عراقچی: ایران توانست آمریكا را در خصوص برجام كاملا منزوی كند؛ بحث موشكی نه قابل مذاكره است و نه مصالحه

تهران-ایرنا- معاون وزیر امورخارجه گفت: در جریان نبرد دیپلماتیك در یك ساله گذشته به طور بی سابقه ایران توانست متحدین اروپایی را از آمریكا جدا كند و این كشور را در خصوص برجام در انزوای كامل قرار دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سید عباس عراقچی» شنبه شب در گفت و گو با برنامه نگاه یك سیما افزود: بیش از یك سال است كه تلاش گسترده ترامپ برای از بین بردن برجام یا حداقل اصلاح و تغییرات آن مواجه هستیم
وی تصریح كرد، آقای ترامپ تلاش زیادی كرد و این تلاش ها از قبل از انتخابات شروع شد. وی ادعا كرد پس از به قدرت رسیدن، برجام را پاره می كند. وی تلاش هایی برای همراه كردن متحدان اروپایی و فشار آوردن به ایران برای مذاكره مجدد در باره برجام و ایجاد تغییرات در آن انجام داد اما در یك سال گذشته در همه تلاشها یكی پس از دیگری شكست خورد.
رئیس ستاد پیگری اجرای برجام اضافه كرد: ترامپ در ماه اكتبر تلاش كرد برجام را به كنگره احاله دهد و پس از گذشت 90 روز به كنگره احاله شد و كنگره نیز دو ماه تلاش كرد تحریم ها را برگرداند كه موفق نشد.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینكه تهدید پنجشنبه شب ترامپ جدید نبود، افزود: در ماه اكتبر هم تهدید كرده بود اگر كنگره نتواند با همكاری متحدان اروپایی برجام را اصلاح كند خودش راسا وارد می شود و به برجام خاتمه می دهد اما پنجشنبه شب مجددا گفت كه اسقاطیه ها را تمدید می كند.
وی با بیان اینكه در یك سال گذشته صف بندی دیپلماتیك میان ما و آمریكا جریان داشته است، گفت ما در جبهه های مختلف درگیر هستیم و در یك سال گذشته برجام درگیری دیپلماتیك میان ما و ترامپ بوده است و ترامپ تلاش كرد به ما فشار وارد كند و وارد مذاكره مجدد شده و ایرادات برجام را رفع كند.
معاون وزیرامور خارجه ادامه داد: ترامپ بارها گفته بود برجام ننگین ترین و یكجانبه ترین توافقی است كه آمریكا آن را امضا كرده است از این عبارت الان هم استفاده می كند و باز هم گفت كه برجام بدترین توافق و به ضرر آمریكاست اما در این نبرد دیپلماتیك دریك ساله گذشته به طور بی سابقه ایران توانست متحدین اروپایی را از آمریكا جدا كند، آمریكا را در خصوص برجام در انزوای كامل قرار دهد به طوری كه حتی متحدین آمریكا با نظر ترامپ درباره ایجاد تغییر در برجام موافقت نكردند.
به گفته عراقچی، اروپا در این خصوص موضع روشن گرفت و تاكید كرد كه برجام دستاورد بین المللی است و قابل مذاكره مجدد نیست و توافق موفقی است كه باید حفظ شود و ادامه یابد. این را هم گفت كه اگر این توافق را به هم بزنیم دیگر هیچ كس به ما اعتماد نخواهد كرد.
وی افزود: آقای ترامپ در اكتبر گذشته صحبت های تندی علیه ایران ایراد كرد و برجام را به كنگره احاله كرد بلافاصه خانم موگرینی حتی قبل از اینكه آقای روحانی صحبت كند پشت دوربین به ادعاهای ترامپ پاسخ داد و به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا خیلی محكم و قاطع از برجام دفاع كرد.

***برجام دارای استحكام درونی است و از بین بردن آن به آسانی مسیر نیست
وی خاطر نشان كرد: این امر نتیجه سه امر است اول استحكام درونی برجام برخلاف آنچه گفته می شد برجام دارای استحكام درونی است و از بین بردن آن به آسانی مسیر نیست.
عراقچی در ادامه گفت: در اسفند 93 كه یك چشم اندازی از توافق روشن شده بود 47 سناتور آمریكایی جمهوری‌خواه نامه‌ای به رهبران ایران نوشتند كه در تاریخ بی سابقه بود و توصیه كردند كه با رئیس‌جمهوری آمریكا مذاكره نكنید چرا كه هر توافقی انجام شود رییس‌جمهوری بعدی آمریكا با چرخش یك قلم می تواند توافق و از بین ببرد.
وی ادامه داد: آنها راست می گفتند همین الان هم آقای ترامپ از روز اول رئیس جمهوری می تواند كاملاً از برجام خارج شود ولی در عمل موفق نشد این كار را انجام دهد چون كه برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است نه اینكه این شورا برجام را تایید كرده بلكه برجام بخشی از قطعنامه است .
وی یادآور شد: قطعنامه 2231 دوتا ضمیمه دارد كه اولی برجام است یعنی برجام تبدیل شده است به متن قطعنامه سازمان ملل و پاره كردن برجام یعنی پاره كردن قطعنامه شورای امنیت توسط یكی از اعضای دائم شورای شورا است.
وی گفت: اگر این كار را انجام دهند قطعنامه شواری امنیت را پاره كرده اند و اعتبار شورای امنیت را از بین برده اند و كسی دیگر با آنها مذاكره نخواهد كرد به اصطلاح یك توافقی را كه همه دنیا از آن استقبال كرده به آسانی پاره می كنند.
از طرف دیگر همه اروپایی ها و جوامع بین الملل در حمایت از برجام صف كشیدند خیلی روشن و قاطع جلوی امریكا ایستادند. یكی از سفرای اروپایی در تهران روز بعد ازاینكه آقای ترامپ صحبت كرد و خانم موگرینی جواب او را داد ،گفت كه من در عمر كاری خودم سراغ ندارم در هیچ موضوعی اروپا اینقدر صریح در مقابل امریكا در رابطه با یك موضوعی موضع گرفته باشد.
ما این حمایت جامعه بین المللی و انزوای آمریكا در برجام موفق شدیم در طول یكسال ایجاد كنیم و این موضوع یك موفقیت دیپلماتیك برای ایران است. ما در یكسال گذشته آقای ترامپ را در عرصه های مختلف منزوی كردیم.
نمونه دیگر آن قضیه همین جلسه شورای امنیت است كه بعد از اغتشاش اخیر آقای ترامپ و نماینده شان در سازمان ملل تصمیم گرفتند موضوع ایران را به شورای امنیت بكشند و جلسه شورای امنیت را برگزار كردند كه در آن جلسه ده كشور عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله بعضی از اعضای دائم و اعضای اروپایی علیه آمریكا صحبت كردند. آن جلسه ای كه قرار بود تبدیل به محكومیت ایران به خاطر نقض حقوق بشر و سركوب تظاهرات برگزار شود ، تبدیل به جلسه ای در حمایت از برجام و از ایران شد.
