كلانتری: با استاندارد 40 سال پیش خودرو تولید نكنید/ بیماری دو میلیون نفر در برابر اشتغال دو هزار نفر

تهران-ایرنا- رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینكه امیدواریم با تصویب آیین‌نامه‌ها، قانون هوای پاك در اوایل سال 97 اجرایی شود، گفت: دستگاه ها نباید با استاندارد 40 سال پیش خودرو تولید كنند و مردم هم خود باید تشخیص دهند كه كالای آلوده‌كننده نخرند.

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی كلانتری در پیامی ویدیویی به مناسبت روز هوای پاك، نقش و وظایف دستگاه‌ها در قانون هوای پاك را تشریح و اظهار كرد: خوشبختانه مجلس قانون هوای پاك را در مرداد ماه امسال تصویب كرد. آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون قرار بود ظرف شش ماه نوشته شود و به تصویب دولت برسد اما متاسفانه به دلیل آنكه محیط زیست باید آیین‌نامه‌های اجرایی را توسط دستگاه‌های مختلف هماهنگ كند، این آیین‌نامه‌ها هنوز به دولت ارسال نشده است.
كلانتری با اشاره به اینكه امیدواریم تا پایان بهمن ماه امسال بتوانیم آیین‌نامه‌ها را به دولت ارسال كنیم، تصریح كرد: اگر این آیین‌نامه‌ها تا پایان سال تصویب شود قانون هوای پاك از اول سال 97 اجرایی می‌شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بخش‌هایی از قانون هوای پاك در مصوبات دولت طی سال‌های 90، 93 و 95 اجرایی شد ولی باید هر چه سریعتر حالت قانونی به خود بگیرد. ما از مسئولان ذیربط در سازمان حفاظت محیط زیست خواستیم كه با دستگاه‌های اجرایی هماهنگی بیشتری داشته باشند چراكه هرچه بیشتر مشاركت آن‌ها در این قانون جلب شود، تصویب آیین‌نامه‌های قانون هوای پاك در دولت راحت‌ترصورت می‌گیرد.
معاون رییس‌جمهور با بیان اینكه اگر این آیین‌نامه‌های اجرایی تا پایان سال در دولت تصویب و به دستگاه‌ها ابلاغ شود، كمك بزرگی به بهبود وضعیت هوای كلان شهرها و تهران می‌شود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید این آیین‌نامه‌ها را جمع‌آوری كند و به تصویب دولت برساند كه در حال حاضر در این مرحله هستیم.
كلانتری با اشاره به اینكه مرحله دوم كه مرحله پایش دستگاه‌ها در جهت اجرای قانون هوای پاك است، اظهار كرد: این مرحله بسیار مهم است و دستگاه‌هایی كه خلاف قانون اقدام كنند با آن‌ها برخورد و جلوی فعالیت آلوده‌كننده‌شان گرفته می‌شود.

***مردم كالاهای آلوده‌كننده محیط زیست نخرند
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش و حقوق مردم در قانون هوای پاك تصریح كرد: از خودروهایی كه آلوده‌كننده هستند و ساخت آنها كماكان در چارچوب سیاست‌های دولت ادامه می‌یابد به بهانه اشتغال نباید حمایت كرد. ما می‌گوییم كه خودروی آلاینده نباید ساخته شود ولی در پاسخ به ما می‌گویند كه 2000 نفر در این بخش شاغل هستند، خوب اگر 2000 نفر بیكار شوند بهتر است یا اینكه دو میلیون نفر آلوده به بیماری شوند؟ مردم خود باید تشخیص دهند كه كالای آلوده‌كننده محیط زیست نخرند و در مقابل كالاهای غیراستاندارد مقاومت كنند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه سلامتی مردم یك اصل در زندگی است و اشتغالی كه سبب شود سلامتی مردم سلب شود، اشتغال ناقصی است، گفت: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست معرفی كالای غیراستاندارد به مردم است.
وی در پایان گفت: وظیفه اصلی محیط زیست، آموزش حقوق شهروندی در حوزه محیط زیست به مردم است. دستگاه‌های ذیربط نیز باید خود را اصلاح كنند و با استاندارد 40 سال پیش خودرو تولید نكنند.
علمی**2038**
دریافت كننده: درنا محمدیان*ناشر:كاردان