آیت الله جوادی آملی: تعهد به اسناد بین المللی از پیام های قرآن است

قم - ایرنا - آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: قرآن كریم دارای پیام های گسترده ای است و در سطح جهانی به مسلمانان می آموزد به تعهدات بین المللی خود پایبند باشید.

به گزارش ایرنا، وی روز سه شنبه در دیدار معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در قم افزود: همان گونه كه قرآن برای مسلمانان در داخل امت اسلامی و نحوه ارتباط آن ها با سایر موحدان پیام دارد، در سطح بین المللی نیز برای همه انسان ها ارزش قائل است و به مسلمانان تاكید می كند به تعهدات خود پایبند بمانید.
آیت الله جوادی آملی بیان كرد: از این موضوع می توان اهمیت حقوق بشر و حقوق شهروندان را در پیام های قرآن دریافت و دانست اگر تعهدی را امضا می كنیم باید به آن وفادار بمانیم، این مساله همچنین ابعاد مختلف برجام و سایر پیمان های بین المللی ایران با جهان را نیز روشن می كند.
وی ادامه داد: ایران اسلامی در این سال ها كار بزرگی را انجام داد كه تمام مردم دنیا در آن مانده اند؛ ملت ما این كارها را بر اساس آموزه های قرآن كریم و عترت اهل بیت (ع) انجام داد نه بر اساس الگو گیری از شرق و غرب.
آیت الله جوادی آملی گفت: امروز به یك حماسه سرا همچون فردوسی نیاز داریم تا حركت بزرگ ملت ایران در این سال ها را كه حقیقت داشت نه افسانه، به رشته تحریر درآورد؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید این حماسه ملت ایران را كه برگرفته از پیام های قرآن و عترت بود در مقام عمل زنده نگاه دارد.
وی بیان كرد: دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب انواع توطئه های داخلی و خارجی را علیه ملت ایران به كار بردند و جنگ هشت ساله را با این همه خسارت به ما تحمیل كردند، اما با این حال زمانی كه قطعنامه پایان جنگ تعیین شد و امام راحل آن را قبول كردند، ایران اسلامی پای تعهد خود ایستاد و با وجود حمایت صدام از منافقین در جریان عملیات مرصاد كه پس از قطعنامه رخ داد، ایران در جریان حمله نظامی آمریكا به عراق با این كشور وارد جنگ نشد و به قطعنامه عمل كرد.
وی ادامه داد: این شرف ایرانی است كه با قرآن پیدا شده است؛ پهلوی، قاجار، شرق و غرب این شرف را نیاوردند بلكه این اسلام و قرآن بود كه ملت ایران را با این آموزه ها آشنا كرد.
این مرجع تقلید گفت: این جوانمردی را ما از قرآن آموختیم، امام (ره) و مسئولان كشور در جریان پذیرش قطعنامه گفتند ما امضا كردیم و پای تعهد خود می مانیم، این نشان شرف ملت ایران بود كه با وجود آن همه خسارت پای امضای خود ایستاد.
آیت الله جوادی آملی بیان كرد: امروز نیز باید به دنبال حقیقت پیام های قرآنی باشیم و دوری از ربا و حفظ عفاف و حجاب را در كشور نهادینه كنیم، این كار اصلی وزارت ارشاد است، در غیر این صورت، اگر به خواندن ظاهری قرآن باشد كه سعودی ها به دلیل نزدیكی زبان، بسیار بهتر از ما می توانند قرآن را قرائت كنند.
عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در سفر به قم با آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید نیز دیدار و گفت و گو كرد، بازدید از موسسه قرآنی ترجمان وحی و حضور در دانشگاه قرآن و حدیث از دیگر برنامه های امروز وی در قم بود.
7405/ 1175 خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشاردهنده: رضا علیمحمدی