ما واقعا در یكسال گذشته آقای ترامپ را در عرصه های مختلف محدود و منزوی كردیم در رابطه با ایران فكر می كنم در تمام عرصه موفق بوده ایم.
عراقچی تصریح كرد، در این باره كه آیا اروپا و امریكا نقش پلیس خوب و بد را بازی می كنند و آیا جنگ آنها زرگری است باید گفت جنگ زرگری هم برای خودش حد و اندازه ای دارد. نمی شود رئیس جمهور كشوری كه خود را قدرتمند ترین كشور دنیا می داند یك سال تمام حیثیت خود را بگذارد برای هدفی و قاطع بگوید برجام را پاره می كنم و عیوبش را از بین می برم و پس از یك سال ناتوان بماند.
بنابر این از بحث جنگ زرگری گذشته است كه بخواهند ایران را پایبند برجام كنند. ایران كه پای بند است. 10 گزارش پشت سر هم آژانس تایید می كند كه ایران به برجام پای بند است.
وی با بیان اینكه ترامپ در یك سال گذشته تمام حیثیت خود را گذاشت تا برجام را از بین ببرد، گفت، خیلی ها تحلیل می كنند كه اروپا به خاطر منافع اقتصادی خودش از برجام حمایت می كند، اما با صراحت بگویم بزرگترین اشتباه این است كه فكر كنیم اروپا به خاطر منافع اقتصادی از برجام حمایت می كند چون اعداد و ارقام كاملا روشن است.
معاون وزیر امورخارجه افزود، حجم تجارت اروپا با ایران در حال حاضر، بعد از برجام كه رشد قابل ملاحظه ای پیدا كرده است به 20 میلیارد دلار هم نمی رسد در حالی كه تجارت اروپا با امریكا بالای 600میلیارد دلار است.
وی اظهار داشت، دلیل حمایت اروپا اقتصادی نیست. دلیل اینكه كه اروپا از برجام به طور قاطع حمایت می كند چند دلیل است : اول اینكه اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ كننده برجام شناخته می شود. خانم اشتون مدتی این وظیفه را انجام می داد بعد خانم موگرینی وارد شد و رهبری مذاكرات را در دست گرفت.

***برجام به عنوان دستاورد اتحادیه اروپا برای آنها بسیار اهمیت دارد
برجام به عنوان دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا شناخته می شود اگر از اروپایی ها سئوال بكنید ، اروپایی ها در سیاست خارجی واحد تاكنون چه دستاوردی داشتند؟ فقط برجام را می توانند مثال بزنند. به لحاظ سیاسی و پرستیژی برجام به عنوان دستاورد اتحادیه اروپا برای آنها بسیار اهمیت دارد.
دوم اینكه حفظ برجام حفظ اعتبار اروپا و غرب است. در جلسه ای كه در نیویورك داشتیم در مجمع عمومی وزیران امورخارجه شش كشور یكی از وزیران خارج اروپایی به تیلرسون وزیر امور خارجه امریكا گفت حمایت از برجام موضع ایران نیست بحث اعتبار كل غرب است.
اگر توافقی كه با ایران انجام دادیم و ایران به آن پای بند است خودمان زیر پا بگذاریم دیگر كسی در دنیا با ما مذاكره نخواهد كرد .
نكته سوم كه از همه مهتر است این است كه اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا یك اهمیت امنیتی است .
عراقچی تاكید كرد، اروپایی ها معتقد هستند بدون برجام خاورمیانه منطقه امن تری نخواهد بود و اگر برجام را از دست بدهند امنیت در خاورمیانه به مراتب بدتر از وضع موجود كه وضع خوبی هم نیست خواهد بود. اروپا امنیت خود را با امنیت خاورمیانه در ارتباط مستقیم می بیند ، هم به لحاظ رشد تروریسم كه می تواند به اروپا منتقل شود هم به لحاظ رشد مهاجرت كه اروپایی ها به شدت نگران موج مهاجرت به اروپا هستند .
موج قبلی مهاجرت كه از سوریه صورت گرفت به شدت آنها را اذیت كرده است.
وی گفت، اگر به بیانیه های شورای وزیران ، بیانیه های سران اتحادیه اروپا و مصاحبه های خانم موگرینی نگاه كنید می بینید مرتبا بر بعد امنیتی برجام برای اروپا تاكید می كنند. اهمیت برجام برای اروپا اهمیت امنیتی و پرستیژی است و اهمیت اعتباری است لذا اروپا محكم پای برجام ایستاده است.
رئیس ستاد پیگری اجرای برجام در ادامه تصریح كرد، برجام در عرصه های مختلف تحریم ها علیه ایران را مرتفع كرده است؛ در زمینه انرژی تمامی تحریم های هسته ای كه عمدتا فروش نفت را در بر می گرفت همه برداشته شده و فروش نفت به حالت عادی برگشته است . این از انتفاع های بزرگ ایران از برجام است.

وی گفت، دو نیم میلیون بشكه نفت در روز به فروش رفته است. فروش نفت در بالاترین سطح كه توان فعلی صنعت نفت است جریان دارد؛ پول نفت هم برمی گردد. به طوری كه از اول سال 96 تاكنون قریب به چهل میلیارد دلار نفت فروختیم، این رقم هم كامل به حسابهای بانك مركزی برای مصرف اداره كشور برگشته است.
عراقچی اظهار داشت، در حوزه حمل و نقل كه حوزه بسیار مهم تحریم های هسته ای ما بود و تمام كشتیرانی ما را قفل و ما را دچار مشكلات كرده بود به حالت عادی برگشتیم كشتیرانی اكنون با حداكثر ظرفیت كار می كند.
همه كشتی های ایران در سطح بین الملل فعال هستند، هواپیماهای ما همین طور؛ به طوری كه یازده هواپیمای جدید كه خریداری كردیم وارد شده و بقیه هم بر اساس جدول زمانی وارد خواهد شد.
وی در ادامه افزود، در حوزه بانكی كه یكی از حوزه های مهم است هنوز به طور كامل در وضعیت عادی قرار نداریم؛ علت هم فقط بحث تحریم های هسته ای نیست ، در این زمینه علت های غیر برجامی وجود دارد.
یك نكته در زمینه سرمایه گذاری های دراز مدت در ایران وجود دارد و آن فضایی است كه آمریكاییها ایجاد كردند؛ فضایی كه منفی و مخرب شده است .

