محمود عباس: ما هرگز طرح معامله قرن آمریكا را نخواهیم پذیرفت

تهران - ایرنا - محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان فلسطینی شامگاه یكشنبه در بیست و هشتمین نشست «شورای مركزی فلسطین» در رام الله گفت: آنچه آمریكایی ها از آن به عنوان «معامله قرن» یاد می كنند را هرگز نخواهیم پذیرفت.

به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، محمود عباس در سخنرانی افتتاحیه نشست شورای مركزی فلسطین افزود: مساله قدس از میز مذاكرات با توییت رئیس جمهوری امریكا كه در آن قدس را پایتخت اسرائیل اعلام كرد، برداشته شد.
وی در حالی كه از طرح رئیس جمهوری آمریكا موسوم به معامله قرن به عنوان «سیلی قرن» یاد كرد گفت: به ترامپ گفتیم، نه و هزار نه و ما هرگز آن را نخواهیم پذیرفت و تشكیلات خود گردان به این طرح پاسخ خواهد داد.
كارشناسان به طرح آمریكا برای حل و فصل درگیری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها اصطلاح 'معامله قرن' را اطلاق كرده‌اند.
رئیس تشكیلات خود گردان فلسطینی افزود: ما هرگز دیكته های كسی را نمی پذیریم و از هیچ كس دستور نمی گیریم.
عباس با اشاره به بیانیه بالفور گفت: فلسطین به تلاش های خود علیه این بیانیه ادامه خواهد تا زمانی كه انگلیس در این خصوص عذرخواهی كند.
وی گفت: اسرائیل به پیمان اسلو پایان داد و شورای مركزی باید این موضوع را در برنامه كاری خود مورد بررسی قرار دهد.
رئیس تشكیلات خود گردان فلسطین اضافه كرد كه ما به تلاش های خود از طریق شورای امنیت برای عضویت كامل فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و پیوستن به سایر نهادهای بین المللی و معاهده ها ادامه خواهیم داد و تا كنون به عضویت 95 سازمان بین المللی در آمده ایم.
وی بار دیگر تاكید كرد كه ما آمریكا را به عنوان میانجی روند صلح قبول نداریم.
رئیس تشكیلات خود گردان فلسطین تاكید كرد كه مردم فلسطین به مقاومت صلح آمیز خود برای نابودی اشغالگران ادامه خواهد داد و ما نیز به مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.
محمود عباس با ابراز ناراحتی از عدم حضور جنبش حماس در نشست شورای مركزی فلسطین، گفت: امیدواریم مواضع حماس با مواضع محمود الزهار از سران این جنبش متفاوت باشد.
پیش تر عیسی ابو مرزوق عضو دفتر سیاسی حماس گفته بود كه این جنبش در نشست شورای مركزی فلسطین شركت نخواهد كرد.
وی گفته بود: جنبش حماس خواستار حضور در نشستی است كه برای مردم فلسطین سودی داشته باشد و در نشستی كه برای فلسطینیان سودی نداشته باشد شركت نمی كند.
آخرین دور نشست شورای مركزی فلسطین مارس 2015 در مقر ریاست تشكیلات خودگردان فلسطین در رام الله در كرانه باختری رود اردن برگزار شد.
شبك**9365**3404**مترجم: رضا میرزائی**انتشار: محسن اسماعیلی