اولویت با پژوهش های كارآفرین است/تدوین برنامه عملیاتی پژوهشی

تهران- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیر طوسی با اشاره به اهمیت تولید علم و اشتغال در پی پژوهش گفت: اولویت دانشگاه در انجام پژوهش هایی است كه به كارآفرینی منجر شود.

دكتر جعفر روشنیان كه به تازگی به معاونت پژوهش و فناوری این دانشگاه منصوب شده است؛ استاد گروه دینامیك پرواز و كنترل دانشكده هوافضاست و سابقه معاونت پژوهش و فناوری و مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه را در كارنامه كاری خود دارد.
وی دانش آموخته مهندسی مكانیك از دانشگاه خواجه نصیر طوسی در مقطع كارشناسی و رشته مهندسی هوافضا، دینامیك پرواز و كنترل در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری از دانشگاه دولتی روسیه است و پیش از این به عنوان استاد برتر و محقق برتر دانشگاه نیز معرفی شده است.
روشنیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد برنامه های آتی معاونت پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت: در حوزه پژوهش مراحلی را پشت سر گذاشته و به موفقیت هایی به ویژه در حوزه تولیدات علمی رسیده ایم.
وی ادامه داد: این تولیدات در سطح بالایی قرار دارد؛ اما در بخش هایی كمتر كار كرده ایم؛ مانند فناوری، اشتغال و كارآفرینی. ثمره برنامه ها باید طوری باشد كه دانش آموخته ها به كارآفرین تبدیل شوند.
روشنیان افزود: محور همه برنامه ها انجام پژوهش هایی است كه به كارآفرینی منجر شود و با اینكه از قبل هم این رویكرد وجود داشته است؛ با جدیت بیشتری دنبال می شود.

***پژوهش خوب باید تولید علم و اشتغال كند
استاد دانشكده مهندسی هوافضای دانشگاه خواجه نصیرطوسی در مورد اینكه آیا پرداختن به پژوهش برای كارافرینی منجر به كاهش تولیدات علمی در قالب مقاله و رتبه دانشگاه نخواهد شد، توضیح داد: اگر به سمت فناوری و اشتغال در حوزه هایی حركت كنیم كه شامل نوآوری نیز هست، یعنی تولید علم را كارافرینی تركیب كنیم مقالات و تولید علمی كاهش نمی یابد ولی اگر پژوهش ها به مسائل روزمره مردم نپردازد نتیجه بیكاری دانش آموخته ها و عقب بودن تولیدات صنعتی كشور از دیگر كشورهاست.
وی تصریح كرد: بنابراین پژوهش خوب باید طوری مدیریت شود كه تولید علم، اشتغال تولید كند. ضمن اینكه تولید علم غیر از تولید مقاله مصادیق دیگری مانند ثبت اختراع و ابداع هم دارد و در تولید علم نباید نگاه خود را به تولید مقاله محدود كنیم.
روشنیان در مورد فاصله ای كه بین صنعت و دانشگاه وجود دارد توضیح داد: در همه دانشگاه های خوب كشور اساتید و نمونه های موفقی داریم كه توانسته اند نیازهای صنعت را بشناسند و برای حل مشكلات صنعت پیشنهادهایی بدهند، اگر این ارتباط به شكل صحیحی تعریف شود و استاد دانشگاه فكر نكند تحقیق دانشگاهی انجام می دهد و صنعت با دید مثبت تری به دانشگاه نگاه كند فاصله بین این دو نهاد از بین می رود.
وی با اشاره به پیشرفت ها در صنعت هوافضا افزود: برای نمونه در صنعت هوافضا كه به دانشگاه اعتماد شد اكنون كشور صاحب فناوری ساخت و پرتاب ماهواره است، هوافضا از قله های فناوری است و اگر از این نمونه های موفق برای دانشگاه و صنعت استفاده كنیم با نرخ مناسبی جلو خواهیم رفت.

***اولویت های پژوهشی را تعیین می كنیم
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیر در مورد اینكه آیا برای انجام پژوهش ها اولویت هایی در نظر خواهید گرفت گفت: اولین هدف تنظیم برنامه علمیاتی پژوهشی درازمدت و میان مدت است كه از هر حوزه ای می خواهیم با توجه به مسائل كشور مانند انرژی، هوافضا، شیمی و غیره اولویت های خود را مشخص كند.
وی تصریح كرد: بعد از تنظیم این برنامه اولویت های پژوهشی دانشگاه مشخص شده و بر اساس آن حركت خواهیم كرد.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me