انهدام 14 باند سرقت در قم/رشد 40 درصدي كشفيات سرقت

قم - ايرنا - جانشين فرماندهي انتظامي استان قم گفت: 14 باند سرقت در اين استان منهدم و 267 فقره انواع سرقت به ارزش سه ميليارد و 57 ميليون ريال كشف شد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري پليس قم، سرهنگ صياد درويشي روز سه شنبه در گفت و گويي اظهار كرد: طي چند روز اخير با تلاش شبانه روزي ماموران پليس آگاهي و پايش تحركات و اقدامات سارقان در سطح استان، تعداد 39 نفر سارق حرفه اي كه در قالب 14 باند فعاليت داشتند، شناسايي و دستگير شدند.
وي افزود: از سارقان دستگير شده بيش از 185 كشف سرقت اماكن و منزل، 31 دستگاه خودرو، 15 دستگاه موتور سيكلت و 25 فقره سرقت به روش كيف قاپي كشف شد.
درويشي اضافه كرد: تلاش همكاران ما در پليس آگاهي اين است كه با تمركز بر رصد فعاليت هاي مجرمانه، سارقان حرفه اي و كساني كه در مسير رفتارهاي مجرمانه قرار مي گيرند، اشرافيت اطلاعاتي خود را افزايش دهند و به موقع بتوانند سارقان را در استمرار فعاليت هاي خود ناكام بگذارند.
جانشين فرماندهي انتظامي استان قم در بخش ديگري از سخنان خود با ارائه توصيه هايي به شهروندان گفت: همه شهروندان بويژه كساني كه در صنف خريد و فروش اقلام مستعمل و دست دوم فعاليت مي‌كنند، مهارت و دانش كسب اين افراد اين امكان را مي دهد كه به راحتي بتوانند اقلام مسروقه را تشخيص بدهند و انتظار مي رود كه با پليس همكاري كنند و اخبار و مشاهداتشان را در محيط زندگي، كاري و آمد و شد در رابطه با فعاليت مجرمانه سارقان از طريق سامانه پليس 110 اطلاعات خود را در اختيار پليس قرار دهند تا به موقع در دستور كار پليس قرار گرفته و برخورد شود.
وي ابراز داشت: خوشبختانه اقدامات پليس صرفا كشف محور نيست و با مالباختگان نيز در ارتباط هستند و آن ها مي توانند به پليس آگاهي استان مراجعه و خواسته خود را پيگيري كنند.
درويشي گفت: گرچه روند سرقت ها در قم متفاوت است، در بعضي از موارد كاهش و در برخي مقداري رشد مشاهده مي شود اما مقدار كشفيات استان از ابتداي سال جاري تا پايان آذرماه، حدود 40 درصد بيش از سال گذشته است و اين نشان مي‌دهد كه پليس با پشتيباني و حمايت ساير دستگاه هاي مرتبط با اقتدار عمل كرده و اقدامات خوبي را در حوزه شناسايي، رصد كرده و دستگيري سارقان و كشف اموال مسروقه انجام داده است.

** 70 فقره سرقت، اعتراف سارق حرفه اي كامييوتر و باطري خودرو در قم
جانشين فرماندهي انتظامي استان قم همچنين از دستگيري سارق حرفه اي كامپيوتر و باطري خودروهاي سنگين خبر داد و گفت: متهم در تحقيقات پليس به 70 فقره سرقت در استان اعتراف كرد.
درويشي افزود: در پي افزايش ناگهاني سرقت ECU خودرو و باطري خودروهاي سنگين در سطح شهر قم، شناسايي سارق يا سارقان احتمالي و دستگيري آن ها در دستور كار پليس آگاهي استان قم قرار گرفت.
وي ادامه داد: با بررسي هاي به عمل آمده توسط كارآگاهان پليس آگاهي مشخص شد اغلب سرقت ها توسط سرنشينان يك دستگاه خودرو پژو پارس صورت مي گيرد.
جانشين فرماندهي انتظامي استان قم ادامه داد: ماموران پس يكسري اقدامات پليسي متوجه شدند كه خودروي موصوف به صورت وكالتي در اوايل مهرماه سال جاري در اختيار سارق سابقه دار، مي باشد كه شناسايي و دستگيري سارق در اين زمينه آغاز شد.
درويشي اضافه كرد: كارآگاهان پليس آگاهي با انجام فعاليت هاي گسترده محل سكونت سارق را شناسايي كردند و پس از اخذ نيابت قضايي به نشاني موصوف اعزام شدند و نامبرده را كه از حضور ماموران مطلع شده بود پس از تعقيب و گريز دستگير و به پليس آگاهي استان منتقل كردند.
وي افزود: متهم در تحقيقات پليسي به70 فقره سرقت ECU خودروهاي سبك و باطري خودرو هاي سنگين با همدستي يك نفر و فروش اموال مسروقه به منظور تامين مخارخ زندگي و اعتيادشان اعتراف كرد.
درويشي تاكيد كرد: تحقيقات پيرامون دستگيري ديگر متهم متواري و مالخر همچنان ادامه داشته و در دستور كار كارآگاهان پليس آگاهي استان مي باشد.
به گفته وي، متهم به انضمام پرونده تشكيل شده، براي انجام مراحل قانوني تحويل مرجع قضايي استان شد.
1175/ تنظيم و انتشار: رضا عليمحمدي