عون بار دیگر خواستار كمك جهانی برای بازگشت آوارگان سوری به كشورشان شد

بیروت-ایرنا-«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان كه كشورش میزبان حدود یك و نیم میلیون آواره سوری است، بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا برای بازگشت امن آوارگان به كشورشان كمك كند.

به گزارش ایرنا، عون این سخنان را امروز (سه شنبه) در جمع نشست سالانه با سفیران و دیپلمات های مقیم بیروت در كاخ ریاست جمهوری لبنان مطرح كرد.
رئیس جمهوری لبنان گفت كه حل مشكل آوارگان برای كشورش به یك مساله «بسیار ضروری» تبدیل شده است.
به دنبال بحران و جنگ در سوریه كه در همسایگی لبنان قرار دارد، حدود یك و نیم میلیون سوری به این كشور پناه آوردند. لبنان گفته پذیرش آوارگان سوری وظیفه انسانی این كشور بوده اما ادامه حضور آنها هزینه های اقتصادی زیادی را گریبانگیر لبنان كرده و جامعه جهانی هم تاكنون به این كشور كمك كافی نكرده است.
با كاهش تنش در سوریه این امید وجود دارد كه زمینه برای بازگشت آوارگان سوری كه تنها بخشی از آنها در لبنان هستند، فراهم شود.
میشل عون امروز در بخش دیگر سخنانش در جمع دیپلمات ها به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریكا به این شهر نیز اشاره كرد و گفت كه این تصمیم «شكاف ها را عمیق تر، صلح را دورتر و آتش را شعله ورتر» می كند.
رئیس جمهوری لبنان همچنین به جنگ كشورش علیه گروه های داعش و جبهه النصره در تابستان امسال هم اشاره كرد و گفت: لبنان بر مجرم ترین و وحشی ترین سازمان های تروریستی پیروز شد و ارتش ما توانست آنها را از خاك لبنان بیرون كند.
عون همچنین بار دیگر بر برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در موعد مقرر تاكید كرد.
انتخابات پارلمانی لبنان قرار است 6 ماه مه (16 اردیبهشت 1397) برگزار شود.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی