وضعيت هشدار در مهران / غلظت ريزگردها به سه برابر حد مجاز رسيد

ايلام - ايرنا - معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست: غلظت ريزگردها در مهران به خاطر نفوذ توده گرد و غبار به سه برابر حد مجاز رسيده و همزمان با روز ملي هواي پاك آسمان اين شهرستان تحت نفوذ توده ريزگردهاي عربي غبارآلود است.

علي طاهر سارايي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: به علت ورود ريزگردها به شهرستان مهران ميزان ذرات معلق در هواي اين شهرستان به سه برابر حد مجاز رسيده است.
وي افزود: روند فعاليت اين توده كه از سمت بيابان هاي عراق به نوار مرزي استان وارد شده در شهرستان مهران افزايشي است و ميزان ذرات معلق در هواي ساير شهرستان هاي استان عادي است.
معاون محيط زيست ايلام با يادآوري اينكه حد مجاز ذرات معلق در هوا 150 ميكروگرم بر متر مكعب است، تاكيد كرد: از ابتداي سال جاري تاكنون 41 روز آلوده ناشي از گرد و غبار در استان ايلام ثبت شده است.
به گزارش ايرنا، نوشيدن شير فراوان، خارج نشدن از منزل، استفاده از ماسك فيلتردار، خودداري از انجام ورزش هوازي و كار در هواي آزاد از جمله سفارش هاي مكرر مركز بهداشت استان ايلام به عموم مردم به ويژه گروه هاي در معرض خطر شامل جانبازان شيمايي، بيماران سرطاني، قلبي عروقي، ريوي، زنان باردار، مادران شيرده، افراد كهنسال و كودكان براي ايمن ماندن از آثار منفي ريزگردها است.
استان ايلام بيش از يك دهه است كه با پديده ريزگردهاي عربي كه از سمت بيابان هاي كشورهاي عراق، سوريه و عربستان وارد مرزهاي كشور مي شود مواجه است و توده هاي ريزگردها در اين سال ها خسارت هاي زيادي را به استان ايلام وارد كرده است.
حد مجاز غلظت آلاينده ها 150 ميكرو گرم بر متر مكعب است.
استان ايلام سال گذشته با كاهش محسوس بارش هاي جوي مواجه بود و بر خلاف بارش هاي چشمگير سال زراعي 95 - 94، با توجه به كاهش محسوس بارش ها در سال زراعي 95 -96 از منظر هواشناسي استان ايلام در وضعيت خشكسالي بوده است.
خبرنگار: زهرا موسوي ** انتشاردهنده: حسن كهزاديان
7172/6119