***وقتی ترامپ دید نمی تواند برجام را از بین ببرد ، تحریم ها را برگرداند
معاون زیر امورخارجه یاد آور شد، آمریكایی ها وقتی به این نتیجه رسیدند كه دستاوردهای ایران از برجام بسیار زیاد بوده است تمام تلاش خود را كردند تا منافع ایران از برجام را به حداقل برسانند. وقتی دیدند نمی توانند برجام را از بین ببرند و تحریم ها را برگردانند تلاش كردند با ایجاد فضای منفی حداقل جلوی سرمایه گذاری های درازمدت و همكاری های اقتصادی درازمدت را بگیرند ، بنگاههای اقتصادی را بترسانند و دچار نگرانی كنند كه با ایران كار نكنند.
عراقچی گفت، در این زمینه تا حد زیادی موفق بودند . البته درهمین فاصله شركت های بزرگ اروپایی با ایران وارد سرمایه گذاری دراز مدت شدند. توتال بالای پنج میلیارد دلار با ایران قرارداد امضا كرد. قراردادی هم با پژو، ایرباس و ای تی آر امضا كرده ایم.
وی با بیان اینكه قرادادهای بزرگ و خطوط اعتباری كشورهای اروپایی و شرق آسیا به ایران اختصاص دادند تصریح كرد، دو روز پیش خط اعتباری پنج میلیارد دلاری نیز با ایتالیا امضا شد.اینها كارهایی است كه صورت گرفته ولی آن قدر كه ما انتظار داشتیم ایجاد نشده به دلیل همین فضای منفی كه آمریكایی ها ایجاد كردند.
رئیس ستاد پیگری اجرای برجام در این گفت و گوی تلویزیونی تاكید كرد، سخنان دو روز پیش ترامپ كه دفعه آخر است تعلیق تحریم ها را تمدید می كند و دیگر نخواهد كرد؛ برخلاف پاراگرافهای 26 و28 و 29 برجام است . آمریكا متعهد شده برجام را با حسن نیت در قضای سازنده اجرا كند.
عراقچی در پاسخ به این سئوال كه توقع ما از اروپا چیست آیا اروپا نمی توانست بهتر عمل كند ؟ گفت، ترامپ گفته 120 روز دیگر دفعه آخر است ؛ البته این سد شكسته شده و كسی از ایشان باور نخواهد كرد. در طول یك سال مرتب می گفت دو ماه دیگر تمدید نخواهم كرد یا سه ماه دیگر پای بندی ایران را تایید نمی كنم و هر بار این كار را انجام داد. دیگر توخالی بودن این تهدیدها روشن شده است .
وی افزود، خیلی از شركت ها منتظر بودند ببینند ژانویه تعلیق تحریم ها تمدید می شود یا نه ؛ خودشان می گفتند اگر تمدید شود از مرحله ای كه ترامپ بخواهد بیشتر از این بازی بكند دیگر عبور كرده ایم.
او حتما سعی می كند فضا را تشدید كند ولی پس از یك سال جامعه بین الملل به این نتیجه رسیده است كه تهدیدها توخالی است و ایشان توان آن را ندارد كه برجام را از بین ببرد و مواضع بقیه جامعه بین الملل بسیار محكم است.

***ایران از اروپا انتظار دارد كه نواقص برجام (كوتاهی امریكا) را جبران كنند
وی تصریح كرد، ما از اروپایی ها حتما انتظار داریم كه نواقص برجام (كوتاهی امریكا) را جبران كنند؛ فضایی كه آمریكایی ها ایجاد كردند برای ایجاد نگرانی نسبت به كار با ایران را بشكنند و از طریق تسهیلاتی كه برای شركتهای خودشان فراهم می كنند و حمایتی كه از شركتهای خودشان می كنند با ایران وارد تعامل شوند.
منظور از نواقص فضایی است كه آمریكایی ها ایجاد كردند و عدم حضور سازنده آمریكا در برجام و بدعهدی ها و تعلل هایی كه هر بار هم تذكر دادیم و در كمیسیون مشترك به آنها پرداختیم اروپایی ها باید این را جبران كنند.
عراقچی با بیان اینكه بانكهای اروپایی به خاطر حجم وسیعی از فعالیت هایی كه با آمریكا دارند معمولا در تردید هستند، اظهار داشتت، اروپایی ها باید به شركتهای خود اطمینان كافی دهند اگر با ایران كار كنند و با تحریمهای آمریكا مواجه شوند ، دولتهای اروپایی از آنها حمایت خواهند كرد.
معاون وزیر امورخارجه گفت، ما با اروپایی ها در طول یك سال گذشته مذاكرات مفصلی داشتیم. آنها تدابیری اندیشیدند كه چگونه سیستم های بانكی غیر مرتبط با آمریكا ایجاد كنند تا بتوانند با ایران فعالیت بانكی انجام دهند. مسیرهایی بر اساس یورو و بانكهای جدای از تبادلات اقتصادی با امریكا تا با ایران بتوانند همكاری كنند .
به طور خلاصه، حمایت كافی از بنگاهای اقتصادی برای كار با ایران و اختصاص خطوط اعتباری برای كار با ایران ؛ اولین مورد آن یك میلیارد دلار بود كه اتریش امضا كرد و پنج میلیارد دلار دو روز پیش با ایتالیا امضا كردیم. چند مورد دیگر با چند كشور دیگر در حال مذاكره است كه وقتی نهایی شود اطلاع رسانی خواهد شد.
در شرق آسیا هشت میلیارد دلار با كره امضا كردیم ، توافقی بدون حد و مرز با چین امضا كردیم ؛ بسیاری از اینها عملیاتی می شود.
رئیس ستاد پیگری اجرای برجام در پاسخ به اینكه چند بار به كمیسیون مشترك برجام مراجعه شده و نتیجه ای كه از كمیسیون مشترك داشتیم چه بوده و نتیجه حضور ما در كمیسیون مشترك چه بوده است؟ گفت، كمیسیون مشترك به صورت روتین هر سه ماه یك بار تشكیل جلسه می دهد.
این كمیسیون بنا به درخواست ایران تاكنون چند بار تشكیل جلسه اضطراری داشته ؛ یك بار هم جلسه در سطح وزیران امور خارجه به درخواست ایران در نیویورك برگزار كرده است.
در میان این جلسات ما از طریق نامه های رسمی كه دكتر ظریف به خانم موگرینی نوشته اند موارد نقض تعهدات و تخلف آنها از تكالیف شان در برجام را مكتوب و مستند كرده و به خانم موگرینی ارائه كرده ایم.
عراقچی گفت، آقای دكتر ظریف تا الان ، یازده نامه به صورت كاملا مستند و دقیق برای خانم موگرینی نوشته اند. در هركدام از این یازده نامه موارد و پرونده های مختلفی را ارائه كردیم . در هر حركتی كه آمریكا انجام داده است كه یا نقض نص برجام یا روح برجام بوده است و نقض نیات برجام بوده همه اینها را مستند كردیم و در نامه ها به خانم موگرینی دقیقا آوردیم .
