برنامه بانك مركزی برای ارائه مدل‌ جدید پرداخت با بستر تلفن همراه

تهران- ایرنا- مدیر اداره نظام های پرداخت بانك مركزی با اشاره به انجام تراكنش با تلفن همراه، گفت: این تراكنش‌ها برخط است و برای حفظ منافع و صیانت از اطلاعات مشتریان باید مدل‌های جدید پرداخت با تلفن همراه شكل گیرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پژوهشكده پولی و بانكی، «محمد بیگی» یكی از مشكلات اصلی پرداخت كشور را انجام پرداخت های ریز دانست و عنوان كرد: با توجه به هزینه بالای تراكنش های برخط لازم است اقداماتی برای خروج این تراكنش ها از حوزه برخط به برون خط انجام شود.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانك مركزی افزود: با توجه به ضریب نفوذ بالای تلفن همراه به عنوان ابزار هوشمند و در دسترس مشتریان برنامه ریزی لازم برای استفاده حداكثری از این زیر ساخت با معرفی تراكنش های مبتنی بر نشان گذاری در سال جدید انجام شده اما برای گسترش و تعمیم این ابزار نیازمند ایجاد هماهنگی بین تمام ذینفعان و تدوین استاندارد ها هستیم.
بیگی با بیان اینكه موضوع هوشمند سازی كارت های بانكی از دو جنبه حائز اهمیت است، خاطر نشان كرد: زیر ساخت های شبكه بانكی كشور باید توان تولید و پردازش تراكنش های صادره از ابزار هوشمند را داشته باشد و دوم اینكه تعامل پذیری بین ذینفعان برای پردازش تراكنش های یكدیگر نیازمند تدوین مشخصات استاندارد های واحدو یكسانی در شبكه پرداخت است.
وی تاكید كرد: استفاده از موبایل می تواند به سرعت پیشرفت هوشمند سازی كارت ها كمك كند چرا كه می توان از فضای امن آن برای نگهداری اطلاعات حساس بهره مند شد و علاوه بر این انجام تراكنش برون خط به سادگی امكان پذیر خواهد بود. البته باید توجه داشت كه بانك مركزی امسال با معرفی بازیگران جدید نظیر پرداخت ساز و پرداخت بان در تلاش است كه چارچوب های كلان فعالیت در این حوزه را ترسیم كند.
این مقام مسوول در بانك مركزی تصریح كرد: ابزار موبایل محیط مناسبی برای ایجاد كیف الكترونیك برای مشتریان شبكه بانكی است چرا كه در این صورت نیازی به همراه داشتن كارت برای پرداخت های برخط و برون خط وجود ندارد البته این به این معنی نیست كه در آینده نزدیك كارت ها كنار گذاشته می شوند بلكه مشتریان در واقع حق انتخاب خواهند داشت.
وی گفت: موضوع امنیت در پرداخت از خط قرمزهای بانك مركزی وشبكه پرداخت كشور است و همواره به دنبال این هستیم كه در پرداخت و ارایه خدمات جدید و امنیت در پرداخت تعادل ایجاد كنیم و برای ایجاد امنیت ابزار و زیر ساخت باید توامان مورد توجه قرار گیرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9189**2025
تنظیم: اسماعیل داودی ** انتشار:كاردان

سرخط اخبار اقتصاد