برگزيدگان هفتمين جايزه دكتر فتح الله مجتبايي معرفي شدند

تهران-ايرنا- هفتمين جايزه دكتر فتح الله مجتبايي به بهترين پايان نامه دوره دكتري در رشته هاي زبان و ادبيات فارسي و اديان و عرفان در سال 95 اهدا شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين آيين عصر سه شنبه با حضور فتح الله مجتبايي، ضياء موحد، علي اصغر محمدخاني، تقي پورنامداريان، محمدجعفر ياحقي، مريم مشرف و جمعي از اساتيد زبان و ادبيات فارسي، فلسفه و عرفان در مركز فرهنگي شهر كتاب برگزار شد.
رساله‌هاي «نقش تقابل‌ها در ساختار، بلاغت و زيبايي‌شناسي مثنوي (با تكيه بر دفتر اول و دوم)» نوشته‌ لاله معرفت به راهنمايي تقي پورنامداريان از دانشگاه خوارزمي و «بررسي ساختار اسطوره‌اي حماسه‌هاي پهلوانان خاندان سام» نوشته‌ ليلا حق‌پرست به راهنمايي محمدجعفر ياحقي از دانشگاه فردوسي مشهد در هفتمين جايزه دكتر فتح الله مجتبايي برگزيده شدند.
همچنين در اين آيين از رساله‌ «ريشه‌يابي اقوال صوفيه در نوبت ثالثه‌ كشف‌الاسرار ميبدي» نوشته‌ بهدخت نژادحقيقي به راهنمايي مريم مشرف از دانشگاه شهيدبهشتي تقدير شد.
در اين آيين كه به همت دكتر فتح‌الله مجتبايي، مركز فرهنگي شهركتاب و بنياد فرهنگي تركمان برگزار شد، به برگزيدگان لوح تقدير، نشان جايزه، سه سكه‌ بهار آزادي و به رساله‌ تشويقي لوح تقدير، نشان جايزه و يك سكه‌ بهار آزادي تعلق گرفت.
فتح‌الله مجتبايي، ضياء موحد، حسين معصومي‌همداني، شهرام پازوكي و علي‌اصغر محمدخاني هيات داوران جايزه دكتر فتح الله مجتبايي هستند كه در اين دوره علاوه بر 2پايان‌نامه‌ برگزيده، يك پايان‌نامه را نيز مستحق تشويق دانستند.
پايان‌نامه‌‌ برگزيده به همت انتشارات هرمس به صورت كتاب منتشر مي‌شود.
همچنين در اين آيين كتاب هاي «سنت تصحيح متن در ايران پس از اسلام» نوشته‌ مجتبي مجرد، «بلاغت ساختارهاي نحوي در تاريخ بيهقي» نوشته‌ ليلا سيدقاسم و «گفتار و كردار امام علي (ع) در مفاهيم عرفاني تا سده‌ پنجم» نوشته‌ زهرا ابراهيمي كه در سال‌هاي گذشته برگزيده‌ جايزه‌ دكتر مجتبايي بوده‌اند، رونمايي شد.
جايزه‌ دكتر فتح‌الله مجتبايي هر ساله در دي ماه به بهترين پايان‌نامه‌ دوره‌ دكتري در زمينه‌هاي «اديان و عرفان» و «زبان و ادبيات فارسي» با هدف ارتقاي علمي و تشويق دانشجويان دوره‌ دكتري در اين رشته‌ها اهدا مي‌شود.
ارزيابي كيفي رساله‌هاي دانشجويان مقطع دكتري، شناسايي آسيب‌ها در اين حوزه، كمك به رفع آنها و ايجاد بستري مناسب براي ارتقاي سطح كيفي رساله‌ها از ديگر اهداف اين جايزه‌ است.
دكتر فتح‌الله مجتبايي، نويسنده، مترجم و عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي و دايره‌المعارف بزرگ اسلامي است، وي دي ماه 1389 در مراسم بزرگداشت خود در مركز فرهنگي شهر كتاب، پيشنهاد برگزاري جايزه‌اي را در حوزه‌ فرهنگ و ادب ايران داد كه از سال 1390 به همت موسسه شهر كتاب جايزه اي با نام اين استاد و پژوهشگر در حوزه زبان و ادبيات فارسي و اديان و عرفان اختصاص داده شد.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار:معصومه جوان معبودي**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348

سرخط اخبار فرهنگ