نتایج این كار در طول یك سال گذشته را باید در قالب دیپلماسی كلی جمهوری اسلامی ایران نگاه كنیم كه توانسته آقای ترامپ را مهار كند اروپایی ها را از آمریكا جدا كند و اروپایی ها را هم موضع با ایران نگه دارد و آمریكا را منزوی كند.
وی تاكید كرد، با فشاری كه در كمیسیون مشترك و یا بیرون كمیسیون مشترك آوردیم با لابی ها و مذاكرات متعددی كه با اروپایی ها داشتیم نتیجه همه این كارها را الان مشاهده می كنیم، در شورای امنیت آمریكا منزوی می شود، در بحث از بین بردن برجام در بحث ایجاد تغییرات در برجام در همه اینها آمریكا منزوی می شود و باید همه اینها را در قالب دیپلماسیی كلی جمهوری اسلامی ایران نگاه كرد.

***ما با اروپا در مورد مسائل منطقه ای و توانمندی دفاعی ایران به شدت اختلاف نظر داریم
معاون ویر امور خارجه با بیان اینكه برجام فقط یكی از موضوعات مورد نگرانی میان ایران اروپا و آمریكا را مدیریت و به نوعی حل و فصل می كند گفت، این بدان معنا نیست كه در همه موضوعات با اروپایی ها و با آمریكایی ها توانستیم به توافقی برسیم .
از قبل از برجام شاید از ابتدای انقلاب اسلامی در موارد متعددی با غربی ها اختلاف داشتیم . این اواخر، اختلافات در چهار دسته تقسیم بندی می شد حوزه حقوق بشر ؛ منطقه كه آنها اسم تروریسم می گذاشتند ، برنامه تسلیحاتی ایران و برنامه هسته ای ایران .
عراقچی اظهارداشت، اگر ما برنامه هسته ای را به نوعی در قالب برجام مدیریت كردیم و به توافقی رسیدیم كه به شكلی حل و فصل و از دایره نگرانی ها خارج شود به این معنی نیست كه بقیه نگرانی ها هم حل و فصل شده است . ما با اروپا در مورد مسائل منطقه ای و توانمندی دفاعی ایران به شدت اختلاف نظر داریم.
وی تصریح كرد، عرصه روابط بین الملل عرصه صف بندی ها خط كشی ها و گروه بندی ها یارگیری كشورها نسبت به منافع ملی شان است . ما تا الان موفق شدیم در موضوع برجام اروپارا از آمریكا جدا كنیم و برجام را از هر موضوع دیگری جدا كنیم و اجازه ندهیم چه اروپا و چه آمریكا بتوانند هیچ موضع دیگری را با اجرای برجام مرتبط كنند. اروپایی ها را به این موضع رساندیم كه بارها به صراحت گفتند اگرچه درباره برنامه موشكی ایران نگرانی دارند و اگرچه درباره سیاست های منطقه ای ایران نگرانی دارند ولی اینها جدای از برجام است . برجام یك مقوله است و نگرانی های آنها مقوله دیگری است كه در جای خودش اگر ایران مایل بود می توانند با ایران صحبت كنند.بنابر این تا الان موفق شدیم این موضوعات را كاملا از هم جدا كنیم.
معاون وزیر امورخارجه در ادامه تاكید كرد، بحث موشكی كه به توانمندی و امنیت ملی ما مربوط می شود، كاملا از هر موضوع دیگری جداست، نه قابل مذاكره و نه قابل مصالحه هست. از روز اول كه برجام را شروع كردیم آمریكایی ها دنبال آن بودندكه بحثهای موشكی ما را به نحوی وارد بكنند ، به صورت كاملا قاطع با آن مقابله كردیم.
وی افزود، یكی از موفقیت های غربی ها در قطعنامه های قبلی این بود كه توانستند بحث موشكی را به وضوع هسته ای ما گره بزنند . برجام این گره را باز كرد . بحث موشكی ما الان یك مقوله و برنامه هسته ای مقوله ای دیگر؛ كما اینكه ما تستهای موشكی را انجام می دهیم و آنها نمی توانند مدعی شوند كه برجام نقض شده است وگر نه آنها تمایل داشتند بحث موشكی را وارد مذاكره بكنند.
عراقچی گفت، از طرف اروپایی ها بعضا اظهار نظرهایی داشتیم از شخصیت های مختلف. به هر حال ما آنها را به این جمع بندی رساندیم كه موضوع برجام از موضوع هر نگرانی دیگر كه ممكن است نسبت به ایران داشته باشند جداست .
وزیرامورخارجه فرانسه در مصاحبه مطبوعاتی روز پنجشنبه تكرار كرد كه برجام از هر موضع دیگری جدا هست و نگرانی های ما با ایران در موضوعات دیگر در جای خودش مورد بحث قرار بگیرد ولی برجام جای آنها نیست.
ما به دقت روابط مان را با اروپا مدریت می كنیم و اجازه نخواهیم داد موضوع برجام با هیج موضوع دیگری مرتبط شود هركدام محل بحث خود را دارد.
در مورد وارد كردن چهارده فرد و نهاد در لیست تحریمهای آمریكا، مقامات سیاسی آمریكا می گفتند این موارد نقض برجام نیست.
وی در ادامه تصریح كرد، در طول یكی دو سال گذشته آمریكاییها بارها این كار را كردند مثلا در پاسخ به تستهای موشكی ایران یا هر بار كه می خواستند پای بندی ایران را تایید بكنند یا ویورها و اسقاطیه ها را تمدید بكنند در هر موقعی برای جبران اقدامی كه انجام می دادند تعدادی را وارد لیست تحریم ها می كردند، به بهانه های غیر هسته ای مثل این بار كه بهانه حقوق بشر و موشكی است .
عراقچی تاكید كرد، طبق برجام امریكا و اروپا حق ندارند هیچ یك از تحریم هایی كه در برجام برداشته شده است را به هر بهانه و اسمی برگردانند، ولی اضافه كردن افراد در لیست تحریمها به بهانه موشكی و حقوق بشری و كسانی كه در لیست برجام نبودند و نیستند به لحاظ فنی و كارشناسی نقض برجام به حساب نمی آید. این موضعی است كه خود آنها هم تكرار می كنند. این كارها به اعتقاد ما این بیشتر از سر استیصال است ،برای جبران ناكامی هایی است كه داشتند .
وی گفت، ترامپ بیش از یك سال حیثیت خود را گذاشت تا برجام را از بین ببرد، گفته بود این بار اسقاطیه ها را تمدید نخواهد كرد ، حالا كه برخلاف همه حرفهای خودش تمدید كرده است، برای جبران آن، تعدای اسامی را مجددا به لیست تحریمها اضافه كرده به بهانه حقوق بشری ؛ بعضی شخصیت های برجسته ما را در این لیست اضافه كردند كه یك كار كاملا خلاف فرایندهای حقوق بین الملل است، اینكه رئیس قوه قضاییه كشوری را در لیست تحریم قرار دهید كاملا خلاف قواعد آمره حقوق بین الملل است.

