كرمان رتبه اول اقامتگاههاي بوم گردي در كشور را دارد

كرمان - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: وجود 180اقامتگاه از مجموع 400 اقامتگاه بوم گردي كشور در اين استان قرار دارد كه اين امر كرمان را در رتبه نخست قرار داده است .

به گزارش ايرنا، محمود وفايي روز پنجشنبه در همايش توجيهي و كارگاه هاي آموزشي توسعه كسب و كارهاي بومي و سنتي افزود: 150 اقامتگاه بوم گردي در استان فعال است و گردشگران براي اقامت در استان كرمان دغدغه اي ندارند.
وي بيان كرد: بيش از پنج هزار روستا در استان كرمان داريم و اقبال گردشگران داخلي و خارجي به سمت اقامتگاههاي بوم گردي زياد است و نياز داريم سامانه استاندارد سازي آنها را اجرا كنيم.
وي تاكيد كرد: استان كرمان علاوه بر جاذبه هاي تاريخي و طبيعي فراوان داراي اقليم هاي متفاوتي است و گردشگري به عنوان محور توسعه مي تواند در بحث اقتصاد مقاومتي نقش آفريني كند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان تصريح كرد: وقت آن فرا رسيده كه به ايرادات و انتقادات در حوزه بوم گردي پاسخ بدهيم و اقامتگاه هاي بوم گردي با ساختار مناسب و متناسب با فلسفه اين اماكن ساماندهي شوند.
وي با بيان اينكه در بحث اقامتگاههاي بوم گردي بايد به سه نكته توجه كنيم گفت: نكته اول اين است كه بايد در اقامتگاهها، شيوه ارائه خدمات متناسب با فرهنگ، اقليم و رسوم منطقه باشد.
وفايي افزود: اقامتگاههاي بوم گردي بايد به مقوله بهداشت توجه ويژه اي داشته باشند و همچنين نمادي از توجه به محيط زيست باشند.
وي تصريح كرد: اقامتگاههاي بوم گردي به بحث صنايع دستي ورود پيدا كنند و بخشي را براي ارائه و فروش اختصاص دهند.
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن استان كرمان نيز در اين همايش گفت: بيشترين اقامتگاههاي بوم گردي در كشور را داريم و افزايش بسيار خوبي در اين حوزه در سالهاي اخير داشتيم.
سيد مهدي طبيب زاده افزود: خوشحاليم كه بحث استاندارد سازي و آموزش از كرمان شروع مي شود و متاسفانه همواره افت كميت پس از مدتي براي واحد هاي خدماتي را شاهد هستيم.
وي با بيان اينكه گردشگري از پيشران هاي استان است تصريح كرد: اتاق بازرگاني اولين سازماني است كه طرح جامع گردشگري را با يكي از شركت هاي معتبر خارجي انجام مي دهد.
اولين همايش توجيهي و كارگاه هاي آموزشي توسعه كسب و كارهاي بومي و سنتي مختص مديران اقامتگاههاي بوم گردي استان كرمان با حضور كارشناسان و فعالان اين حوزه در اتاق بازرگاني كرمان برگزار شد.
همچنين دراين همايش از فعالان و مديران واحدها نمونه بوم گردي استان با اهداي لوح و تنديس تقدير گرديد.
استان كرمان با هفت اثر ثبت جهاني، 700 اثر ثبت ملي و از مقاصد مهم گردشگري استان كرمان به شمار مي رود.
خبرنگار:داود رجبي بهجت** انتشار: بهنام احمدي *
7437/ 5054

سرخط اخبار استان‌ها