كاهش 1.5 میلیون نفری بی سوادان كشور

ارومیه- ایرنا - معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان سواد آموزی كشور گفت: نرخ رشد باسوادی در كشور از سال 1390 تا 1395 با 14 برابر افزایش به 2.85 درصد رسید و موجب كاهش 1.5 میلیون نفری از جمعیت بی سواد كشور شد.

به گزارش ایرنا علی باقرزاده شامگاه چهارشنبه در شورای آموزش و پرورش آذربایجان غربی افزود: این در حالی است كه نرخ باسوادی كشور در طول سال های 1386 تا 1390 تنها حدود 2 دهم درصد رشد داشت.
وی به افزایش تعداد بی سوادان در 12 استان در بین سال های 1386 تا 1390 اشاره كرد و ادامه داد: بر اساس سرشماری ها تعداد بیسوادان در بین این سال ها حدود 400 هزار نفر افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: در راستای پشتیبانی و رفع مشكلات موجود در مسیر ریشه كنی بیسوادی از ابتدای دولت یازدهم هشت جلسه در سطح ملی تشكیل شده و بیش از 2 هزار مصوبه برای حمایت و پیشبرد برنامه های سواد آموزی در كشور تمهید شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تفاهم نامه های جهانی برای ریشه كنی بیسوادی اظهار كرد: بین سال های 2000 تا 2015 میلادی 180 كشور دنیا سند جهانی آموزش برای همه را امضا و برای تحقق اهداف برنامه ریزی كردند ولی با تمام برنامه ریزی ها میانگین نرخ باسوادی دنیا فقط یك درصد افزایش یافت.
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: مطالعات نشان می دهد كه باید نظام آموزش محور را به سمت سیستم آموزشی جامعه محور سوق داد.
تقی كهوریان بیان كرد: پژوهش محوری را دانشگاهها برعهده دارند و باید در راستای تكمیل این زنجیره پژوهش سراها را در آموزش و پرورش توسعه دهیم تا آینده سازان و محققان آینده، كارشان را از اولین بسترها كه آموزش و پرورش است، آغاز كنند.
فرماندار ارومیه نیز در این جلسه اظهار كرد: تراكم بالای تعداد دانش آموزان در این شهرستان به علت رشد جمعیت و مهاجرت ها مشهود بوده و این شرایط نسبت به 10 سال گذشته حادتر شده است.
عباس حسن خانی بیان كرد: شوراهای آموزش و پرورش در حوزه قانون توانمند هستند اما تمركز گرایی شدید آموزش و پرورش باعث شده تا دست مدیران بسیار بسته باشد.
وی اظهار كرد: تصمیم گیری ها و حل مشكلات آموزشی هر استان باید در داخل استان باشد ولی قوانین دست و پا گیر آموزش و پرورش اجازه تحول را نمی دهد.
در ششمین جلسه از شورای آموزش و پرورش اذربایجان غربی از شوراهای فعال در مناطق با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.
به گزارش ایرنا براساس آمارها در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر از افراد 10 تا 49 ساله در كشور بیسواد مطلق هستند كه از این بین، ٦٣ درصد را بانوان و ٣٧ درصد را مردان تشكیل می دهند.
7125/2093
خبر: طاهره نوید آرین ** انتشار: صابر چهرقانی