رئیس اتاق بازرگانی ایران: به یك نهاد یا ابروزراتخانه برای تصمیم گیری در خصوص كل مسائل اقتصاد كشور نیازمندیم

مشهد- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران گفت: دستگاههای اقتصادی در ایران منفصل از هم و گاه در مقابل یكدیگر عمل می كنند و این وضعیت نمی تواند منافع اقتصادی ما را تامین كند لذا به یك سازمان، نهاد یا ابروزراتخانه نیاز داریم كه به صورت یكجا در خصوص كل مسائل اقتصادی تصمیم گیری كند.

غلامحسین شافعی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: این تجربه در كشورهای دیگر كه در گذشته نه چندان دور با ایران از لحاظ توسعه یكسان بوده اند ولی هم اینك جزو كشورهای توسعه یافته دنیا هستند آزمون خود را پس داده است.
وی ادامه داد: بطور مثال در چین كمیسیون ملی توسعه و اصلاحات، در تایوان شورای برنامه ریزی و توسعه اقتصادی، در سنگاپور هیات توسعه اقتصادی، در كره جنوبی هیات برنامه ریزی اقتصادی و در مالزی سازمان توسعه صنعتی بدین منظور تشكیل شد. این نهادها همگی نهادهای فراقوه ای هستند كه در مورد مسائل اقتصادی كشورشان تصمیم نهایی را می گیرند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران گفت: اتاق بازرگانی پیشنهاد داده هیات امنای این نهاد از كارشناسان تحصیل كرده و مجرب دولت، نمایندگان مقام معظم رهبری، نمایندگان قوای سه گانه، نمایندگان جامعه دانشگاهی در سه رشته علوم اقتصادی، فنی و علوم اجتماعی، نمایندگان مدیران تولیدی بخش خصوصی كه توسط اتاق بازرگانی و تشكلهای دیگر این بخش معرفی می شوند و نمایندگان كارگران تشكیل شود.
وی افزود: اتاق بازرگانی معتقد است از طریق اختیاراتی كه در اصل 110 قانون اساسی درج شده می توان این نهاد را به وجود آورد اما تاكید داریم در صورت تشكیل این نهاد به هیچوجه نمایندگان دانشگاه و بخش خصوصی نباید تعدادشان از بقیه اعضا كمتر باشد.
شافعی ادامه داد: تجربه شورای عالی امنیت ملی كشور در بخش امنیتی تجربه موفقی از یك نهاد فراقوه ای و فراوزراتی است كه می تواند از آن در این زمینه بهره برداری شود.

* تكثرگرایی در صنایع اشتباده است
وی همچنین گفت: نگاهی كه گمان می كند تكثرگرایی در صنایع نشانگر توسعه می باشد اشتباه است. در صنایع كوچك و متوسط فرزندان فراوانی در كشور ما متولد اما بی مادر رها شده اند كه به این معناست كه در سیاستهای كلان، بلندمدت و تدوین راهبردهای منجسم هنوز دچار مشكل هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران افزود: در ایران هم اكنون 49 واحد خودروسازی دارای پروانه بهره برداری در صنعت خودروسازی وجود دارد و 32 واحد هم در حال ساخت است. اگر همه اینها ساخته شوند در آینده ایران دارای 81 واحد در این زمینه خواهد بود. این در حالی است كه كشور آلمان در كل 12 واحد خودروسازی، اسپانیا 10 واحد، فرانسه هشت واحد، ژاپن 11 واحد، كره جنوبی و ایتالیا هر كدام پنج واحد خودروسازی دارند.
وی ادامه داد: در صنعت سیمان هم 73 واحد دارای پروانه بهره برداری در كشور وجود دارد كه 92 واحد آن در حال گرفتن پروانه هستند كه روی هم رفته می شود 165 واحد كارخانه سیمان. این در حالی است كه كره جنوبی با سه برابر ظرفیت تولید سیمان ایران تنها 10 واحد تولید این محصول را دارد.
شافعی گفت: 177 واحد موتورسیكلت سازی در ایران وجود دارد و 33 واحد هم در حال گرفتن پروانه هستند كه در مجموع می شود 210 واحد در حالی كه جمع كشورهای اندونزی، تایوان، تركیه، عربستان، پاكستان، هند، ویتنام، تایلند، بنگلادش، فیلیپیبن، چین، ژاپن، كره و مالزی 82 واحد موتورسیكلت سازی دارند و همین داستان در صنایع فرش ماشینی، و تلویزیون و فولاد هم وجود دارد.
وی افزود: در شرایط كامل رونق اقتصادی هم امكان ندارد كه این صنایع بتوانند با ظرفیت كامل كار كنند و قیمت تمام شده كالاهایشان رقابتی شود لذا ظرفیت سنجی و اولویت بندی در توسعه صنایع در ایران مساله بسیار مهمی است.