***نگاه آمریكا به برجام این است كه برجام باعث قدرتمند تر و مقتدرتر شدن ایران شده است
معاون وزیر امور خارجه تصریح كرد، دیدگاهی كه در آمریكا بخصوص در دولت فعلی و جمهوری خواهان نسبت به برجام هست این است كه ترامپ به لحاظ شخصیتی به پدیده منحصر به فردی تبدیل شده است. در دنیا حتی بین ترامپ و مسئولین درجه اول دولت خودش هم تفاوت قائل هستند و بارها شده است كه مسیری كه ایشان می رود حتی مورد تایید وزیر خارجه خودش دست اندركاران دولت خودش هم نبوده است.
وی تصریح كرد، ما در برخورد با آمریكا هم شخصیت ترامپ را مد نظر قرار می دهیم هم دولت و سیاستهای دولت ایشان و هم مجموعه ساختار سیاسی آمریكا را یعنی دشمنی امریكا با ایران اختصاص به یك فرد ندارد، ساختار سیاسی امریكا و خصلت هایی كه مبتنی بر سلطه طلبی است باعث شده است جمهوری اسلامی ایران بنا به آرمانهای خودش با آن مقابله بكند. دولت قبلی هم دست كمی نداشت در مواردی نقض برخی تعهدات و بدعهدی هایی را كرده باشد.
وی گفت، از مجموعه مقالاتی كه در آمریكا چاپ می شود و گفت وگوهایی كه ما با اشخاص مختلف در اروپا داشتیم ، نگاهی كه آمریكا به برجام دارد این است كه برجام باعث قدرتمند تر و مقتدرتر شدن ایران شده است.
می گویند ایران بعد از برجام قوی تر و رفتارش در منطقه تهاجمی تر شده است و در عین حال سیاست هایش نسبت به آمریكا و رژیم صهیونیستی و نظام سلطه هیچ فرقی نكرده است. یعنی برجام موقعیتی را به ایران داده كه در منطقه به مراتب قوی تر شده و اقتدار بیشتری پیدا كرده است. از دید آنها، ایران هركاری در منطقه دلش می خواهد انجام می دهد.
در سوریه بشار اسد را به رغم همه این حرف ها حفظ كرده وو داعش را شكست داده است و در عراق دوستان ایران برمستند قدرت هستند. در كردستان عراق بازی آمریكا و اسراییل را برهم زده است. در یمن الان بیش از سه سال است كه دوستان ایران با عربستان درگیر هستند، عربستان در آنجا رفته بود كه دوسه ماهه تكلیف حوثی ها را روشن كند كه الان بعد از سه سال آمده فریاد می زند كه چرا اینها به من موشك می زنند.
عراقچی تاكید كرد، در لبنان و در همه مسایل منطقه ایران همانطور كه رهبر معظم انقلاب چندی پیش فرمودند در اوج اقتدار خود به سر می برد. واقعا هیچ وقت ایران حتی در پیش از انقلاب اسلامی در منطقه خود از این میزان اقتدار برخوردار نبود.
می گویند ایران اقتدار خود را پیدا كرده است و در عین حال همه پولهای بلوكه شده اش آزاد شده و از تحریم ها خارج شده و نفت خود را می فروشد و پول های نفت خود را بدست می آورد و توانمندی دفاعی خود را تقویت كرده است و موشك های خود را آزمایش می كند و حتی از موشك خود علیه اهداف تروریستی استفاده می كند. دنیا شروع به كار با آنها كرده است و مشروعیتش بیشتر شده است و كشورهای به آنها خط اعتبار می دهند و قرار داد می بندند و كارخانه های مختلف راه اندازی می كنند و به لحاظ داخلی هم از یك امنیت خوبی برخوردار است و از لحاظ سیاسی هم از یك ثباتی برخوردار است. مشاركت مردمی و مشروعیت مردمی همه اینها واقعا در اوج خود قرار دارد.
این را در داخل پرانتر بگویم برای همین دلیل ها است كه وقتی این آشوب های چند روزه شد خیلی ذوق زده شده بودند ، فكر كردند واقعا اوضاع می خواهد بهم بخورد اما نمی دانستند كه به هر حال مساله ای است كه در داخل سیستم مردمسالار ایران قابل حل و فصل است.
وی افزود، می گویند ایران بعد از برجام همه اینها را بدست آورده است؛ ما چه بدست آوردیم بعد برجام؟ آقای ترامپ خطاب به آقای اوباما می پرسد تو چه بدست آوردی؟ آنها فكر می كنند كه ایران بدنبال سلاح هسته ای است كه كاملا غلط است و با دكترین ما تفاوت دارد . فتوای رهبر معظم انقلاب وجود دارد. ما هیچ وقت دنبال سلاح هسته ای نبودیم و نیستیم.
نگران بودند ایران بدنبال سلاح هسته ای باشد به آقای اوباما می گویند تو چه بدست آوردی؟ حداكثر دسترسی ایران به توانمندی هسته ای را 10 سال عقب انداختی .
آقای نتانیاهو هم با مخالفت هایی كه با برجام می كرد یكبار گفته بود 10 سال در تاریخ یك چشم بهم زدن است. البته خیلی هم بی راه نمی گفت ، همین الان دو سال و اند آن رفت یعنی 8 سال دیگر حتی این محدودیت های مختصری كه دربرجام درخصوص هسته ای است برداشته می شود.
عراقچی اظهار داشت، می گویند ما واقعا چه بدست آوردیم؟ ایران را قوی تر كردیم و پول هایش را دادیم. نفتش را آزاد كردیم و تحریم ها را برداشتیم .
می گویند دولت قبلی ما را در شورای امنیت سازمان ملل در گوشه رینگ با 7 تا 6 قطعنامه فصل هفتی شورای امنیت و با شناسایی ایران به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت گیر انداخته بودند .همه اینها را شما برداشتید و ایران الان مقتدرتر و با اقتدار بیشتری به حركت خود در صحنه بین المللی و صحنه منطقه جلو می رود و این واقعا علت اصلی همه مخالفت هایی است كه آقای ترامپ و آمریكا دارند.
سعی می كنند این را با ایجاد یك فضای منفی كه مثلا سرمایه گذاری در ایران كمتر شود و منافع ایران از برجام كمتر شود یا با این تحریم های حقوق بشری و موشكی یك مقدار جبران ناكامی های خود را بكنند.

