اضافه كرد: این مبادلات برقی از این جهت نیز ارزشمند است كه در زمان افزایش مصرف در ایران، می توانیم بخشی از برق خود را از دیگر كشورها تامین نماییم و به این ترتیب، از هزینه احداث نیروگاه جدید جلوگیری كنیم.
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: نگهداری، ساخت و برقراری ارتباطات برقی با كشورهای جنوبی سخت تر از مبادله با كشورهای غربی، شمالی و شرقی است چرا كه كابل های انتقال برق را باید از زیر دریا عبور دهیم اما با این حال، این طرح در دستور كار وزارت نیرو قرار دارد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **9189**
خبرنگار: اسماعیل داودی ** انتشار: فرهاد راستی