۲۳ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۱۸
کد خبر: 82794670
۰ نفر
شينهوا: حفظ برجام مهم و با ارزش است

پكن - ايرنا - خبرگزاري رسمي چين اعلام كرد با توجه به تصميم دونالد ترامپ رييس جمهور آمريكا در باره برجام ، بايد اين نكته كه حفظ اين توافقنامه بين المللي مهم و با ارزش است، مورد اهتمام قرار گيرد.

http://www.xinhuanet.com/english/2018-01/12/c_136890347.htm
به گزارش ايرنا، شينهوا در گارشي نوشت برجام توافقي بسيار مهم است كه براي صلح و ثبات خاورميانه اهميت زيادي دارد، داراي قدرت بازدارندگي بالايي است و همزمان به رژيم منع اشاعه كمك كرده است و دولت آمريكا بايد به آن ارزش بدهد.
گزارش ادامه مي دهد شايد اين توافق هم مانند بسياري از توافقات ديگر كامل نباشد و نقطه ضعف هايي داشته باشد كه متوجه همه طرف هاست اما براي همه كشورهاي امضا كننده و جامعه بين المللي لازم است و بهتر است آن را حفظ كنند.
شينهوا مي نويسد تحت همين توافق برنامه هسته اي ايران مورد نظارت دقيق قرار مي گيرد و طبيعي است تهران هم از منافع آن برخوردار شود.
اين گزارش مي افزايد: آژانس بين المللي انرژي اتمي در ساختار اين توافقنامه نظارت دقيقي بر برنامه دارد و در 9 گزارش خود پايبندي تهران را مورد تاييد قرار داده است.
خبرگزاري رسمي چين تاكيد كرده است در ميان كشورهاي امضا كننده فقط آمريكاست كه دايما اين توافق را مورد تهديد قرار مي دهد و اروپا هم بارها به واشنگتن در اين باره تذكر داده و در مقابل آمريكا ايستادگي نشان داده و افزوده است به برجام پايبند خواهد بود.
گزارش شينهوا حاكي است در كنار كشورهاي اروپايي، چين و روسيه هم بارها اعلام پايبندي به برجام كرده و خواستار آن شده اند كه اين توافقنامه حفظ شود.
خبرگزاري چين افزوده است كه خروج آمريكا از برجام يك ضربه كاري ديگر بر پيكره ديپلماسي واشنگتن خواهد بود كه اين روزها بارها مورد انتقاد ديگران قرار گرفته است.
گزارش با اشاره به امضاي طرح تعليق تحريم هاي كشورمان توسط رييس جمهور آمريكا تاكيد مي كند كه خروج آمريكا از برجام در واقع موضع اين كشور را در گفت و گوها ضعيف تر خواهد كرد و اين راهي نيست كه براي واشنگتن عاقبت خوشايندي داشته باشد.
آساق**231**1904**