***بعد از برجام موانع از سر راه اقتصاد ایران برداشته شده است
معاون وزیر امورخارجه تصریح كرد، واقعا شرایط ایران بعد از برجام به مراتب بهتر شده و موانع از سر راه اقتصاد ایران برداشته شده است. اینكه ماشین اقتصاد ایران چگونه بعد از برداشته شدند موانع حركت كرده است بحث دیگری است. برجام وظایفش این بود كه موانع را از سر راه بر دارد.
وی در پاسخ به اینكه آیا همه پول های بلوكه شده آزاد شده است؟ گفت: همه پول هایی كه در اثر تحریم های هسته ای بلوكه شده بود آزاد شده است. در بعضی از كشورهایی كه در دوران تحریم با ما كار می كردند واقعا مشكل بیشتری در برگردان پول هایمان داشتیم كه آنها هم به تدریج حل شده است و تا آنجایی كه من می دانم در هیچ جایی پولی از ما به صورت بلوكه شده وجود ندارد. در جایی نیست كه پول نفت ما برنگشته باشد. الان پول نفت ما از طریق حساب های بانك مركزی دارد بر می گردد.
دیگر ضرابی در كار نیست ؛ بدون كمیسیون های آنچنانی و بدون برداشت های آنچنانی و بدون واسطه های آنچنانی پول نفت مان را دریافت می كنیم. پول های بلوكه شده امان را دریافت كردیم و به میزان بسیار زیادی روال اقتصاد خارجی به حالت عادی برگشته است.
البته موانعی وجود دارد. تحریم های اولیه آمریكا هنوز برقرار است . تحریم هایی كه بعد از قضیه گروگان گیری گذاشته شده بود هنوز هست و بحث های پولشویی و fatf اینها هنوز موانعی ایجاد كرده است كه امیدواریم بتدریج رفع شود و اقتصاد ما بتواند مسیر عادی خود را پیدا كند و موانع را كنار بگذارد.
عراقچی در پاسخ به این سئوال كه همه بحث همینجا است كه آمریكایی ها از همین منافذی كه وجود دارد اقدام می كنند و الان می بینید یكی از شروط دولت آمریكا این است كه محدودیت های موقت ایران دائمی شود. یكی از درخواست های آمریكا از كنگره این بود كه اقدام به تغییرات قوانین داخلی كند، برجام را كه قاعدتا نمی تواند دست بزند. ولی الان می تواند در خود قوانین داخلی آمریكا و كنگره وارد شود و خواسته های دولت را تامین كند ووقتی این اتفاق رخ دهد عملا برجام را دارند بلااثر می كنند پاسخ ما چگونه خواهد بود؟ گفت: برجام برای ما بلااثر نمی شود. در بسیاری از حوزه ها برجام كار خودش را انجام می دهد و ما منفعتمان را می بریم و در خیلی از حوزه ها هم سرمایه گذاری های درازمدت رخ داده است.
به خاطر فضایی كه آمریكایی ها درست كردند مشكلاتی داریم. الان كاری كه كنگره می خواهد بكند این است كه قانون 'اینارا' را اصلاح كند ، به نحوی كه شعارهای آقای ترامپ و وجهه او را حفظ و به اصطلاح او را راضی كند و درعین حال برجام را هم نقض نكرده باشد و این یك كار بسیار سخت و پیچیده ای است. الان بیش از سه ماه است كه روی آن دارند كار می كنند كه هنوز به نتیجه نرسیدند. بعضی ایده ها وجود دارد كه مثلا بعد از طی دوران برجام اگر ایران در همین محدوده ای كه الان است كماكان بماند وگرنه تحریم ها برگردد یا برنگردد كه البته اینها ایده هایی است كه مربوط به همان 7 تا 8 سال دیگر می شود و جمع بندی وجود ندارد.
وی افزود، تمام تلاششان را می خواهند بكنند به خاطر بحثهایی كه میان دمكرات و جمهوری خواهان است. به خاطر لابی هایی كه اروپایی ها می كنند. این كه به فرمولی برسند كه اروپایی ها هم همراهی كنند و برجام نقض نشده باشد و آقای ترامپ هم راضی شده باشد كه بالاخره یك دستاوردی درباره برجام داشته باشد كه البته هنوز به آن نرسیده اند.

*** برجام به هیچ وجه نه الان و نه در آینده قابل مذكرات مجدد نیست
وی گفت: این كه بگویند بعد از دوره ده ساله بنشینیم صحبت كنیم كه باید چكار كنیم اصلا از نظر ما هیچ جایی ندارد و كاملا مردود است. از دید ما آنچه مسلم است برجام به هیچ وجه نه الان و نه در آینده قابل مذكرات مجدد نیست.
به هیچ وجه برجام با هیچ موضوع دیگری ارتباط ندارد و مواضع ما كاملا روشن است در بیانیه ای كه وزارت امورخارجه داد به صراحت همه اینها ذكر شده و در عكس العملی كه چین و روسیه و كشورهای اروپایی بعد از قضیه اخیر ترامپ گرفتند آنها هم بر این موارد تاكید كردند یعنی سیاست خارجی ما توانسته تا الان بقیه اعضای برجام را در مقابل خواسته های ترامپ نگه دارد.
البته ادامه مسیر سخت است ما همچنان ایستاده ایم و همچنان به تعاملات و رایزنی های خودمان با كشورهای 5+1 ادامه خواهیم داد و با همه جامعه بین الملل داریم كار می كنیم و برجام را در مسیر خود نگه خواهیم داشت و مطمئن هستم تهدید جدیدی كه ترامپ كرده است كه بعد از چهارماه دیگر تمدید نخواهم كرد مشابه تهدید قبلی و قبلترش این هم با شكست مواجه خواهد شد.
عراقچی در پاسخ به اینكه بعضا بیان می شود ما می توانیم از ماده 36 برجام در مواجه با رفتار دولت آمریكا استفاده كنیم وقتی آن تلاش می كند كه برجام را برای ایران بلااثر كند و كارهایی را انجام دهد ما هم طبق ماده 36 می توانیم سطح تعهداتمان را همان مقدار كه آمریكایی ها نقض می كنند كاهش دهیم نظر شما در این مورد چیست؟ گفت: ماده 36 برجام مربوط به سازوكار حل اختلاف می شود این كه اگر كشوری مدعی باشد كه یك طرف دیگر برجام به تعهدات خود عمل نكرده است این سازوكاری دارد كه تشكیل كمیسیون مشترك است و تشكیل كمیسیون مشترك در سطح وزرا است و مسیری را كه طی می كند و اگر آن كشور كه ایران باشد در پایان این مسیر راضی نشده باشد می تواند بگردد و تعهدات خود را به صورت جزیی یا كامل كنار بگذارد كه در واقع به پایان برجام می رسیم.