* زعفران و آبیاری كشاورزی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران همچنین گفت: در برخی كالاهای كشاورزی از جمله زعفران، زرشك و عناب وضعیت بی نظیری داریم اما در طول تاریخ در مورد زعفران تنها تحولی كه ایجاد كردیم این است كه بسته بندیها مقداری زیبا و شكیلتر شده این در حالی است كه امروز در بازار مصرف زعفران و زرشك استفاده از این كالاها در صنایع دارویی و بهداشتی خیلی مورد توجه است و ما هنوز در این حوزه هیچ گامی بر نداشته ایم.
وی افزود: اتاق بازرگانی از طریق شورای ملی زعفران بسیار پیگیری كرده تا بتواند این كالا را به مصرف كننده نهایی متصل كند و واسطه های زیادی را كه وجود دارند و بیشتر ارزش افزوده هم نصیب آنها می شود از میان بردارد.
شافعی ادامه داد: پیش از این هم پیشنهاد كردیم كه معرفی یك برند ملی زعفران ایران در بازارهای جهانی یكی از عواملی است كه می تواند ما را به مصرف كننده نهایی وصل كند. طرحهای زیادی در این زمینه تهیه شده و در مجلس در حال پیگیری است. وزارت جهاد كشاورزی هم چندین سال است طرح جامع زعفران را تهیه كرده و به تصویب رسانده اما به دلیل فقدان بودجه كافی هنوز پیاده نشده است.
وی به مساله كمبود آب نیز اشاره و بیان كرد: اتاق بازرگانی با توجه به مذاكراتی كه در سطح بین المللی دارد تلاش می كند برای استانهای خراسان، كرمان، یزد و حتی برخی استانهای غربی به عنوان اولویت استفاده از طرحهای نوین آبیاری را انتقال دهد. با مشكل كمبود آب مواجهیم اما نوع استفاده از آب برایمان مهمتر است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران گفت: وسعت زمینهای تجهیز شده برای زراعت آبی در ایران 9 میلیون و 600 هزار هكتار است. در مقابل این مقدار زمین میزان صادرات محصولات كشاورزی ما 6.4 میلیارد دلار است. این در حالی است كه تركیه با پنج میلیون و 250 هزار هكتار زمین 16.6 میلیارد دلار، كره جنوبی با 753 هزار هكتار زمین 11.2 میلیارد دلار و نیز مالزی فقط با 380 هزار هكتار زمینهای تجهیز شده برای زراعت آبی 25.5 میلیارد دلار صادرات محصولات دارند.
وی افزود: این آمار یعنی بهره گیری مناسب و استفاده از فناوریهای روز دنیا در مورد آب می تواند هم مشكل بحران آن را به میزان قابل توجهی پائین آورد و هم می تواند بهره وری از زمینها را تا چندین برابر افزایش دهد.
خبرنگار: كامیار اسماعیل پور **انتشار: حسین كریم زاده
1922/1858

سرخط اخبار استان‌ها