۲۸ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۴۸
کد خبر: 82800205
۰ نفر
تدوين پروتكل مداخلات معنوي در بهبود بيماران سرطاني

تهران - ايرنا - قائم مقام مركز تحقيقات سلامت معنوي دانشگاه علوم پزشكي ايران به تاثير مطلوب معنويت بر روند بهبودي بيماران سرطاني اشاره كرد و گفت: پروتكل مداخلات معنوي در بهبود اين بيماران تدوين شده و مورد تائيد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي هم قرار گرفته است.

دكتر مهرداد كاظم زاده عطوفي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: اين پروتكل براساس نتايج مطالعات علمي اين مركز و مطالعات بين المللي تهيه شده تا بيماران سرطاني روند درماني مطلوب تري را سپري و به بهبودي برسند.
وي به نتايج مطالعات انجام شده در خصوص تاثير معنويت بر روند بهبودي اشاره كرد و گفت: بهبودي بيماران هم در مطالعات اين مجموعه و هم در بررسي هاي بين المللي به اثبات رسيده است.
قائم مقام مركز تحقيقات سلامت معنوي دانشگاه علوم پزشكي ايران بيان كرد: مطالعه اي كه توسط همكاران اين مركز انجام شده، نشان مي دهد كساني كه در حين روند درمان از مداخلات معنوي بهره گرفته اند، تجربه آرامش بيشتري در فرايند درمان خود داشته و به بهبودي دست يافته اند.
كاظم زاده ادامه داد: در اين مطالعه، همكاران ما در كنار تيم درماني قرار گرفتند و با بهره گيري از ابزارهاي مداخله اي معنوي، آرامش لازم را براي روند بهتر بهبودي فراهم كرده اند.
وي اظهار كرد: سازمان بهداشت جهاني هم تاكيد دارد كه انسان علاوه بر ابعاد جسمي، روان شناختي و اجتماعي يك بعد معنوي هم دارد و براين اساس توجه به ابعاد معنوي جز حوزه هاي سلامتي است.
قائم مقام مركز تحقيقات سلامت معنوي دانشگاه علوم پزشكي ايران اظهار كرد كه در حال تدوين پروتكل مداخلات معنوي در پيشگيري از ايدز در نوجوانان هستيم كه با اين اقدام مي توان از شيوع اين بيماري در جامعه پيشگري كرد.
وي اظهار كرد كه براي پيشگيري از بيماري ايدز در بين نوجوانان، ابزارهايي را طراحي خواهيم كرد تا اين افراد وارد رفتارهاي پرخطر نشوند و اين اقدام سبب كاهش اين بيماري در جامعه خواهد شد.
كاظم زاده گفت: مداخلات معنوي سبب بهبودي يا كاهش تالمات جسمي و روحي برخي از بيماري ها مي شود و روند درمان آنها را تسريع مي كند اما اينكه روند اين بيماري چه مقدار به تاخير مي افتد نياز به مطالعات طولاني تر دارد.
علمي ** 1201 *1436*
خبرنگار: عبدالكريم جبارپور** انتشار:داود پورصحت*