بند 37 مربوط به كشورهای 5+1 است. آنها اگر بخواهند برجام را كنار بگذارند باید در بند 37 مكانیزم مربوط به شورای امنیت را فعال كنند. برای جمهوری اسلامی ایران فقط بند 36 است . ما اگر به نقطه ای برسیم كه ببینیم طرف های مقابل ما نقض برجام را به صورت فاحش انجام می دهند به گونه ای كه منافع ایران از برجام تامین نشود بند 36 را می توانیم فعال كنیم و در انتهای مسیر تعهدات خود را به اراده خود كنار بگذاریم.
معاون وزیر امورخارجه تصریح كرد، ما تا الان دو تا سه بار بند 36 را فعال كردیم . دو تا سه بار كمیسیون مشترك را تشكیل دادیم و حتی یكبار این كمیسیون را در سطح وزرا تشكیل دادیم و مقدار زیادی جبران شده است از بدعهدی هایی كه آمریكایی ها كرده بودند و مواردی را جبران كردند و مجوزهایی كه مربوط به هواپیماها بودنداده بودند و بعد از كمیسیون مشترك مجوز دادند.
وی در مورد اینكه آیا مشكل ایرباس و بویینگ حل شده است؟ گفت، با بویینگ هنوز مشكلی پیش نیامده است. هم بویینگ وایرباس مجوزهای فروش هواپیما به ایران را دریافت كردند كه این مجوزها هنوز معتبر است و طبق جدول زمان بندی شده از سال 2018 تحویل هواپیماها صورت بگیرد البته یكسری مسائل بانكی بین ما و ایرباس وجود دارد كه باید حل شود و آن ربطی به دولت آمریكا ندارد و مجوزهایی كه از دولت اوباما صادر شده هنوزبرای ایرباس و بویینگ معتبر است و مجوز اینها را باطل نكردند بنابراین آنها جلو خواهد رفت.
عراقچی در پاسخ این سئوال كه آیا آقای ترامپ می تواند اینها را لغو كند و آیا این نقض برجام است؟ اظهار داشت: بله می تواند نقض كند اگر مجوزهای فروش هواپیما را باطل كند نقض روشن و عیان برجام است.
وی در مورد اینكه آیا این نقض فاحش است؟ تاكید كرد، نقض فاحش و معمولی دو ترم مورد استفاده در برجام است و چیزی نیست كه من اختراع كرده باشم. ما در برجام یك عدم اجرای تعهدات داریم و یك عدم اجرای فاحش و اساسی تعهدات. نقض معمولی ممكن است اتفاق بیفتد و طرف مقابل یا جبران كند یا جبران نكند.
ما در یكی دو مورد مثلا میزان آب سنگین قرار بوده است 130 تن باشد 130 تن و صد كیلو شده است . بلافاصله آن را جبران كردیم. این نقض های كوچك را منجر به سازوكار حل اختلاف نمی شود ولی اگر نقض فاحش صورت بگیرد سازوكار حل اختلاف برای اینكه طرف مقابل تعهدات خود را كنار بگذارد به كار می افتد.

***به دقت عملكرد انها را رصد می كنیم و در مقابل هر كدام عكس العمل متناسب نشان می دهیم
وی افزود، اگر پنجشنبه شب آقای ترامپ اسقاطیه ها را تمدید نمی كرد یك نقض كاملا فاحش برجام بود و در حقیقت آمریكا از برجام خارج شده بود. بنابراین ما در مورد هر رفتار آمریكا و اروپایی ها كه تعلل در اجرای تعهداتشان باشد ، بدعهدی و نقض فاحش باشد همه را به دقت رصد می كنیم و در مقابل هر كدام عكس العمل متناسب نشان می دهیم.
اگر تعداد اسامی را به بهانه حقوق بشر در فهرست تحریم ها می گذارد بارقبل تعدادی از شركت های هنك كنگی ، اماراتی و چند شركت ایرانی را به بهانه كمك به برنامه موشكی در فهرست گذاشته بود مسلم است كه عكس العمل ما یك اقدام حاد كه منجر به نقض تعهدات اساسی برجام شود نخواهد بود. ما با هر حركت طرف مقابل متناسب با آن رفتار می كنیم مسلما در هر موضوعی كه برای ما اصل است منافع مردم و جمهوری اسلامی است.
رئیس ستاد پیگری اجرای برجام تصریح كرد، ما اقدامات كاملا ملموسی انجام دادیم و درمقابل فهرست تحریم های آمریكا ما هم فهرست تحریم درست كردیم. آنها یكسری افراد را در لیست تحریم قرار دادند و ما هم یك سری افراد و شركت های آمریكایی را در لیست تحریم قرار دادیم.
وقتی كسی در فهرست تحریم های آمریكا قرار می گیرد دو موضوع بر آن بار می شود اول این كه ویزای آمریكا را نمی تواند بگیرد و دوم این كه اگر اموالی در خاك آمریكا داشته باشد بلوكه می شود. مثلا الان آیت الله آملی لاریجانی در لیست تحریم های آمریكا قرار داده شده است نه ایشان قصدی دارد كه به آمریكا برود و نه اموالی در آنجا دارد یا خیلی از سرداران سپاه و سردار سلیمانی كه اسم آنها در فهرست تحریم ها است اینها جنبه سمبلیك، سیاسی و پرستیژی دارد. ما هم در فهرست تحریم های خودمان خیلی از مقام های آمریكایی را كه در جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین شریك بودند و در تامین اسلحه برای عربستان كه در یمن برای كشتار مردم به كار گرفته شده شریك بودند ، خیلی از شركت های آمریكایی كه اسلحه دادند ما اینها را شناسایی كردیم و در فهرست تحریم ها قرار دادیم.
عراقچی گفت، خیلی از تحریم های آمریكا و اسامی كه در فهرست گذاشتند اثر عملی ندارد همینطور در برابر دو تا سه كاری كه آمریكایی ها در تمدید قانون 'آیسا' كردند رییس جمهور دستور داد كه به سمت پیشران هسته ای حركت كنیم و كار فنی بسیار حساسی برای كشتی ها و زیردریایی ها بود و یك حركت استراتژیك بود كه در زمان خودش به اندازه كافی درك نشد كه چه میزان اهمیت راهبردی دارد .
تولید موتور هسته ای و پیشران موتور كشتی ها و زیردریایی ها كه سوخت هسته ای داشته باشند این نشان می دهد كه جمهوری اسلامی ایران به هر حال در راستای حفظ اقتدار و قدرت خود چشم به دریاهای دور دارد. اینها مواردی است كه در مقابل هر حركت آمریكا ما هم یك حركتی انجام دادیم و این حركت بسیار هوشمندانه بوده است و ما نرفتیم سراغ نقض برجام كه به ترامپ و دولت آمریكا بهانه بدهیم.
وی ادامه داد، یكی از كارهایی كه ترامپ در ماههای اول به قدرت رسیدن كرد این بود كه ما را در شرایطی قرار دهد كه برجام را بدست ما پاره كند و این هوشمندی و درایت در ایران وجود داشت كه ما اجازه چنین بازی را به آقای ترامپ ندادیم و در مقابل هر حركتی ، حركت مشابه انجام دادیم بدون این كه برجام را نقض كرده باشیم.
در مقابل اقتدار منطقه ای و داخلی ما می خواهند تحریم ها را برگردانند، كه برجام اجازه نمی دهد این اتفاق بیفتد. می خواهند برجام را باطل كنند كه شورای امنیت نمی گذارد و جامعه جهانی نیز نمی گذارد. واقعا ترامپ در یكسال اخیر در موقعیت بدی گرفتار شد و سیاست ما به گونه ای بود كه كاملا او را در انزوا قرار داد.
معاون وزیر امورخارجه تاكید كرد، آمریكایی ها این تصور را داشتند كه بازرسی از مراكز نظامی یك نقطه ضعف ما است و چیزی است كه ایران به هیچ وجه به آن رضایت نمی دهد و سعی كردند آژانس را به سمتی بكشند كه وارد درخواست دسترسی های نظامی شود و ایران مخالفت كند و بعد تبلیغ كنند روی نقض برجام توسط ایران كنند. برای ماهها این تلاش را كردند كه ایران را به نقض برجام بكشند كه در این زمینه ناموفق بودند.
وی افزود، بحث دسترسی های تكمیلی یا نظامی بحثی است كه مقدار زیادی انحرافی است اولا كه تشخیص این كه كجا بازرسی شود و چگونه بازرسی شود با آژانس است و اینطور نیست كه كشوری مثل آمریكا بگوید من تشخیص می دهم كه باید بازرسی انجام شود. اینها همه كار فنی و حرفه ای است كه در پروتكل الحاقی و برجام یك چارچوب مشخص دارد و همه كشورهایی كه به پرتكل الحاقی پیوسته اند این طور نیست كه همه مراكز نظامی را باز كنند تا آژانس ببیند. همه آنها نیز نگرانی های امنیتی دارند. و باید دلیل ومدرك بیاورد و قانع كند و بعد مكانیزم طولانی وجود دارد ، چه امكان نظامی و چه امكان غیرنظامی.
نكته مهمی كه وجود دارد این است كه باز هم یكی از به نظر من هنرهای دیپلماسی ایران در دوسال گذشته بوده است به نحوی با آژانس رفتار كردیم كه آژانس در گزارش های خود همواره تاكید كرد كه ایران همكاری كامل با آژانس داشته است و وقتی آمریكایی ها گفتند دسترسی نظامی نداشتی، پاسخی كه آمانو داد این بود كه من هرجا كه لازم بوده است كه دسترسی داشته باشم از ایران خواسته ام و ایران هم به من اجازه داده است كه اگر جایی را درخواست ندادم حتما نیاز نبوده است.
وی گفت، اصلا مراكز نظامی به هیچ وجه تاكنون نه آژانس درخواستی داشته است و نه اگر درخواست كند به آن اجازه خواهیم داد. ما به چارچوب پروتكل الحاقی و تعهدات برجامی خود آشنا هستیم و متعهد هم هستیم و در همان چارچوب همكاری خواهیم كرد.
تا الان هیچ درخواستی برای مراكز نظامی نداشته و این طور نیست كه به آسانی بتوانند داشته باشند . خطوط قرمز ما كاملا روشن است . ما به وظایف خودمان به برجام و پروتكل الحاقی و پادمان آشنا هستیم و به حوزه مسوولیت آژانس هم آشنا هستیم نه اجازه می دهیم آژانس پایش را فراتر از مسوولیت هایش بگذارد و نه خودمان در تعهدات خودمان كوتاهی خواهیم كرد.
عراقچی تاكید كرد، روال معقول و منطقی بین ایران و آژانس شكل گرفته است. از دو سال و اندی كه از برجام می گذارد یك اجرای كاملا آرامی بوده است و آژانس هم پای بندی ایران را تایید كرده است.
اروپایی ها تا الان موضع كاملا روشنی داشتند كه برجام قابل مذاكره مجدد نیست و موضع آنها تا الان تغییری نكرده و ثابت بوده است و این تفاهم را حتی در جلسه بروكسل كه پنجشنبه داشتیم مجددا اروپایی ها تكرار كردند و در مصاحبه مطبوعاتی نیز تاكید كردند كه برجام قابل مذاكره مجدد نیست.
معاون وزر امورخارجه تصریح كرد، در بحث غروب آفتاب و پایان دوره محدودیت ها آمریكایی ها یك سوء استفاده و تبلیغات غلطی درباره آن انجام می دهند. برجام پایان ندارد و تعهد ایران به این كه به سمت سلاح هسته ای نرود یك تعهد دائمی است و براساس فتوای رهبری و دكترین دفاعی ایران سلاح هسته ای برای ما جایگاهی ندارد .
وی افزود، محدودیت هایی كه در برجام وجود دارد مثلا سیصد كیلو مواد تا 10 سال یا میزان غنی سازی تا چند سال، اینها محدودیت های زمان دار است كه برای اعتمادسازی ایجاد شده است. وقتی این محدودیت ها تمام شود به این معنی نیست كه سراغ بمب اتمی برویم. وقتی محدودیت ها تمام شود ما كاملا یك عضو معمولی ان پی تی خواهیم بود.

***ساختار جدید وزارت امورخارجه از اول بهمن شروع به كار می كند
عراقچی در ادامه به ساختار جدید وزارت امورخارجه اشاره كرد و گفت، ساختار جدید وزارت امورخارجه از اول بهمن شروع به كار می كند كه دارای معاونت اقتصادی است.
وی افزود، در این ساختار معاونت های منطقه ای پیشین تبدیل به معاونت سیاسی و اقتصادی می شود كه معاونت اقتصادی دقیقا با اهدافی كه در اقتصاد مقاومتی طراحی شده، تنظیم شده است.
معاون وزیر امورخارجه تصریح كرد، ماموریت های این وزارتخانه در حوزه اقتصادی و اقتصاد خارجی دقیقا با توجه به آرمان های اقتصاد مقاومتی تعریف شده است. ماموریت های اقتصادی برای سفارت خانه تعریف شده و معاونت اقتصادی مسئول است كه این ماموریت ها را به پیش ببرد.
وی اظهار داشت، در بحث گسترش صادرات غیرنفتی، انتقال تكنولوژی و سرمایه و بحث های دیگری كه در اصول اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده و ماموریت هایی كه به وزارت امور خارجه مربوط می شود كاملا طراحی شده و به صورت تخصصی پیگیری می شود.
خبرنگاران: داود مرادپور- محمد افضلی
سیام**2021*شبس*1613

سرخط اخبار جهان